۲۱ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۳
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83628992
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رییس مجلس لبنان: به کابینه حسان دیاب رای می‌دهم
حسان دیاب نخست وزیر منتخب (سمت راست) و نبیه بری رییس مجلس لبنان (سمت چپ)

بیروت - ایرنا - «نبیه بری» رهبر جنبش شیعی اَمَل و رییس مجلس ملی لبنان امروز (شنبه) گفت: من و اعضای فراکسیون این جنبش در دولت مستقل و فن سالار (تکنوکرات) به ریاست «حسان دیاب» شرکت نمی کنیم اما به این دولت رای اعتماد خواهیم داد.

وی در گفت وگو با روزنامه ی مسیحی «الجمهوریه» چاپ بیروت افزود: مانع روند تشکیل دولت مستقل و فن سالار و نیز مرحله ی رای اعتماد به کابینه ی «حسان دیاب» نخواهم شد و خود به آن رای خواهم داد اما جنبش امل، هواداران و اعضای فراکسیون « پیشرفت و آزادی» وابسته به این جنبش در آن دولت مشارکت نخواهند کرد.

فراکسیون یاد شده به رهبری «نبیه بری» ۱۷ نماینده در مجلس دارد.

رییس مجلس لبنان در عین حال از تصمیم دیاب برای استفاده نکردن از نمایندگان مجلس به عنوان وزیر کابینه ی خود، انتقاد و خاطر نشان کرد: این تصمیم، پایین آوردن و کوچک شمردن شان و جایگاه مجلسی است که یک سالپیش تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: همه ی دولت ها در کشورهای جهان آیینه ی مجلس نمایندگان هستند پس چرا باید از نمایندگانی که مورد وثوق، کارشناس و متخصص در حوزه های گوناگون هستند به عنوان وزیر استفاده نکرد؟

رییس مجلس لبنان با اشاره به اهمیت جنبش اعتراضی لبنان و مطالبات مردمی پیشنهاد کرد دیاب یک یا دو وزارتخانه به نمایندگان این جنبش واگذار کند.

هزاران کارگر، کارمند، جوانان حزبی و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه ها و مدارس خصوصی و دولتی از ۲۵ مهر ماه در قالب جنبش اعتراضی با تظاهرات، تجمع و تحصن در شهرهای مختلف لبنان خواستار اصلاح ساختار سیاسی و مالی، پایان دادن به سوء مدیریت و فساد مقام ها، رفع بیکاری، گرانی و تورم، جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی (لیره) و افزایش حقوق و مزایا، هستند.

نبیه بری این مطلب را که نظر رییس مجلس تشکیل دولت تکنو – سیاسی است تا دوباره «سعد حریری»  نخست وزیر مستعفی لبنان برگردد و مامور تشکیل کابینه شود، رد کرد و گفت: نظرم  تشکیل دولت تکنو – سیاسی و نجات ملی به ریاست دیاب است.

پیش از این ، نخست وزیر منتخب لبنان با صدور بیانیه در بیروت اعلام کرد که خود را همچنان ملزم و متعهد به شروط و معیارهای زیر برای تشکیل کابینه ی جدید می داند:

- دولت کوچک با ۱۸ وزیر (۹ مسلمان و ۹ مسیحی)

- دولت فن سالار (تکنوکرات)، متخصص ، غیر حزبی و غیرسیاسی

- مشارکت بالای زنان در این دولت

- نبود وزیران دولت پیشین که با آغاز جنبش اصلاحی مردم لبنان ساقط شد

- استفاده نکردن از نمایندگان مجلس به عنوان وزیر کابینه ی جدید

- حذف وزیران مشاور  یا وزیران به اصطلاح دولت در کابینه ی جدید

- ادغام برخی وزارت خانه ها

حسان دیاب تاکید کرد: همه ی مقام های بلندپایه و فراکسیون های مجلس و نمایندگان مستقل که مرا مامور تشکیل کابینه کردند از ابتدا در جریان شروط و معیارهای یاد شده قرار گرفته و آن ها را قبول کردند و می دانستند من یک فرد مستقل فن سالار هستم.

وی خاطرنشان کرد: دولت کوچک مستقل فن سالار قادر است لبنان را از فروپاشی اقتصادی و بحران فراگیر مالی و معیشتی نجات دهد و پاسخگوی مطالبات ملتی باشد که زیر فشارهای بی سابقه قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =