رهایی زندانی محکوم به قصاص پس از ۱۹ سال در ارومیه

ارومیه- ایرنا- معاون قضایی رییس کل دادگستری و رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی گفت: پس از گذشت ۱۹ سال با پیگیری اعضای شعبه ۱۹ شورای حل اختلاف ویژه زندانیان ارومیه و هیات‌های سازشی ویژه استیذان قصاص، با جلب رضایت از اولیای دم، پرونده قتل به سازش منجر شد و قاتل از چوبه‌دار رهایی یافت.

هادی صمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت شعب شورای حل اختلاف و با تشکیل جلسات صلح و سازش بین طرفین و ملاقات حضوری با خانواده‌های اولیای دم، رضایت خانواده اولیای دم در راستای رضایت و بخشش قاتل جلب شد.

وی اظهار داشت: محکوم علیه این پرونده در خرداد سال ۱۳۷۹ مرتکب قتل عمدی شخصی به هویت مرحوم ( ز- الف) شده بود که در بهمن سال ۱۳۹۳ بازداشت شد.

وی ادامه داد: با تکمیل پرونده و درخواست قصاص از سوی اولیای دم و ختم رسیدگی به وسیله دادگاه، حکم قصاص نفس برای محکوم صادر و در نهایت حکم قصاص صادره توسط یکی از شعب دیوان عالی کشور تایید شد.

معاون قضایی رییس کل دادگستری و رییس شوراهای حل اختلاف آذربایجان‌غربی گفت: صلح و سازش در این پرونده سیزدهمین پرونده قتلی است که کارکنان شوراهای حل اختلاف در استان موفق می‌شوند با جلب رضایت از اولیای دم، زمینه رهایی محکومان به قصاص از اجرای مجازات را فراهم کنند.

قصاص یکی از احکام کیفری در اسلام است که قرآن آن را مایه حیات جامعه می‌داند.

تشریع حکم قصاص برای جلوگیری از انتقام‌های کور و دور از عدالت و جلوگیری از جرات یافتن جنایتکاران در قتل یا ضرب و جرح شهروندان وضع شده است؛ البته در آموزه های اسلامی توصیه زیادی به عفو و گذشت نیز وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha