وزیر خارجه اوکراین: به جعبه‌های سیاه هواپیما دسترسی پیدا کردیم

تهران- ایرنا- «وادیم پریستایکو» وزیر خارجه اوکراین گفت که بازرسان این کشور به جعبه‌های سیاه هواپیمایی که در ایران سقوط کرد، دسترسی پیدا کرده‌اند.

تارنمای سی.ان.ان نوشت: پریستایکو جمعه شب در کنفرانسی خبری در کی‌یف گفت که بازرسان کشورش به جعبه‌های سیاه و مذاکرات ضبط شده ارتباطات خلبان هواپیما و برج مراقبت تهران دسترسی دارند.
بنا بر این گزارش، پریستایکو اظهار کرد که بازرسان اوکراینی، هنوز این اطلاعات را بررسی نکرده‌اند و افزود: وظیفه ما این است که همه ابعاد این فاجعه را بررسی کنیم.
وی همچنین گفت که ایرانی‌ها همکاری کامل با تیم بازرسان اوکراینی دارند.

در همین حال، پریستایکو دقایقی پیش در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان و شبکه سی.تی.وی اظهار کرد که بازرسان اوکراینی به جعبه‌های سیاه دسترسی دارند اما هنوز به اطلاعات آنها «دسترسی ندارند.»
وی افزود: در زمان حاضر ما به آن [اطلاعات جعبه‌های سیاه] دسترسی نداریم اما ایرانی‌ها در حال همکاری با ما هستند ... بعد از آن ما قادر خواهیم بود اطلاعات را استخراج و تحلیل کنیم.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین که صبح چهارشنبه تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران به دلیل حادثه آتش‌سوزی سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.
شایعاتی در مورد شلیک موشک به سمت این هواپیما در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد. برخی کشورهای غربی نیز مدعی شدند که یک موشک به صورت اشتباهی به سمت این هواپیما شلیک شده است. ایران هرگونه ادعای حمله موشکی به این هواپیما را رد کرده است.
سخنگوی دولت ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ سیستم عملیات روانی دولت آمریکا و همراهان آگاه و ناآگاه آنها با این دروغ‌پردازی‌ها بر زخم‌های جانکاه خانواده‌های داغدار نمک می‌پاشند.
«علی ربیعی» گفت: طبق قواعد بین‌المللی، سازمان هواپیمایی کشوری از کشوری که سانحه در آن رخ داده است (ایران)، کشوری که صادر کننده گواهینامه صلاحیت پرواز است (اوکراین)، مالک هوایپما (اوکراین)، کارخانه سازنده هواپیما (بوئینگ) و کارخانه سازنده موتور هواپیما (فرانسه) می‌توانند در فرایند تحقیق شرکت کنند. هم اکنون نماینده کشور اوکراین در ایران حضور دارد. ما از شرکت بوئینگ نیز می‌خواهیم نماینده خود را برای مشارکت در فرایند بررسی جعبه سیاه اعزام کنند.
«علی عابدزاده» رییس سازمان هواپیمایی کشوری نیز با بیان اینکه آتش بیش از یک دقیقه در هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی بوده است و قبل از سقوط، شاهدان آتش را دیده‌اند و اگر اصابت موشک بود، هواپیما منهدم می‌شد، تأکید کرد: امکان انفجار این هواپیما بر اثر شلیک موشک از لحاظ فنی وجود ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha