پوتین و مودی اوضاع خاورمیانه را بررسی کردند

دهلی‌نو- ایرنا- نارندرا مودی نخست وزیر هند روز دوشنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، در خصوص اوضاع خلیج فارس و همچنین لیبی گفت وگو کرد.

نشریه "تایمز او ایندیا" نوشت: کرملین در بیانیه ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و نارندرا مودی در خصوص امور اخیر بین المللی از جمله تحولات در خلیج فارس و لیبی گفت وگو کردند.

رهبران دو کشور همچنین در خصوص دستاوردهای روابط دوجانبه دو کشور در سال گذشته مذاکره کرده و از پیشرفت‌های به دست آمده در این زمینه ابراز خرسندی کردند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند همچنین امروز با امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه در مورد تنش‌های خاورمیانه و کشمیر به صورت تلفنی مذاکره کرد.

دولت فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: رییس جمهوری فرانسه و نخست وزیر هند در مورد وضع خاورمیانه، گفت وگو و توافق کردند که برای کاهش تنش‌ها در منطقه با یکدیگر همکاری و همه طرف‌ها را به خویشتنداری و مسؤولیت پذیری دعوت کنند.

هفته گذشته نارندرا مودی نخست وزیر هند و دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در مکالمه‌ای تلفنی در مورد امکان گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مورد نظر گفت وگو کرده و مسائل امنیتی منطقه را بررسی کردند.

اس جایشانکار وزیر امور خارجه هند هفته گذشته با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود گفت وگو و از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه ابراز نگرانی کرده بود.

وزیر امور خارجه هند همچنین هفته گذشته با همتایان قطری و اردنی خود گفت وگو کرده تا وضع خاورمیانه را بررسی کند.

وی پیش از این با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و همتای عمانی خود نیز گفت وگو کرده بود.

هند دارای منافع بزرگ در خاورمیانه است. ۷۰ درصد نیاز این کشور به نفت از منطقه خاورمیانه تأمین می‌شود و همچنین بیش از هشت میلیون هندی در کشورهای حوزه خلیج فارس زندگی می‌کنند.

تنش‌ها میان ایران و آمریکا از روز جمعه پس از به شهادت رسیدن سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به دستور مستقیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، به بالاترین سطح خود رسید.

سردار سلیمانی و ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه گذشته از مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =