استاد دانشگاه لبنان: یونسکو ترامپ را به دادگاه بکشاند

بیروت - ایرنا - «رضا اسکندر» استاد دانشگاه لبنان گفت: سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) باید «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا را به دلیل تهدید مراکز فرهنگی و تاریخی ایران به دادگاه بکشاند.

وی امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بیروت تاکید کرد: تهدید ترامپ به تخریب مراکز تاریخی، فرهنگی و تمدنی ایران که در یونسکو ثبت شده در تعارض بنیادین با اصول این سازمان و نیز منشور ملل متحد و سازمان های حقوق بشری است.

اسکندر استاد دانشگاه لبنان، کارشناس فرهنگی و آثار باستانی و صاحبنظر در عرصه هنر در خصوص تهدید ترامپ در مورد حمله به ۵۲ نقطه ایران از جمله مراکز تمدنی و فرهنگی گفت: ترامپ با عدد ۵۲ می خواست عدد گروگان های آمریکا پس از اشغال لانه جاسوسی این کشور در تهران در اوایل انقلاب اسلامی را یاد آوری کند، اما او در واقع درون مایه و تعرض و جنایت های مقام های کاخ سفید علیه ملت ایران را یادآوری و از سوی دیگر با این سخن، به ملت آمریکا توهین کرد.

وی افزود: مراکزی که رییس جمهوری آمریکا تهدید به تخریب آن ها کرد، مراکز فرهنگی و ترکیب آن ها انسانی و اجتماعی است و مردم آمریکا که خود را با فرهنگ معرفی می کنند، اجازه نمی دهند، رییس جمهوری کشورشان به آنان توهین کند.

 استاد دانشگاه لبنان درباره اینکه چگونه کسی مانند ترامپ که خود را رییس جمهوری ابرقدرتی مانند آمریکا می داند، می تواند از یک جهت ادعای تمدن داشته باشد و از جهتی دیگر تهدید به بمباران مکان هایی کند که هم بازدیدکنندگان و هم اداره کنندگانش از شهروندان عادی هستند، تاکید کرد: همه کشورها تمدن و آثار باستانی و عرف و آیین خاص خود را دارند. آثار باستانی و تاریخی و فرهنگی از اصلی ترین میراث تمدنی هر کشوری است. ترامپ باید بداند افراد و عوامل زیادی در طول تاریخ بودند که می خواستند تاریخ و تمدن ایران را از بین ببرند، اما نتوانستند.

وی اضافه کرد: میراث هر کشوری به ویژه ایران با بمباران مکان های تاریخی از بین نخواهد رفت و ترامپ جرات نمی کند آن ها را مورد هدف قرار دهد. ایران ترکیب ملی و اسلامی خاص خود را دارد و همه قشرهای مردم این کشور در برابر عملی شدن چنین اقدامی و حتی تهدید به چنین اقدامی، خواهند ایستاد.

اسکندر گفت: رییس جمهوری آمریکا با این تفکر تکفیری که به آن ایمان دارد، می خواهد حقیقت و ماهیت خویش را آشکار کند. ترامپ با آن سخن نسنجیده می خواهد بگوید آمریکا فرقی با گروه های تکفیری و داعشی ندارد.

وی افزود: به جز مراکز تاریخی، باستانی و فرهنگی، منظور ترامپ هدف قرار دادن دانشگاه ها و مراکز آموزشی نیز بود، زیرا ایران به یکی از مهم ترین کشورها در سطح تولید علم و پژوهش تبدیل شده و اکنون می تواند با همه جهان به هر زبانی ارتباط برقرار کند.

کارشناس مسایل فرهنگی و هنری گفت: ملت ایران، با فرهنگ و آموزش دیده است و ترامپ می خواهد این فرهنگ را از بین ببرد، اما نمی تواند زیرا ریشه آن تاریخی و حتی به پیش از ورود اسلام به ایران بر می گردد. ترامپ با آن توییت به مشاوران، دولت و ملتش توهین کرد و تفکر تکفیری و خشن خود را آشکار ساخت.

استاد دانشگاه لبنان همچنین درباره اینکه آیا هدف قرار دادن مراکز تمدنی و فرهنگی یک جنایت ضد بشری نیست که باید موضع گیری مراکز بین المللی مربوطه مانند یونسکو و سازمان ملل را در پی داشته باشد، گفت: بدون شک یونسکو باید ترامپ را برای این سخنان و تهدیدات به دادگاه بکشاند، زیرا تهدیدهای او علیه مراکز تاریخی، فرهنگی و تمدنی است که در یونسکو ثبت شده و این مراکز جایگاه و ارزش اجتماعی و بین المللی بالایی دارند.

اسکندر افزود: یونسکو باید با زبان ترامپ با او سخن بگوید تا از تهدیدهایش دست بکشد، زیرا اگر هرکسی که دارای توان نظامی است، تمدن دیگران را تهدید کند، افراد بشری نخواهند توانست با یکدیگر به طور مسالمت آمیز زندگی کنند.

وی اضافه کرد: سازمان ملل در این خصوص مقصر است و دست کم کوتاهی کرده، زیرا سخن ترامپ را محکوم نکرده است. سازمان های حقوق بشری نیز باید این سخنان را محکوم و ترامپ را دادگاهی کنند. اگر این کار را نکنند کسانی که ارزش سیاسی و نظامی هم ندارند، جرات خواهند کرد شهروندان بی گناه و تمدن آنان را تهدید و تخریب کنند.

خبرنگار ایرنا با یادآوری ویران کردن و سرقت میراث فرهنگی عراق، سوریه و افغانستان توسط داعش و طالبان، نظر اسکندر در باره اینکه چگونه می توان با چنین تفکری چه از طرف داعش و طالبان و چه از طرف رییس جمهوری آمریکا رویارویی کرد، جویا شد که وی گفت: ملت ها باید در واکنش به چنین تهدیدهایی همبستگی بیشتری داشته باشند و کارشناسان، متخصصان و رسانه ها نیز باید درباره اهمیت این مراکز سخن بگویند و مردم را در باره راه های محافظت از آن ها آگاه کنند.

کارشناس مسایل فرهنگی و هنری لبنان افزود: میراث فرهنگی عراق و سوریه یکی از با ارزش ترین میراث های تاریخ بشری است و داعش دست به نابودی و سرقت آن زد. دلیل آن اشغالگری آمریکا بود، زیرا داعش ساخته و پرداخته آمریکا و تفکر تکفیری است.

وی اضافه کرد: اقدام های تخریبی داعش در عراق و سوریه فرقی با اقدام های جریان های تکفیری و طالبانی در عربستان و افغانستان نداشت. این ها نیز خانه پیامبر اسلام (ص) ، آرامگاه ائمه (ع) و تاریخ اسلامی و عربی را در مدینه و دیگر شهرهای عربستان و نیز آثار بودا را در افغانستان از بین بردند.

استاد دانشگاه لبنان درباره  اینکه دیگر کشورهای عربی منطقه شاهد نابودی و سرقت میراث فرهنگی توسط برخی کشورهای استعمارگر بودند و توییت ترامپ زنده کنند این پیشینه در تفکر غربی ها است، تاکید کرد: نمی توان گفت، ترامپ در این مساله هم سطح فرانسه است، فرانسوی ها پس از سرقت میراث فرهنگی لبنان، آن ها را در موزه های معتبر گذاشتند، اما ترامپ می خواهد آن ها را بمباران و ویران کند.

وی افزود: سخن ترامپ نشان از انگیزه او برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی به روش داعشی است. او می خواهد همه بنیان های فرهنگی و انسانی را که نشانگر پیشرفت و توسعه تمدن یک جامعه و در وجدان یک ملت است، نابود کند. از این رو تفکر ترامپ به مراتب خطرناک تر از تفکر فرانسوی ها یا انگلیسی ها در قرن گذشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha