پنج سرای تجربه در پایتخت راه‌اندازی می‌شود

تهران-ایرنا-مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: پنج سرای تجربه در راستای تعریف خدمات تعاملی با سالمندان و اشتراک تجربیات آنان با شهروندان در پنج محله پایتخت راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری در سومین جلسه شهر دوستدار سالمند اظهارداشت: در دو جلسه گذشته طرح راه‌اندازی سرای تجربه مطرح و مورد قبول حاضران قرار گرفت.
وی گفت: ارائه شاخص‌های مناسب‌سازی فضاهای شهری و ساختمان‌های عمومی برای سالمندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که تلاش داریم در مسیر تحقق آن گام برداریم.
نصیری افزود: سرای تجربه یکی از مصادیق محیط‌های حامی سلامت با تاکید بر گردهمایی‌های مختلف جمعیتی و کاهش نابرابرهای اجتماعی است که در برنامه پنج ساله سوم شهر تهران و مصوبه شهر دوستدار سالمند تاکید شده است. 
مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: سرای تجربه، برند و ارزشی است که به سرای محله‌ها در راستای تعریف خدمات تعاملی با سالمندان و اشتراک تجربیات سالمندان با شهروندان محله داده می‌شود، براین اساس راه‌اندازی این سراها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با تاکید بر حضور حداکثری سالمندان در محیط‌های استانداردسازی شده تهران افزود: با تائید ستاد شهر دوستدار سالمند تلاش می‌کنیم تا پایان سال در پنج محله سرای تجربه راه‌اندازی کنیم.
نصیری ادامه داد: بر مبنای نتایجی که از راه‌اندازی این مجموعه‌ها حاصل می‌شود، در سال ۹۹ طرح ایجاد سرای تجربه را در وسعت بیشتری در سطح کلان شهر تهران دنبال خواهیم کرد.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به حمایت‌های اعضای شورای شهر از اقدامات اداره متبوع خود در زمینه ارائه خدمات به حوزه سالمندی گفت: امیدوارم با حمایت‌های شورا بتوانیم با سرعت بهتری گام‌های موثرتری در حوزه سالمندی برداریم.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این نشست با تاکید بر اهمیت ایجاد سرای تجربه در پایتخت برای ارائه خدمات به حوزه سالمندی اظهارداشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات برنامه‌های مدیریت شهری این است که شهرداری در کشور ما به معنای واقعی وجود ندارد و شهرداری عهده‌دار تمام حوزه‌های مدیریت شهری نیست.
حسن خلیل‌آبادی با بیان اینکه در سایر کشورها شورای شهر علاوه بر  نقش نظارتی، به عنوان پارلمان محلی محسوب می‌شود، افزود: متاسفانه در شهرداری شاهد هستیم که بسیاری از پروژه‌های شهری بدون پیوست و مطالعات اجتماعی و فرهنگی به اجرا در آمده‌اند.
وی با ابراز امیدواری از اینکه نگاه به سالمندان باید از دید نگهداری و رفتار همچون سایر کشورها تغییر کند، اظهارداشت: امروز در دنیا این فرهنگ به رسمیت شناخته شده که موضوع رسیدگی به سالمندان بیشتر به خود مردم و انجمن‌های مردم‌نهاد به ویژه خانواده‌ها واگذار شود و بیشتر در این زمینه فرهنگسازی‌های کلان صورت می‌گیرد.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه هم‌اکنون حدود ۱۰درصد جمعیت ثابت پایتخت سالمند هستند، افزود: جمعیت این شهر به طور ثابت حدود ۹ میلیون نفر است، این بدین معناست که تهران حدود ۹۰۰ هزار تا یک میلیون سالمند دارد.
خلیل‌آبادی گفت: براین اساس ضروری است که امروز به سراغ کارهای نو و خلاقانه برویم تا از بار مشکلات این حوزه نیز کاسته شود.
وی با اشاره به اینکه مشکلات حوزه سالمندی با روش‌های سنتی و کمک‌های دولتی نمی‌تواند برطرف شود، اظهارداشت: به لحاظ حوزه اجتماعی شهرداری با افتخار در زمینه سالمندی فعالیت می‌کند، چراکه شهر نیاز به شهروندان خلاق، هوشمند، فعال و مشارکت‌پذیری دارد که حتی سالمند هستند. 
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما معتقدیم سالمندان انباشت تجربیات هستند و می‌توانیم از تجربیات آنان بهره‌مند شویم، از همین رو تاکید می‌کنم که پایتخت نیاز به سراهای تجربه دارد.
در پایان سومین جلسه شهر دوستدار سالمند مقرر شد پنج سرای تجربه در پنج پهنه شهر تهران به صورت آزمایشی تا پایان سال دایر شود و پس از مشخص‌شدن نتایج، این طرح سال آینده در سطح تهران به اجرا درآید.
همچنین پیگیری اختصاصی کد پروژه ویژه تحقق شهر دوستدار سالمند از شورای اسلامی شهر تهران از دیگر مصوبات این جلسه بود.
محمدرضا جوادی‌یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران و جمعی از کارشناسان و متولیان حوزه سالمندی نیز در سومین جلسه شهر دوستدار سالمند حضور داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =