مسوولیت‌پذیری باید در جامعه و نهادهای مختلف قابل مشاهده باشد

اصفهان- ایرنا- رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان گفت:قانون باید طوری طراحی شده باشد که بتوان مسوولیت پذیری را در جامعه و دستگاه‌های مختلف بطور شفاف مشاهده کرد.

لیلا رییسی روز شنبه در همایش شفافیت، قانون، مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه قانون باید در محتوای وصف مورد نظر آن، دیده شود اظهار داشت: ذکر کلی الزام پاسخگویی دستگاههای مختلف در قانون برای ما کفایت نمی‌کند بلکه این الزام پاسخگویی باید برای مردم محقق شود.

وی با اشاره به اینکه عوامل زیادی در مبارزه با فساد موثر هستند ادامه داد: عامل اصلی و اساسی موثر در جلوگیری از فساد و زدودن آن، رفع فساد است.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان بیان کرد: فساد به معنای سوء استفاده از اختیارات و منافع عمومی برای نفع شخصی است.

وی تصریح کرد: اصل حاکمیت قانون در راه مبارزه با فساد از هر چیزی مهمتر است و قانون خوب یکی از مولفه های حکمرانی خوب محسوب می‌شود.

به گفته وی قانون خوب بار اخلاقی ندارد و بار حقوقی دارد که رهاوردهای مفیدی نظیر شفافیت و عدالت را برای دستگاههای مربوطه به ارمغان می‌آورد.

رییسی با اشاره به اینکه فساد سیستماتیک بدترین نوع و خطرناک‌ترین نوع فساد است خاطرنشان کرد: قانون خوب و اجرای خوب آن برای جلوگیری از فساد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه فرآیند اجرای قانون یکی از پیش‌نیازهای جلوگیری از فساد است تاکید کرد: بسیاری از مواقع قانون خوب وجود دارد اما اجرای آن به خوبی انجام نمی‌شود.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان ادامه داد: نظارت و کنترل در فرآیند مبارزه با فساد بسیار مهم و اساسی است و اختیار کافی و استقلال از ویژگی های مهم دستگاههای نظارتی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: باید بازخوانی مجددی در مورد اختیارات برخی از دستگاههای نظارتی انجام شود تا بتوانند فرآیند نظارت‌های خود را بصورت آزادانه و بی طرف انجام دهند.

رییسی افزود: در صورتی که دستگاههای نظارتی اختیار کافی نداشته باشند، در عمل به دستگاههای بی فایده و دکوری تبدیل می‌شوند.

وی تصریح کرد: توانمندسازی شهروندان در اصل حاکمیت قانون مبارزه با فساد برای جلوگیری و مبارزه با فساد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما توانمند سازی آنها به تنهایی کافی نیست و باید در ابتدا آموزش‌های کافی را در این زمینه فرا بگیرند.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان بیان کرد: شهروندانی که آگاهی لازم از حق و حقوق قانونی خود را نداشته باشند نمی‌توانند برای جلوگیری از فساد موثر باشند.

وی گفت: اصل حاکمیت قانون خوب در جلوگیری از بروز فساد و مبارزه با آن موثر است.

رییسی با اشاره به نقش وکلا در مبارزه با فساد اظهار داشت: وکیل خوب در همه مراحل و فرآیندهای اصل حکمرانی قانون خوب نقش موثری دارد و هیچ کسی بیشتر از وکیل و قاضی با قانون ارتباط ندارد.

وی بیان کرد: وکلا مسوول اجرای قانون در بیرون و درون دادگاهها هستند می‌توانند در ارتقای کیفیت قوانین نقش موثری داشته باشند و 

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان خاطرنشان کرد: حضور موسسه‌های حقوقی غیر مجاز، معضل بزرگی برای مردم و دستگاه قضایی ایجاد کرده است و این موسسه‌ها عاملی در جهت بروز فساد محسوب می‌شوند.

به گفته وی روزانه مراجعات زیادی از مردم و فعالان اقتصادی در این زمینه به کانون وکلا انجام می‌شود که گرفتار اینگونه موسسه ها شده‌اند.

همایش شفافیت، قانون، مبارزه با فساد روز شنبه با حضور معاون حقوقی قوه قضاییه و تعدادی از فعالان اقتصادی، جامعه حقوقی و وکلای استان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =