«هفته آگاهی از مغز» به دور پنجم رسید

تهران - ایرنا - «هفته آگاهی از مغز» رویدادی برای ارتقاء دانش و افزایش سطح آگاهی عموم مردم از ساختار و عملکردهای مغز است که به دور پنجم رسید.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این هفته را باید رویدادی جهانی برای ارتقاء و علاقه‌مندی به تحقیقات علوم اعصاب دانست که هرساله با حمایت‌های ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و همکاری مراکز و نهادها در نقاط مختلف کشورمان برگزار می‌شود.

امسال نیز مانند سال‌های گذشته پنجمین دوره آن در استان‌های مختلف برگزار می‌شود تا شاهد افزایش دانش مردم درباره مغزشان با برگزاری برنامه‌های مختلف باشیم.

در این راستا برای برگزاری هرچه بهتر این دوره، نشست هم اندیشی شورای راهبردی «هفته آگاهی از مغز» با حضور سید کمال خرازی مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی برگزار شد.

در این نشست که سیاستگذاران امور سلامت و آموزش و پرورش، مدیران شهرداری، انجمن‌های علمی و سازمان‌های مردم نهاد شرکت داشتند، زمینه‌های همکاری، هماهنگی و تشریک مساعی برای برگزاری پنجمین سال هفته آگاهی از مغز در سطح کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

محمد تقی جغتایی مشاور ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در امر آموزش در این نشست هم‌ اندیشی با تاکید بر ارتقاء سرمایه شناختی جامعه گفت: با حمایت‌ها و برنامه‌ریزی‌های این ستاد، فعالیت‌های متنوعی در حوزه مغز و آگاهی از عملکرد و ساختارهای این بخش حیاتی بدن انسان و توانمندسازی آن در سطح جامعه تدوین و درحال اجرا است.
وی افزود: هفته آگاهی از مغز امسال برای پنجمین سال متوالی در کشور برگزار می‌شود تا ضمن ارائه آموزش‌ها و پرداختن به طرح‌های تحقیقاتی، زمینه شناسایی بیماری‌ها و اختلالات در حوزه‌های مغز به ویژه در دو حیطه کودک و بزرگسال به منظور پیشگیری و درمان هرچه بیشتر فراهم شود.
به گفته جغتایی، در این هفته تلاش می‌شود تا با استفاده از تمامی راه‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و امکانات، سطح دانش و اطلاعات از توانایی‌های مغز و نیز راه‌های جلوگیری از کاهش توانایی‌های مغز بین اقشار مختلف مردم در جامعه افزایش یابد.

هفته آگاهی از مغز کمپینی جهانی برای ارتقاء علاقمندی عمومی به تحقیقات علوم اعصاب است که توسط اتحادیه پژوهش‌های مغز دانا و اتحادیه اروپایی دانا و به صورت سالیانه از ۱۹۹۶ تاکنون برگزار می‌شود. سازمان پژوهشی دانا یک سازمان خصوصی متشکل از عصب ‌شناسان برجسته دنیا است که با شعار دروازه ورود به اطلاعات معتبر درباره مغز، تحقیقات مرتبط با مغز را از طریق کمک‌های مالی، انتشار مطالب و برنامه‌های آموزشی پشتیبانی می‌کند. اهداف کلی موسسه پژوهشی دانا بر سه اصل ارتقاء بهتر مغز و عملکردهای آن، سرعت بخشیدن به کشف درمان اختلالات مغزی و مبارزه با برچسب زدن اختلالات مغزی از طریق آموزش‌های ارائه شده استوار است.
 

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha