کتاب سه جلدی سکه‌های شیخ صفی توسط پژوهشگران اردبیلی چاپ شد

اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از چاپ کتاب سه جلدی سکه‌های شیخ صفی‌الدین اردبیلی توسط پژوهشگران اردبیلی خبر داد.

نادر فلاحی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: سکه‌ها جزو آثار گرانبهایی هستند که جنبه‌های مختلفی از فرهنگ عقاید و باورهای زمان‌های گذشته در آن نمایان می‌شود.

او اظهارداشت: مجموعه بنای آرامگاهی شیخ صفی‌الدین اسحاق اردبیلی از آثار شاخص معماری هنر فرهنگ و تمدن اسلامی است و در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده که سکه‌های فراوانی در این مجموعه طی کاوش‌های انجام یافته، به دست آمده است.

وی افزود: با توجه به اهمیت سکه در مطالعات باستان‌شناسی و تاریخ هنر، نگارندگان زهرا کامرانی، سید روح‌الله محمدی و فردین عینی تصمیم در مطالعه و مستندسازی این مجموعه سکه‌ها کرده و تمامی سکه های موجود مستندنگاری شدند.

فلاحی بیان‌کرد: این پژوهش که در ۱۲ فصل بر حسب دوره‌های تاریخی است می‌تواند گامی موثر در روند مطالعات و فعالیت‌های علمی پژوهشگران و علاقه‌مندان حوزه سکه‌شناسی، جغرافیای تاریخی و باستان‌شناسی و دیگر علوم میان رشته‌ای باشد.

بقعه شیخ صفیالدین اردبیلی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل و از بناهای کم‌نظیر تاریخی ایران است که از لحاظ معماری و کاشی‌کاری از شاهکارهای سده هشتم هجری قمری و سال‌های پس از آن است.
این بنا پس از وفات شیخ به سال ۷۳۵ هجری قمری به وسیله فرزند وی صدرالدین موسی پایه‌گذاری شد و شاه عباس بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن انجام داد.
اهمیت این اثر تاریخی به طور کلی در رابطه‌ای که با سلسله خاندان صفوی دارد جلوه‌گر می‌شود ، اسلاف شاهان صفوی و همچنین شاه اسماعیل اول بنیانگذار این سلسله در این مجموعه تاریخی به خاک سپرده شده‌اند.
مجموعه کنونی بقعه شیخ‌صفی شامل بیرون بقعه (عالی قاپو) ، سردر ، حیاط بزرگ ، رواق ، مقبره شیخ صفی‌الدین ، حرم‌خانه ، مقبره شاه‌اسماعیل ، چینی‌خانه (که دارای گچ‌بری‌های زیبا و چند درِ چوبی و نقره‌ای نفیس است) ، مسجد جنت‌سرا ، خانقاه ، چراغ‌خانه ، چله‌خانه و شهیدگاه است.
این مجموعه ارزشمند پنجم تیر سال ۱۳۸۹ خورشیدی به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.
یکی از آثار این مجموعه فرش بسیار معروفی به نام قالی اردبیل است که یکی از مشهورترین قالی‌های جهان است و در گذشته در آرامگاه وی بوده اما هم اکنون در موزه ویکتوریا آلبرت کشور انگلستان نگهداری می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha