۲۱ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 1180
کد خبر: 83629510
۱۱ نفر

برچسب‌ها

ثبت خاطره‌های تلخ و شیرین با کاشت نهال

اهواز - ایرنا - یک جوان بهبهانی در روستای کردستان بزرگ این شهرستان چندین سال است که فرهنگ ثبت خاطره‌های تلخ و شیرین را با کشت نهال نهادینه کرده است.

به گزارش ایرنا اهالی روستای کردستان بزرگ از توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان چند سالی است که با تشویق یک جوان به نام مهدی قیصری از اهالی این روستا کاشت نهال و توجه به فضای سبز را در این روستا به یک فرهنگ تبدیل کرده اند.

شهرستان بهبهان که خود به خاستگاه کشت گل نرگس مشهور است این بار در یکی از روستاهای این شهرستان کاشت نهال به هر بهانه ای به زیبایی این شهرستان افزوده است.

ترویج فرهنگ کاشت نهال در بین مردم به دستگاه های دولتی مربوطه نیز کمک می کند تا در توسعه فضای سبز خوزستان موفق تر عمل کنند ضمن اینکه ترویج این فرهنگ در مهار پدیده گرد و غبار و مبارزه با بیابان زایی نیز تاثیرگذار است.

مهدی قیصری این جوان علاقمند به طبیعت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید:  وقتی نوزادی متولد می شود و یا یک نفر از اهالی این روستا فوت می کند و یا برای یاد بود شهدای وطن،  به نام و خاطره او نهالی در این روستا کاشته می شود.

وی گفت: این کار نه تنها هدیه نهال به مردم این روستا است بلکه در ایجاد فضای سبز و کمک به محیط زیست این روستا نیز کمک می شود.

قیصری ادامه داد: چهار سال است که نهال کاری در این روستا را آغاز کردم و تلاش دارم این فرهنگ را در بین اهالی این روستا نیز نهادینه کنم که تا اندازه ای موفق هم شده ام.

این جوان بهبهانی بیان کرد: اهالی این روستا نیز با کاشت نهال با بهانه های گوناگون تشویق شده و این کار من را دنبال می کنند.

قیصری افزود: در این مدت چهار سال حدود ۵۰۰ نهال در این روستا کاشته ام و مردم این روستا نیز در این راه همکاری می کنند.

وی که خود یک کارگاه بلوک زنی در این روستا دارد گفت: تلاش من این است که مردم را با طبیعت مانوس کنم و سهمی در ایجاد فضای سبز در این روستا و شهرستان بهبهان داشته باشم.

قیصری ادامه داد: نهال هایی که برای کاشت در این روستا تهیه می کنم را از گونه هایی انتخاب می کنم که با اقلیم و آب و خاک این روستا مطابقت داشته باشد و برای نحوه نگهداری هر نهال تحقیقات لازم را انجام می دهم؛ در این چند سال نهال هایی که در روستا کاشتم از گونه هایی بودند که با اقلیم این روستا مطابقت داشته است.

این جوان اهل روستای کردستان بزرگ بهبهان ادامه می دهد: در ابتدا به تنهایی این کار را انجام می دادم اما نزدیک به ۲ سال است که مردم این روستا نیز در کاشت نهال با من همراهی می کنند.

وی گفت: فرهنگ کاشت نهال و توسعه فضای سبز و نگهداری و حفاظت از محیط زیست باید در هر شهر و روستا در بین مردم فرهنگ سازی شود و این فرهنگ باید در ابتدا از خانه های مردم آغاز شود.

ایجاد خزانه نهال برای تحویل نهال رایگان به سازمان های مردمی

رییس اداره محیط زیست بهبهان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: امسال گلخانه ای را به عنوان یک خزانه نهال در این شهرستان تشکیل دادیم تا به صورت رایگان نهال را در بین نهادهای مردمی که کاشت نهال را انجام می دهند توزیع کنیم.

فرخ شیرعلی بیان کرد: پنج سال است که کار فرهنگ سازی و توسعه فضای سبز و کاشت نهال را در این شهرستان آغاز کرده ایم و این فرهنگ سازی را از مدارس شروع کردیم؛ کارشناسان این اداره بر سر کلاس درس حاضر می شوند و کاشت نهال و توسه فضای سبز را به دانش آموزان آموزش می دهند.

وی گفت: در بخش حفظ حیات وحش و توسعه فضای سبز نهادهای مردمی زیادی در این شهرستان شکل گرفته که یکی از روستاهایی که در این بخش بسیار فعال شده است روستای کردستان بزرگ بهبهان است.

 شیر علی بیان کرد: نهادهای مردمی به صورت خودجوش نهال تهیه می کنند و می کارند اما این اداره نیز در توزیع نهال در بین سازمان های مردم نهاد همکاری می کند به عنوان مثال هیات های کوهنوردی برای کاشت نهال از این اداره نهال تهیه می کنند.

رییس اداره محیط زیست بهبهان با اشاره به سرانه فضای سبز برای هر فرد در طبیعت بیان کرد: خوشبختانه مردم به توسعه فضای سبز روی آورده اند، در اطراف شهرستان بهبهان باغاتی توسط مردم ایجاد شده هر چند اشکالاتی به دلیل تغییر کاربری در این مناطق وارد است اما بر توسعه فضای سبز این شهرستان بسیار  کمک می کند.

شهرستان بهبهان با جمعیت بیش از ۱۲۲ هزار نفر در جنوب شرق خوزستان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
    0 0
    احسنت بر پسر دایی خودم...