آمریکا و تزریق خشونت به دور سوم اعتراضات در عراق

بغداد – ایرنا – بر روند تازه ای که اعتراضات خیابانی در عراق از جمعه گذشته (۲۰ دیماه) به خود گرفته ، شاید دیگر نتوان عنوان اعتراضات مدنی را برای آن بکار برد؛ این دور که از آن به عنوان دور سوم اعتراضات در این کشور یاد می شود، دارای خصوصیات و رگه هایی از حرکت های خشونت آمیز و مسلحانه است که از سوی جریان های مشکوک هدایت می شود و در این میان بسیاری از عراقی ها نقش آمریکا را در پشت پرده این جریانات رصد می کنند.

این خشونت مسلحانه به ویژه در جریان اعتراضات خیابانی استان های ذیقار، بصره، کربلا و واسط در روزهای اخیر به طور محسوسی بروز و ظهور داشته و اغلب آسیب دیدگان از نیروهای امنیتی عراقی هستند.
رویه به شدت خشن اعتراضات خیابانی از سه شنبه هفته گذشته (۱۷ دیماه) اتفاق افتاد وقتی اهالی ناصریه مرکز استان ذیقار در حال تشییع نمادین شهدای مقاومت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان بودند و باندهای تندرو جوکر به این مراسم حمله کردند.
باندهای تندور جوکر که به گفته عراقی ها به جریان های مشکوک بویژه سفارت آمریکا وصل هستند، همچنین خیمه های تحصن کنندگان را در مرکز شهر ناصریه به آتش کشیدند تا تشییع کنندگان شهدای مقاومت را به این کار متهم کنند.

این گروه های خشن مسلح همچنین جمعه گذشته در بصره در جنوبی ترین نقطه عراق، دو خبرنگار را در جریان اعتراضات خیابانی به طرز فجیعی به قتل رساندند که تحقیقات در خصوص این حادثه آغاز شده است.
اعتراضات خیابانی جمعه گذشته نقطه تحول در خشن تر شدن باندهای تندرو جوکر بود که طی آن این باندها در اقدامی آشکار در کربلا به روی نیروهای امنیتی آتش گشودند و دستکم سه نفر از آنان را زخمی کردند.
باندهای تندرو جوکر امروز یکشنبه نیز اعتراضات خیابانی را در «کوت» مرکز استان مرکزی واسط به خشونت کشانده و تعدادی از نیروهای امنیتی را مجروح کردند.


خبرگزاری عراقی «اینا» اعلام کرده است که دستکم ۲۵ تن از نیروهای امنیتی مبارزه با اغتشاشات در کوت زخمی شده اند.
باندهای تندرو جوکر همچنین دروازه ورودی دانشگاه کوت را به آتش کشیدند و فضایی از ارعاب و اضطراب را در این شهر افکندند.
به دنبال این حوادث ،‌ «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور دستور تحقیق در حادثه کربلا را که طی آن گروه های مسلح ناشناس به روی تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی تیراندازی کردند، صادر کرد.
برخی گزارش های امنیتی عراق حاکی است که سفارت آمریکا در بغداد به سرکرده های باندهای جوکر وابسته به خود دستور ایجاد هرج و مرج و به خشونت کشاندن اعتراضات خیابانی را داده است.

این روند از هنگامی که پارلمان عراق طرح خروج نظامیان آمریکایی از این کشور را تصویب کرد، شدت گرفته است.
این گزارش ها حاکی است که به دنبال از سرگیری رایزنی های داخلی در عراق برای انتخاب نخست وزیر جدید، آمریکا برای روی کار آوردن چهره نزدیک به خود بار دیگر باندهای تندرو جوکر را به فعالیت واداشته است.
بر خلاف ماه های گذشته که باندهای تندرو جوکر به خشونت، آتش زدن مقرهای احزاب سیاسی شیعی، گروه های مقاومت و الحشد الشعبی، آدم ربایی و کشتار دست می زدند، این بار به طور آشکاری به خشونت مسلحانه روی آورده اند.
پیشتر برخی منابع رسانه ای نزدیک به دولت عراق هشدار داده بودند که اعتراضات خیابانی در بغداد در جمعه گذشته قرار بود به خشونت کشیده شود تا آمریکا از گذر آن بتواند با ایجاد بی نظمی سازمان یافته، چهره نزدیک به خود را به کرسی نخست وزیری در عراق برساند.
پاسخ ضعیف مردم به فراخوان های شبکه های اجتماعی برای حضور در اعتراضات خیابانی در جمعه گذشته فرصت به هرج و مرج کشاندن و خشونت در اعتراضات را گرفت اما باندهای تندور جوکر از دیروز و امروز یکشنبه این سیاست خشونت مسلحانه کم سابقه را به طور آشکاری بروز و ظهور داده اند.
این دور تازه خشونت مسلحانه توسط باندهای جوکر مرتبط با سفارتخانه آمریکا در بغداد در حالی آغاز شده که روند زندگی در بغداد و اغلب استان های مرکز و جنوب عراق از ابتدای هفته جاری به شرایط طبیعی خود بازگشته بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =