مرکز پژوهش‌های مجلس موضوع انتقال آب از دریا در جهان را بررسی کرد

تهران- ایرنا- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای و انتقال آب از دریا در جهان را بررسی کرد.

به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز روز دوشنبه در گزارشی با عنوان «انتقال آب بین‌حوضه‌ای و انتقال آب از دریا ۱. جهان» آورده است: پژوهش حاضر در دو گزارش منتشر می‌شود، تا مسئله انتقال آب به‌صورت جامع تشریح شود و بتوان نگاهی عمیق‌تر نسبت به ابعاد آشکار و پنهان این پدیده به‌دست آورد.

این گزارش خاطرنشان کرد: موضوع انتقال آب بین‌حوضه‌ای و انتقال آب از دریا در جهان مبحثی است که در این جلد به آن پرداخته شده است.

براساس این گزارش، انتقال آب، مفهومی نه‌چندان جدید در ادبیات مدیریت آب است که تاریخچه آن ‌را می‌توان در شکل‌گیری فناوری‌های استحصال و انتقال آب جستجو کرد.

گزارش مرکز پژوهش‌ها یادآور شد: اما با وجود تاریخچه نسبتاً طولانی آن، به‌دلیل پررنگ شدن انتقال آب در کشورمان در سال‌های اخیر این مسئله به موضوعی پرتنش و به‌ظاهر جدید مبدل شده است.

در این گزارش، علاوه‌بر ارائه تصویری تاریخی از این‌گونه پروژه‌ها در جهان، ابعاد متناقض آنها نیز به بحث گذاشته شده و درنهایت معیارهای اصلی برای ارزیابی و بررسی این پروژه‌ها مطرح می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =