شکوری: تا پایان دی‌ماه سرمربی تیم ملی مشخص می‌شود

تهران- ایرنا- سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال گفت: تا پایان دی‌ماه به طور قطعی سرمربی جدید تیم ملی معرفی خواهد شد.

ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگویی تلویزیونی صحبت‌های جالبی را بر زبان آورد که در ادامه به گوشه‌هایی از آن اشاره خواهیم داشت.

وی در ابتدا راجع به انتخاب امیرقلعه نویی به عنوان سرمربی تیم ملی اظهار داشت: ما هنوز سرمربی تیم ملی را انتخاب نکرده‌ایم و در حال رایزنی و گفت‌وگو با گزینه‌ها هستیم و تا به این لحظه هنوز سرمربی تیم ملی انتخاب نشده است. با توجه به شرایطی که داریم در حال بررسی هستیم که ببینیم کدام گزینه می‌تواند به فوتبال ما آن هم در شرایط تحریم کمک کند.

وی در ادامه افزود: ما در قرارداد مارک ویلموتس هم این مطلب را گنجانده بودیم که ما با تحریم‌ها روبرو هستیم و پرداختی‌های‌مان نیز با توجه به همین تحریم‌ها خواهد بود. با توجه به اینکه ما نتوانستیم پرداختی داشته باشیم، قرارداد ویلموتس از طرف او قبل از بازی عراق فسخ شد. او چهار، پنج روز قبل از بازی عراق درخواست فسخ داشت ولی ما قبول نکردیم و او هم در بازی با عراق روی نیمکت نشست. اکنون هم مراحل این کار در جریان است و جای نگرانی نیست. ویلموتس که خودش نمی‌تواند فسخ کند و مراجع ذی‌صلاح باید این موضوع را بررسی کنند. نامه وی به فیفا هنوز بررسی نشده و ما هم به فیفا نامه زده‌ایم. همانطور که اگر مربی یا بازیکنی در داخل کشور به مشکل بخورد به فدراسیون نامه می‌زند و فدراسیون به ارکان قضایی‌اش ارجاع می‌دهد، درباره مربی خارجی هم اینگونه است. از نظر ویلموتس مشکلی نداریم، چون قرارداد خوب بسته شده و قراردادی حرفه‌ای توسط اشخاصی بسته شده که صاحب کرسی در AFC و فیفا هستند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد، انتقال پول برای ما خیلی سخت است و همواره با چالش و مشکل مواجهیم. این قضیه فقط هم در فوتبال نیست. این ماجرا دیگر تمام شده و تمام فکر و ذکر ما این است که مربی خوبی برای تیم ملی‌مان انتخاب کنیم، چون ما چهار بازی مهم در فروردین و اردیبهشت (خرداد) داریم و حضور یک سرمربی خوب می‌تواند شرایط را برای ما عوض کند. آن زمان تحریم‌ها هنوز به این شدت نشده بود و از اردیبهشت‌ماه تاکنون تحریم‌ها خیلی بیشتر شده است. درباره کارلوس کی‌روش با فیفا مکاتباتی داشتیم و از طریق فیفا پول کی‌روش پرداخت می‌شد اما بعد اینکه این قرارداد را بستیم دیگر فیفا هم هیچ کاری نمی‌تواند بکند. تحریم‌ها خیلی بیشتر شده است و ۲ میلیون یورو برای ویلموتس هم به سختی پرداخت شده است. در دنیای فوتبال این مبلغ زیاد نیست و این رقم تا پایان فروردین‌ماه برای وی و کادرفنی‌اش پرداخت شده است و ما حالا از آنها طلبکاریم. ما یک بار می‌توانستیم این انتقال را انجام دهیم و سعی کردیم در همان دفعه اول این مبلغ را پرداخت کنیم. چون ما می‌خواستیم او برگردد و فکر نمی‌کردیم برنگردد. مبلغی هم بیشتر پرداخت شده که ایشان باید به حساب ما برگرداند.

شکوری درباره پروازی بودن ویلموتس اذعان داشت: او مربی پروازی نبوده است، در قرارداد هم اینگونه نبوده است. اما شرایطی که پیش آمد ایجاب کرد او کمتر در کشور حضور داشته باشد. اگر به این قرارداد رسیدگی شود حتما به این مسائل هم رسیدگی خواهد شد و در قرارداد همه این موارد ذکر شده است. اگر به گذشته برگردید می‌بینید او حضور پیدا می‌کرد، به سیرجان رفت و حضور داشت. ولی به هر حال با توجه به شرایطی که داشتیم به مشکل خوردیم و این از حیطه اختیارات فدراسیون فوتبال خارج بود. اگر بخواهیم درباره مشکلات فدراسیون از زمانی که من آمدم صحبت کنیم، ما بحث بازنشسته‌ها، ورود بانوان، تحریم، مشکل قلبی که برای تاج پیش آمد و... را داشتیم و هرکدام اینها پروسه‌هایی بوده که از آنها عبور کرده‌ایم و خدا کمک کرده ما به بهترین شکل کار فدراسیون را انجام بدهیم و امور اجرایی فدراسیون تا این لحظه با مشکل روبرو نشده است. ما ۱۸ تیم ملی داریم که اگر بخواهیم درباره بلیت پرواز تیم امید که حالا به مسابقات رفته صحبت کنم ۱ میلیارد و ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون فقط پول بلیت هواپیمای آنها شده تا تیم ما از تهران به بانکوک، از بانکوک به هاجای و از هاجای به سونگلا برود. این فرآیند به بهترین شکل انجام می‌شود و در امور اجرایی فدراسیون تا این لحظه به مشکل برنخوردیم.

شکوری در خصوص این موضوع که گفته می‌شد حضور او در فدراسیون نمایشی بوده و ساکت در همه جلسات حضور دارد و به عنوان رییس فعالیت می‌کند و ضمن اینکه سرپرست تیم ملی فوتبال هم هست، توضیح داد:  آقای ساکت مشاور ارشد رییس فدراسیون بوده‌ و درباره اینکه آیا او همچنان مشاور باشد یا خیر سرپرست جدید در این خصوص تصمیم می‌گیرد ولی در توانایی آقای ساکت نمی‌توانیم شک کنیم. او سال‌ها مدیریت کرده است. در کمیته فنی من و نفرات دیگری هم حضور داریم و همه با هم کار می‌کنیم و شرح وظایف کاملا مشخص است. این بحث‌ها دیگر قدیمی شده و رسانه‌ها یک سال و ۲ ماه است درباره آن صحبت می‌کنند. شرح وظایف مشخص است، اختلاف سلیقه قطعا وجود دارد و من یک جاهایی نه فقط با آقای ساکت بلکه دیگر دوستان هم به چالش می‌خوریم چون در بحث‌های اجرایی و تصمیم‌گیری مشکلاتی پیش می‌آید اما هرکسی کار خودش را انجام می‌دهد و فدراسیون دارای ساختار است و کسی نمی‌تواند خارج از این ساختار کار کند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون درباره این موضوع که داشتن ۲۰، ۳۰ پست برای یک شخص در فوتبال دنیا طبیعی نیست، تصریح کرد: بحث ۲۰، ۳۰ پست نیست و او شرح وظایف‌شان کاملا مشخص است، اقای ساکت عضو کمیته فنی فوتبال است و با توجه به اینکه ریاست سازمان تیم‌های ملی را دارد باید حضور داشته باشد همانطور که دبیرکل حضور دارد تا بدانند چه کاری تصویب می‌شود که باید انجام بدهند. امیدوارم بتوانیم شرایطی را برای فدراسیون فوتبال به وجود بیاوریم که به نفع فوتبال باشد و امیدوارم تیم امید امروز نتیجه خوبی بگیرد و مطمئن باشید ما تمام تلاشمان را می‌کنیم و خود من هم تا روزی که باشم سعی می‌کنم بهترین عملکرد را به عنوان کارمند فدراسیون داشته باشم. هر روزی هم اگر مشکلی وجود داشته باشد من به نمایندگی جامعه فوتبال اینجا هستم و اگر از فوتبالی ها سوال کنید درصد رضایت‌شان که کار چطور پیش می رود می‌تواند تاثیرگذار باشد.

شکوری درباره ماجرای برانکو و اینکه آیا به ازای ۵۰۰ هزار یورو سالیانه برای حضور در تیم ملی از او خواسته شده از نصف طلب پرسپولیس بگذرد و این موضوع باعث عصبانیت و قطع ارتباط او شده، گفت: من نمی‌دانم این مطالب از کجا می‌آید. در جریان این مسائل نیستم. صد درصد وی با فدراسیون در ارتباط است و اینکه او عصبانی شده یا خوشحال شده، مسائلی است که رسانه‌ها درست می‌کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا با گزینه‌های داخلی که اسامی‌شان مطرح می‌شود از جمله علی دایی، امیر قلعه‌نویی و یحیی گل‌محمدی مذاکره شده است؟ توضیح داد: من همانطور که اسم گزینه خارجی را نیاوردم برای گزینه داخلی هم اسمی مطرح نمی‌کنم. قطعا مربیان داخلی بسیار توانمند هم که با رزومه‌شان سالها موفقیت‌شان را ثابت کرده‌اند جزو گزینه‌های ما هستند و تا پایان دی‌ماه اسم قطعی سرمربی تیم ملی معرفی خواهد شد.  ما پیش‌بینی که از آینده داریم را در قرارداد لحاظ خواهیم کرد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا درست است ویلموتس یک سال غرامت از ایران طلب کرده است؟ گفت: یک قرارداد بین ۲ سمت فسخ شده و در حال رسیدگی و مراحل حقوقی است. این موضوع در دست بررسی است و اینکه او چقدر طلب کرده و ما چقدر از او طلبکاریم و... مسائلی است که باید روال خود را طی کند و اینکه در یک برنامه تلویزیونی درباره آنها صحبت کنیم در روند مذاکرات خدشه وارد می‌کند. امروز تیم امید ما که در گروه سختی قرار دارد باید به میدان برود و علی رغم اینکه در گروه سختی قرار گرفته بازی قبل‌شان خوب بود و ما را به آینده امیدوار کرد.

وی درباره اینکه کارشناسان می‌گویند شما نمی‌توانید تا این مدت به عنوان سرپرست حضور داشته باشید، تاکید کرد: درباره این موضوع اساسنامه صحبتی نکرده و مشکلی تا به امروز نبوده است. کارشناس هم باید ببینیم کیست، آیا بازیکن سابق تیم ملی است؟ چه سطحی دارد؟ کسانی باید صحبت کنند که فوتبالی هستند و سطح بالایی دارند چون درباره جایگاهی به نام دبیرکل حرف می‌زنند و باید جایگاه‌شان در این حد باشد. اگر آقای دادکان بزرگ و آقای صفایی فراهانی صحبت کنند حرف‌شان را روی سرمان می‌گذاریم اما کسانی می‌آیند حرف می‌زنند که زمان خودشان بدترین عملکرد را داشتند و اگر بخواهیم درباره‌شان صحبت کنیم، ساعت‌ها می‌توانیم حرف بزنیم. کارشناسان ما علی دایی و علی کریمی و مهدوی‌کیا هستند. اگر به من انتقادی کنند با جان و دلم می‌پذیرم. من درباره خودم حرف می‌زنم. درباره سرپرست دبیرکلی فدراسیون حرف می‌زنم. اگر آقای نبی و اسدی که سال‌ها در این جایگاه بوده یا آقای ساکت که سالها مدیریت کرده و سپاهان را به نایب قهرمانی آسیا رسانده و... اینها می‌توانند درباره جایگاه من نظر بدهند! اما اینکه نفراتی صحبت کنند که جایگاهی در فوتبال ندارند و نمی‌دانم چطور به خودشان اجازه می‌دهند و به آنها اجازه داده می‌شود حرف بزنند. آقای مناجاتی را دیدم که در برنامه‌تان بود و وقتی او حرف می‌زند مخاطب استفاده می‌کند و لذت می‌برد.

وی در پاسخ به اینکه چرا بعد از کی‌روش سراغ مربی ایرانی از جمله علی دایی که سردار آزمون و کی‌روش هم به آن اشاره کرده بودند، نرفتید؟ گفت: تصمیم‌گیری در این خصوص در اختیار مقامات ارشد فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان است که با هماهنگی این کار را انجام می‌دهند. با توجه به کارنامه خوب ویلموتس قرار بر این شد سراغ او برویم. به هر حال فوتبال است و همه جای دنیا این اتفاقات می‌افتد و یک زمانی هست که تیمی نتیجه نمی‌گیرد. کسانی که فوتبالی هستند این را می‌دانند. درباره همین بازی ۲ روز پیش ما با ازبکستان هیچکس فکر نمی‌کرد ما اینقدر خوب بازی کنیم ولی بازی را که باید می‌بردیم، مساوی شد و خود ازبک‌ها هم جا خورده بودند که ما چطور اینقدر خوب بازی کردیم و این جذابیت فوتبال است که یک بازی را می‌بری و یکی را می بازی. من فکر نمی‌کنم انتخاب اشتباهی بوده است، ما باید در آن شرایط قرار بگیریم، زمانی که روسای فدراسیون و هیات رییسه حضور داشتند. 

وی در این‌باره که آیا درست است قرارداد ویلموتس و کادرش سالیانه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو بوده است؟ تاکید کرد: اگر ما رقم قرارداد را اعلام نکنیم بهتر است چون بندی در قرارداد وجود دارد که به ما اجازه این کار را نمی‌دهد ولی به این رقم نزدیک است. این رقم هم در دنیای فوتبال عددی نیست و اگر بدانید همسایگان ما قطر، امارات، عربستان و حتی عراق مبالغی که به کادرشان پرداخت می‌کنند چقدر است این را نمی‌گویید. در زمان کیروش هم این مسائل بود ولی این را باید بگوییم که فدراسیون فوتبال مبلغ سرمربی تیم ملی را کاملا از فیفا دریافت می‌کند و هیچ مبلغی از بیت المال و داخل کشور هزینه نمی‌شود.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به اینکه پولی که در فیفا هست مگر برای پول توسعه فوتبال نیست؟ تاکید کرد: خیر بحث این جدا است. ما یک بحث پول توسعه را داریم که با آن کمپ تیم‌های ملی و زمین شماره ۲ را ساختیم و خوابگاه دختران که حالا دارد تکمیل می‌شود و کمپ فوتسال که تا یک ماه آینده از آن بهره‌برداری و رونمایی خواهد شد. زمین شماره ۱ ما هم دارد با استانداردهای روز دنیا آماده می‌شود. فیفا این پول را بابت اینکه تیم ملی به جام جهانی صعود می‌کند به ما می‌دهد. ما ۲ دوره بدون مشکل به جام جهانی صعود کردیم و پول را دریافت کردیم. آن ۲ دوره تصمیمات خیلی خوب بوده است و ۲۰۱۸ همه راضی بودند و با اقتدار صعود کردیم مطمئنم دید مدیران این بوده که شرایط را بهتر کنند. مطمئن باشید ما امسال هم صعود می‌کنیم و خیلی نتیجه بهتر از قبل می‌گیریم. ما چهار بازی داریم. سرمربی هم انتخاب می‌شود و ما ۸۰ روز تا اولین مسابقه‌مان زمان داریم و طی هفته آینده سرمربی انتخاب خواهد شد و باید از بازیکنانی که داریم تشکر کنیم که در بالاترین سطح فوتبال اروپا دارند بازی می‌کنند مثل علیرضا جهانبخش، سردار آزمون و دروازه‌بان ما آقای بیرانوند که جزو بهترین گلرهای آسیا و باعث افتخار است. باید به این نقاط مثبت پرداخته شود و رسانه‌ها در عین بیان مشکلات، نقاط قوت را هم بگویند.

شکوری در پایان در خصوص این موضوع که اسلامیان روز چهارشنبه اعلام کرد مربی تیم ملی قطعا ایرانی است، گفت: آقای اسلامیان هم عضو هیات رییسه است و مطلبی که گفتند چیزی است که ایشان ذکر کرده اما من می‌گویم گزینه ما هم داخلی و هم خارجی است و هرکدام به نفع فوتبال ایران باشد و روسای ما تشخیص بدهند که به نفع فوتبال است، انتخاب خواهد شد و من نیز مسوولیت اجرایی کارهای‌شان، بحث اسکان و بلیت و قرارداد را دنبال خواهم کرد. دغدغه همه این است که بهترین را انتخاب کنیم و همه می‌خواهند این تیم بدون دغدغه به جام جهانی راه پیدا کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =