۲۳ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۷
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83632012
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۸ درصد ظرفیت سد جیرفت آبگیری شد

جیرفت - ایرنا - مدیر امور سد جیرفت با بیان اینکه ۵۸ درصد ظرفیت سد این شهرستان آبگیری شده گفت: در بارش‌های اخیر بیش از هشت میلیون متر مکعب آب وارد این سد شده است.

مسعود افشاری‌پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حجم فعلی آب پشت این سد ۱۹۷ میلیون متر مکعب است افزود: هم اکنون ورودی آب به سد جیرفت، ۲۲ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن نیز ۱۰متر مکعب بر ثانیه است.

وی تصریح کرد: ظرفیت سد جیرفت ۳۳۶ میلیون متر مکعب بوده که هم اکنون ۱۳۹ میلیون متر مکعب آن خالی است و در صورت استمرار بارش رحمت الهی، ظرفیت آبگیری وجود دارد.

مدیر امور سد جیرفت از فعال شدن نیروگاه برق این سد خبر داد و گفت: این نیروگاه برق به طور مستمر هر هفته وارد مدار شده و از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۴۴ هزار مگاوات ساعت برق تولید کرده است.

در بارش‌های آذرماه، ورودی آب به سد جیرفت، ۶ متر مکعب و خروجی آن ۹ مترمکعب بر ثانیه بود.

سد جیرفت یکی از سدهای بزرگ و پیشرفته در کشور محسوب می‌شود و یک سد بتنی ۲ قوسی است که ارتفاع آن از پی ۱۳۴ متر و درازای تاج آن ۲۷۷ متر است.

ضخامت این سد بین ۱۷ متر در کف تا پنج متر در تاج متغیر است.

اواخر سال ۱۳۷۰ عملیات اصلی ساختمان سد جیرفت به پایان رسید و ۶ دی‌ماه همان سال آبگیری آن آغاز شد.

سطح زیر کشت در نظر گرفته شده برای این سد ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار است.

شهرستان جیرفت با ۳۱۶ هزار نفر جمعیت از پنج بخش مرکزی، اسماعیلی، ساردوئیه، جبالبارز و اسفندقه تشکیل شده و در فاصله ۲۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها