رئیس جمهوری اوکراین درباره سانحه سقوط هواپیما با روحانی تماس می‌گیرد

تهران-ایرنا- خبرگزاری ریانووستی روسیه به نقل از دفتر ریاست جمهوری اوکراین گزارش داد ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری این کشور قرار است با حسن روحانی همتای ایرانی خود درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافری اوکراین گفت و گوی تلفنی انجام دهد.

رئیس جمهوری اوکراین ساعاتی پیش دربیانیه ای، خواستار تحقیقات کامل و شفاف ایران درباره سقوط این هواپیما شد.

در بیانیه زلنسکی آمده است که انتظار می رود به طور رسمی از طریق کانال های دیپلماتیک از اوکراین عذرخواهی و غرامت پرداخت شود.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ساعاتی پیش در بیانیه ای تصریح کرد که «این حادثه دردناک موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. می‌بایست تحقیقات تکمیلی برای شناسایی کلیه علل و عوامل این فاجعه ادامه یافته و مسببین این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان برسد».

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز امروز در توئیتی نوشت:...اشتباه انسانی در زمان "بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده" به فاجعه منجر شد.عرض تأسف عمیق، پوزش و تسلیت ما به مردم ما، خانواده‌های قربانیان و همه ملت‌های آسیب دیده.

ساعاتی پیش ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی درسطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیر ممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه طی دستوری به رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، ضمن اعلام تسلیت مجدد به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، جمع‌آوری مستندات و اقدامات قضایی مربوط به این حادثه دلخراش را مورد تاکید قرار داد.

یک هواپیمای خطوط هوایی اوکراین روز چهارشنبه پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی(ره) بر اثر خطای انسانی و بصورت غیر عمد مورد اصابت قرار گرفت و در نتیجه این حادثه ۱۷۶ مسافر و خدمه از جمله ۱۴۶ مسافر ایرانی جان باختند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =