گروهی از اعضای تعاونی شهرک زیتون مقابل وزارت راه تجمع کردند

تهران - ایرنا - گروهی از اعضای تعاونی مسکن شهرک زیتون در شرق شهر تهران امروز دوشنبه در اعتراض به زمین معوض پیشنهادی از سوی وزارت مسکن و شهرسازی در برابر این وزارتخانه تجمع کردند.

به گزارش ایرنا، شرکت کنندگان در این تجمع که شمار آنها به دهها نفر می رسید، با پیشنهاد واگذاری زمین معوض در منطقه «واصفجان» واقع در شهرستان پردیس  در شرق استان تهران به جای زمین های آنان در منطقه سرخه حصار مخالفت کردند.

آنان می گویند زمین معوض پیشنهادی، هم معارض دارد و هم از نظر ارزش اقتصادی، بسیار پایین تر از زمین های شهرک زیتون است.

شهرک زیتون در منطقه جنگلی سرخه حصار در شرق شهر تهران قرار دارد.

سرجنگلداری کل استان تهران، حدود ۲۴۰ هکتار از اراضی ملی سرخه حصار را در سال ۱۳۶۵ به وزارت کشاورزی واگذار کرد و این وزارتخانه نیز دی ماه همان سال، زمینها را بطور رسمی در اختیار تعاونی مسکن کارکنان خود گذاشت.

این اقدام در حالی صورت گرفت که پیش از آن، در سال ۱۳۵۸ این اراضی توسط شورای انقلاب به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار و «پارک ملی» خوانده شده بود.

با وجود این، تعاونی مسکن وزارت کشاوزی در ازای دریافت مبالغی، این زمینها را برای ساخت واحدهای مسکونی در اختیار حدود ۴۲۰۰ عضو خود قرار داد و بنا بود از سال ۱۳۶۶ کار ساخت این واحدها آغاز شود اما صدور اسناد مالکیت برای اعضا به مدت ۸ سال طول کشید.

از سوی دیگر، سازمان حفاظت محیط زیست نیز صدور سند برای زمین‌های شهرک زیتون را که در اراضی ملی واقع شده بود، خلاف قانون دانست و از سرجنگلداری و وزارت کشاورزی در این زمینه به محاکم قضایی شکایت کرد. 

این دعوای حقوقی از همان زمان میان نهادهای یادشده ادامه دارد و در آخرین توافقات، مقرر شده بود زمین معوض در اختیار اعضای تعاونی مسکن شهرک زیتون قرار گیرد.

اکنون مالکان زمین های شهرک زیتون که اجازه ساخت در سرخه حصار ندارند، می گویند زمین معوض پیشنهادی در منطقه واصفجان را در شهرستان پردیس نمی پذیرند.

روستای واصفجان در سه کیلومتری فاز یک شهر جدید پردیس قرار دارد و  از دیرباز جزو روستاهای شهرستان شمیرانات به‌حساب می‌آمد اما پس از تأسیس شهر جدید پردیس به این شهر ملحق شده است.

شهر پردیس حدود 20 کیلومتر از تهران فاصله دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 5
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کاظمی IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  4 0
  بعد از 34 سال بلاتکلیفی طرح زمین معوض آنهم بدون رضایت مالکین و با ارزشی نابرابر هیچ توجیه و منطق قانونی ندارد گویا زور مسئولین صرفا به ضعفا میرسد و برای ضعفا هزار سنگ بنام قانون بر سر راه قرار میگیرد و برای اغنیا قانون محترمانه سکوت پیشه میکنه
 • حمیدفرجی IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  2 0
  زمینهای سرخه حصارمعرف به شهرک زیتون توسط رییس جمهور وقت جناب آقای خامنه ای ووزیرکشاورزی آقای کلانتری به کارکنان وزارت کشاورزی واگذارگردید.زمینهادارای سندشش دانگ سیم سربی میباشدوبدلیل ارایه گزارش غلط به مقام معظم رهبری موفق به اخذ مجوزساخت نشده ایم آیاسزاواراست بعداز۳۴سال طلابدهیم وجایش آشغال بگیریم