کانون‌های فرهنگی مساجد از فضای زیست‌بوم مجازی بهره می‌برند

کرمان - ایرنا - مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان کرمان گفت: کانون‌های مساجد برای اینکه خود را در سطح ملی و فراملی معرفی کنند از زیست‌بوم فضای مجازی بچه‌های مسجد بهره برده‌اند و امروز می‌توان با جستجوی اینترنتی به برنامه‌های کانون‌های فرهنگی در سراسر کشور دسترسی داشت.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی گرجی روز یکشنبه در نشست خبری نخستین رویداد ملی فهما (فرهنگ و هنر مساجد ایران) افزود: پس از تصویب اساسنامه کانون های مساجد، چهارچوب فرهنگ و هنر مساجد ایران (فهما) برای حوزه کاری ستاد کانون های مساجد در نظر گرفته شد تا ما موریت خود را حرفه ای دنبال کند و در همین راستا پورتال بچه های مسجد راه اندازی شده است.

وی تصریح کرد: جذب کودکان و نوجوانان، خانواده‌ها و قشر خاکستری از رویکردهای کانون‌های مساجد کشور است و هنر از ابزارهای جذب مخاطب به شمار می‌رود و تئاتر، نویسندگی، هنر و ادبیات از ابزارهایی است که می توان از آنها برای ایجاد انگیزه استفاده کنیم.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان کرمان بیان کرد: طرح فهما در آینده با طرح خواهرخواندگی ایران با کشورهای اسلامی منطقه مانند مالزی در قالب کانون های مسجد، می تواند در کشورهای همسایه هم اجرا شود.

وی تاکید کرد: فضای مجازی علاوه بر معایبی که دارد، اما یک فرصت است و اگر این هنر را داشته باشیم که از تهدیدها، فرصت بسازیم و در این راه گام موثری می‌توان برداشت.

حجت الاسلام گرجی با اشاره به اجرای رویداد ملی فهما اظهار داشت: به مدت یکسال فرصتی در اختیار استان ها قرار می گیرد که کانون های  فرهنگی و هنری مساجد در این رقابت شرکت کنند و استان برتر در ۱۸ اسفند معرفی خواهد شد.

وی افزود: سامانه بچه های مسجد در کانون های فرهنگی و هنری راه اندازی و ثبت شده که در این سامانه هم ثبت‌نام اعضا انجام می‌شود و هم مشخصات و برنامه‌های کانون فرهنگی هنری در هر مسجد به‌راحتی قابل دسترس بوده و نوع فعالیت‌ها مشخص است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان کرمان گفت: افراد که قرار است در این فضا فعالیت‌های خود را معرفی کنند باید به سلاح دانایی مسلح شوند و گزارش کاغذی در کانون‌های مساجد جمع‌آوری و این گزارش‌ها باید در فضای پورتال بچه‌های مسجد ارائه شود.

وی بیان کرد: هم اکنون تعداد ۶۴۵ کانون فرهنگی هنری مسجد در شمال کرمان فعالیت دارد و این استان در آموزش فهما در سطح کانون های مساجد در کشور اول است.

حجت الاسلام گرجی با بیان اینکه ۳۲ شاخص در رویداد فهما قرار داده شده است افزود: قرآن و عترت، شبکه‌سازی و ساماندهی، تکمیل اطلاعات، ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی، راه‌اندازی کتابخانه باز و مخزن‌دار مسجد، ثبت اوقات فراغت و فضای مجازی و رسانه از شاخص‌های اصلی رویداد فهما هستند.

وی گفت: استان کرمان در مسابقه فهما تا امروز ۸۱۱ هزار و ۷۷۰ امتیاز کسب کرده که طی ماه اخیر چهار برابر رشد داشته است و در این رقابت با همکاری رابطین تعداد کانون های صفر عضو را از ۱۷۵ کانون به ۱۰۵ کانون رساندیم.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان کرمان اظهار داشت: حداکثر امتیازی که یک کانون در این رقابت می تواند کسب کند ۲۰ هزار امتیاز است و بیشترین امتیاز در حال حاضر در استان کرمان مربوط به کانون شهید عبداللهی رفسنجان با هشت هزار امتیاز است.

وی با اشاره به شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی سپاه قدس تصریح کرد: سردار دلها جامع ترین تعریف برای ایشان است که با اخلاق گرایی و معنویت و پیروی از ولایت؛ شخصیتی متوازن تربیت کرد و از پس همین موضوع در شاخص های اخلاقی، به تعادل در حوزه سیاست رسید و مانند مغناطیس دلها را جذب و اتحادی ایجاد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها