کارگران و کارفرمایان کردستان‌ شناسه هویت دریافت می‌کنند

سنندج - ایرنا - معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: در راستای راه‌اندازی هر چه سریعتر سامانه جامع روابط کار در استان به کارگران و کارفرمایان ابلاغ شده برای احراز هویت و گرفتن شناسه برای ورود به سامانه اقدام کنند.

محمد سعید جهانبین روز شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه شفافیت محور اصلی راه‌اندازی این سامانه است، اظهار داشت: برای استفاده از این سامانه همه کارگران و کارفرمایان باید یکبار به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و احراز هویت شده و اطلاعات آنها ثبت شود.

وی اضافه کرد: برای ثبت اطلاعات در سامانه جامع روابط کار در مرحله اول باید کارگر و کارفرما، با در دست داشتن کارت ملی و کارت پایان خدمت وظیفه (برای آقایان) به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان افزود: در گام بعد برای ثبت اطلاعات در این دفاتر باید پنج هزار تومان پرداخت شود و رمز عبور سامانه از طریق پیامک به متقاضی اعلام می‌شود سپس کارگران باید خدمات مربوط به روابط کار را با مراجعه به سایت  prkar.mcls.gov.ir ثبت کنند.

جهانبین یادآور شد: این سامانه در استان هم‌کنون در مراحل اولیه تشکیل و راه‌اندازی بوده به طوری که کارهای سخت افزاری آن انجام و در مرحله ورود داده‌ها است.

وی تاکید کرد: از جمله اهداف مهم راه‌اندازی این سامانه الکترونیکی کردن ثبت قراردادهای کار و تنظیم روابط کارگر و کارفرما بوده بطوریکه با شروع به کار این سامانه تمام دادخواست‌ها در این سامانه ثبت شده و اجازه ثبت قرارداد سفید امضا را نمی‌دهد.

جهانبین با اشاره به ارائه ۱۲ نوع خدمات متنوع در این سامانه گفت: این خدمات شامل ثبت حوادث ناشی از کار و مراحل مختلف رسیدگی به آن، ثبت شکایت، نوبت دهی، مراحل مختلف رسیدگی به شکایت، کیفیت آرا اعضای هیات اختلاف، طبقات شغلی، قرارداد پاداش دهی، قراردادهای بهره وری شرکت‌ها، قراردادهای ایمنی شرکت‌ها است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۷ هزار نفر کارگر بیمه شده اجباری در استان تحت حمایت بیمه تامین اجتماعی هستند گفت: در کل ۲۰۸ هزار نفر در این حوزه بیمه شده با ۱۷ هزار کارگاه فعال در استان وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =