هشدار ونزوئلا به آمریکا درباره مداخله در امور داخلی این کشور

تهران-ایرنا- دولت کاراکاس به آمریکا در مورد هرگونه تلاش برای مداخله در انتخابات مجمع ملی این کشور در سال ۲۰۲۰ هشدار داد.

به گزارش تارنمای شبکه تله سور، خورخه آرئاسا وزیر خارجه ونزوئلا روز گذشته(جمعه) عنوان کرد که دولت آمریکا قصد دارد طرحی را برای مداخله در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ اجرایی کند.

وی تصریح کرد: واشنگتن پیام هایی را به برخی کشورهای داده و از آنها خواسته خواستار برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا شوند. این مداخله در امور کشور ماست.

وی افزود: دولت آمریکا دست از راهبردی که قبلا براساس آن تلاش می کرد در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا مداخله کند، برنداشته است. واشگتن به دنبال ایجاد دولت انتقالی در ونزوئلاست تا از طریق آن انتخابات مدنظرش را برگزار کند.

این مقام ارشد ونزوئلا افزود:آنها (آمریکایی ها) می خواهند براساس استانداردهای خودشان انتخابات ونزوئلا را برگزار کنند اما این اتفاق هیچ وقت رخ نخواهد داد چون واشنگتن ونزوئلا را کنترل نمی کند.

آرئاسا در ادامه اقدام دولت ترامپ در ارائه حمایت های اقتصادی از رهبر مخالفان دولت ونزوئلا با هدف سرنگون کردن دولت مشروع کاراکاس را محکوم کرد.

اعضای حزب سوسیالیست در پارلمان ونزوئلا چند روز پیش "لوئیز پارا" از اعضای نزدیک به نیکلاس مادورو رییس جمهوری این کشور را به ریاست این نهاد قانونگذاری انتخاب کرد.

این در حالی است که مخالفان دولت به ویژه «خوان گوایدو» رییس جمهوری خودخوانده ونزوئلا، گفته‌اند که نیروهای امنیتی از ورود آنان به پارلمان جلوگیری کرده‌اند.

گوایدو پیشتر با زیر سئوال بردن انتخاباتی که به انتخاب مجدد مادورو به ریاست جمهوری منجر شده بود، وی را غاصب قدرت و خود را به دلیل مقام «ریاست کنگره ملی» براساس قانون اساسی رییس جمهوری قانونی خوانده بود.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا پس از این اتفاقات در پیامی توئیتری ضمن تبریک به گوایدو، نوشت: دستگیری، رشوه‌گیری و جلوگیری از دسترسی به ساختمان پارلمان نتوانست مجمع ملی ونزوئلا را از مسیر خود منحر کند.

آمریکا پس از مراسم تحلیف مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را "غاصب قدرت" خواند و اعلام کرد که دیگر وی را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.

پس از آنکه گوایدو در بهمن ماه سال گذشته خود را رییس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت. بیش از ۵۰ کشور دیگر به تبعیت از آمریکا گوایدو را به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا شناسایی کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =