کره شمالی ادامه مذاکره با آمریکا را مشروط کرد

تهران- ایرنا- "کیم کایه گوان"، مشاور وزارت خارجه کره‌شمالی، اعلام کرد، از نظر پیونگ‌یانگ پیشنهادهایی که "دونالد ترامپ" در آخرین دیدار با "کیم جونگ اون" مطرح کرد قابل گفت‌وگو نیست و کره‌شمالی به خاطر لغو نسبی تحریم‌ها، از تاسیسات هسته‌ای اش صرفنظر نخواهد کرد و تنها وقتی که آمریکا امتیازاتی بدهد به میز مذاکره برخواهد گشت.

مشاور وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه منتشر شده از سوی خبرگزاری رسمی این کشور افزود، ازسرگیری مذاکرات بین کره شمالی فقط در صورتی ممکن خواهد بود که آمریکا  مسایل مطرح از سوی کره شمالی را بپذیرد. ما اطلاع داریم که آمریکا نه آماده این کار است و نه توان انجام این کار را دارد.

کیم همچنین به کره جنوبی هشدار داد، اگر هم به دنبال ایفای نقش میانجی است، در روابط بین کره شمالی و آمریکا مداخله نکند.

«چونگ یوئی یونگ»، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی پس از بازگشت از واشنگتن، روز جمعه اعلام کرد، ترامپ از من خواست پیام تبریک سالگرد تولد کیم را به از طریق «مون جائه این»، رییس جمهوری کره جنوبی، به دست کیم برساند.

۸ ژانویه (۱۸ دی) روز تولد کیم بود.

آخرین دیدار رسمی کیم و ترامپ به نشست بی نتیجه فوریه گذشته در هانوی برمی گردد. این دو ژوئن گذشته نیز در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره به طور غیررسمی دیدار کردند.

روسای آمریکا و کره شمالی اولین بار در سال ۲۰۱۸ در سنگاپور دیدار کردند.

کره شمالی به آمریکا هشدار داده بود، مهلت تعلیق فعالیت های هسته ای و موشکی اش تا پایان ۲۰۱۹ است و در صورتی که آمریکا پیشنهاد جدیدی ارایه ندهد باید در انتظار هدیه ای به مناسبت سال نو میلادی(۲۰۲۰) باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =