۲۳ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۶
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83632653
۰ نفر

برچسب‌ها

حقوقدانان لبنانی از مدیرعامل پیشین رنو- نیسان شکایت کردند

بیروت – ایرنا – سه حقوقدان لبنانی امروز (دوشنبه) از «کارلوس غُصن» بازرگان چند تابعیتی این کشور و مدیرعامل پیشین شرکت رنو – نیسان متعلق به فرانسه و ژاپن در دادگستری بیروت شکایت کردند.

روزنامه ی «الجمهوریه» نوشت: حسن بَزّی، جاد طعمه و علی عباس از «غَسّان عُویدات» دادستان کل لبنان خواستند غصن را به خاطر این که از دانشگاه عبری قدس وابسته به رژیم اسراییل جایزه گرفته و در آیین ویژه در سال ۲۰۱۸ میلادی در پاریس تجلیل شده و جایزه ی دانشگاه یاد شده را دریافت کرده است تحت پیگرد قرار دهد.

آنان هم چنین به نقل از یک نویسنده، تحلیلگر و شاهد بدون ذکر نام او، ادعا کردند که  سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در خارج کردن مدیرعامل پیشین رنو- نیسان از توکیو دست داشته است .

اتهام غصن که در چارچوب یک عملیات پیچیده ی اطلاعاتی از توکیو خارج شد و دوشنبه (۹ دی ماه ) از طریق استانبول ترکیه به بیروت بازگشت، فرار مالیاتی، اختلاس، پولشویی، سوء مدیریت و نقض امانت داری عنوان شده است. وی به دلیل اتهام های یاد شده در نوامبر ۲۰۱۸ میلادی در توکیو بازداشت و زندانی شد و قرار بود فروردین ماه ۱۳۹۹ خورشیدی در ژاپن محاکمه شود.

مدیرعامل پیشین رنو - نیسان ۱۸ دی ۹۸ در جمع خبرنگاران در بیروت اتهام های دولت ژاپن علیه خود را رد کرد و گفت: گروگان دولت ژاپن بودم و با وضعیت نامناسبی که در توکیو برایم به وجود آوردند یا باید آن جا در زندان می مُردم یا باید خارج می شدم.

کارلوس غُصن پنجشنبه گذشته (۱۹ دی ۹۸) در دادگستری لبنان در بیروت بازجویی و تفهیم اتهام شد.

دادستان کل لبنان پس از پایان مراحل بازجویی از غصن، گذرنامه ی فرانسوی او را توقیف و مقرر کرد وی اجازه ی خروج از این کشور را نداشته باشد. هم چنین مقرر شد وی به عنوان شهروند لبنانی تحویل دولت ژاپن نشود .

پدر و مادر کارلوس غصن، لبنانی هستند که سال ها پیش از این کشور به برزیل مهاجرت کردند و او متولد شهر «پورتو والیو» در برزیل است که تابعیت برزیلی، لبنانی و فرانسوی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =