فعالیت آتشفشان "تال" پایتخت فیلیپین را در شرایط هشدار قرار داد

تهران- ایرنا- فوران های آتشفشانی از کول تال در ۷۰ کیلومتری جنوب پایتخت فیلیپین که از روز گذشته آغاز شده، سبب شد تا مانیل روز دوشنبه در شرایط اضطراری فرو رود و فرودگاه بین المللی و بسیاری از مراکز اداری و آموزشی این شهر تعطیل شود.

گزارش شبکه خبری راپلر حاکی است به جریان افتادن کیلومتر ها گدازه قرمز داغ روز دوشنبه پس از فوران ناگهانی خاکستر و بخار که باعث شد روستاییان و مردم محلی مجبور به فرار شوند ، فرودگاه مانیل، و سایر بخش های آموزشی و اداری این شهر را به تعطیلی کشاند.

براساس گزارش های رسانه ای  ابرهای ناشی از دود و خاکستر فعالیت کوه آتشفشان تال در صدها کیلومتر اطراف آن روان شده و ستون های دود و خاکستر آتشفشانی به پایتخت شلوغ فیلیپین رسیده است. از این رو مقام های  محلی فرودگاه اصلی این کشور  را تعطیل کردند که در اثر آن تاکنون بیش از ۲۴۰ پرواز بین المللی و داخلی لغو شده است.

اداره حمل و نقل هوایی غیرنظامی فیلیپین گفت که یک فرودگاه جایگزین در شمال مانیل در بندر آزاد کلارک باز است اما اگر تهدیدات سقوط پروازها تشدید شود، مقامات این فرودگاه را نیز تعطیل می کنند.

 سازمان بلایای طبیعی فیلیپین گزارش داد که تاکنون حدود ۸ هزار روستایی در مناطق بیتانگا و کاویت  در اطراف مانیل به حداقل ۳۸ مرکز تخلیه نگهداری موقت منتقل شده اند، اما انتظار دارند این تعداد افزایش یابد زیرا صدها هزار نفر از ساکنان محلی در معرض این  حادثه طبیعی قرار گرفته اند. مرکز آتشفشان و لرزه‌نگاری فیلیپین تاکنون از میزان خسارات و تلفات انسانی احتمالی دراین زمینه گزارشی منتشر نشده است.

مرکز آتشفشان و زلزله نگاری فیلیپین  در گزارشی اعلام کرد که پس از ماهها استراحت کوه آتشفشانی تال این کوه روز یکشنبه ناگهان دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و انفجارهای عظیمی در آن رخ داد که سبب پرتاب هزاران تن  بخار، خاکستر و سنگریزه تا ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری به آسمان شده است. تال دومین کوه آتشفشانی فعال در فیلیپین است که در جزیره‌ای واقع شده  و در بیش از چهار سده اخیر دستکم ۳۴ بار فوران داشته است. این مرکز سطح هشدار بلایای طبیعی را از سه به چهار افزایش داده و نسبت به احتمال وقوع "سونامی آتشفشانی" هشدار داده است.

هر ساله، حدود ۲۰ طوفان و فعالیت های گسترده آتشفشانی در فیلیپین که بین اقیانوس آرام و دریای چین جنوبی قرار دارد ، به وقوع می پیوندد که سبب شده این کشور جنوب شرق آسیا یکی از مستعدترین کشورهای جهان در بروز فجایع طبیعی باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =