نارضایتی جنبش متحده قومی پاکستان از دولت عمران خان

اسلام آباد - ایرنا - استعفای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پاکستان از حزب "جنبش متحده قومی" که با ائتلاف زمینه تشکیل دولت عمران خان را فراهم کرد باعث ناخرسندی شرکای سیاسی و دولت عمران خان شده است .

استعفای این وزیر پاکستانی از حزب جنبش متحده قومی که دومین حزب سیاسی پیشرو در جنوب کشور محسوب می شود، تنها دو هفته پس از پیشنهاد «بلاول زرداری» رئیس حزب مردم به رقبای سیاسی در کراچی از جمله حزب جنبش متحده قومی انجام شد، زمانی که وی از این حزب خواست که از  دولت کناره گیری کند.

در عین حال «خالد مقبول صدیقی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پاکستان گفت که استعفای وی ربطی به پیشنهاد جناح مخالف ندارد بلکه بی توجهی دولت مرکزی (فدرال) به مسائل ایالت سِند به ویژه کراچی باعث شد تا اور دیگر تمایلی برای ادامه کار در منصب وزارت نداشته باشد.

به گزارش روز دوشنبه رسانه های پاکستان، استعفای وزیر ارتباطات موجب نگرانی دولت مرکزی شده و عمران خان نخست وزیر این کشور شخصا دستور برگزاری جلسه با رهبران حزب جنبش متحده قومی و رسیدگی به شکایات و ملاحظات آنان را صادر کرد.

براساس این گزارش، جنبش متحده قومی که دارای چند کرسی در مجلس ملی پاکستان است پس از انتخابات مردادماه سال گذشته با ملحق شدن به جناح ائتلاف، مسیر تشکیل دولت جدید به حاکمیت حزب تحریک انصاف را هموار کرد اما به نظر می رسد نارضایتی آنان از حزب عمران خان باعث ایجاد موانع در مسیر دولت شود.

حزب عمران خان در انتخابات عمومی پاکستان که روز سوم مرداد سال گذشته برگزار شد، با وجود کسب اکثر کرسی های پارلمان از حوزه شهر کراچی نتوانست برای تشکیل دولت به اکثریت کرسی های مجلس مجلس ملی یعنی ۱۷۲ کرسی دست یابد.

پس از ملحق شدن نمایندگان مستقل به حزب تحریک انصاف و کسب سهمیه ویژه کرسی های مجلس ملی به ویژه ائتلاف با حزب جنبش متحده قومی که دارای ۶ نماینده در مجلس ملی بود، عمران خان توانست اکثریت پارلمان را برای تشکیل دولت به دست آورد.

گزارش رسانه های پاکستانی حاکی از تکاپوی وزرای کابینه دولت عمران خان برای دلجویی از رهبران جنبش متحده قومی و جلوگیری از هرگونه رخدادهای آتی مبنی بر خروج این حزب از ائتلاف با دولت، است.

زمزمه های انحلال پارلمان

همزمان با افزایش اختلافات میان دولت پاکستان و احزاب ائتلافی، زمزمه هایی نیز مبنی بر آمادگی عمران خان برای اجرای طرح انحلال پارلمان با هدف مقابله با توطئه احتمالی برای پایان دادن به کار دولت، شنیده می شود.

برخی از وب سایت های خبری پاکستان امروز نوشتند: عمران خان پیش نویس دستور انحلال پارلمان را آماده کرده و آن را در اختیار رئیس جمهوری پاکستان گذاشته و هر زمان که احساس کند دولت وی با توطئه مواجه است، طرح انحلال مجلس را به اجرا خواهد گذاشت.

«هارون رشید» از تحلیلگران نام آشنای پاکستان طی گفت وگو با رسانه های محلی مدعی شد که عمران خان خود را برای هرگونه وضعیتی آماده کرده است.

وی در ادامه ادعای خود مبنی بر انحلال احتمالی مجلس ملی پاکستان، افزود: جناح مخالف از جمله حزب مسلم لیگ نواز دیگر درصدد سرزنش نظام نخواهد بود بلکه تمام تلاش خود را صرف انتقاد از دولت عمران خان و یا برکناری آن خواهد کرد.

این کارشناس سیاسی پاکستان گفت: جناح مخالف درصدد جذب نمایندگان تحت ائتلاف دولت در مجلس است و این وضعیت همزمان با نارضایتی جنبش متحده قومی باعث شده تا تنش های سیاسی در پاکستان پررنگ تر شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =