غرقاب قشم با بارش ۱۵۰.۹ میلی‌متری باران

قشم- ایرنا- از شب گذشته(پنجشنبه ۱۹ دی ماه) تا کنون بارش ۱۵۰.۹ میلی‌متر باران در شهر قشم به ثبت رسیده است که این امر باعث آبگرفتگی شدید معابر عمومی شده است.

رییس اداره هواشناسی قشم شامگاه جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: آمار بارشی جزیره قشم از سال ۱۳۷۹ ثبت شده است که طی این مدت، بارش کنونی بی سابقه بوده است.

محمد کاملی دیرستانی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون بارش ۴۷۲.۲ میلی‌متر باران به ثبت شد.

وی ادامه داد: این در حالی است که بیشترین آمار موجود در سال ۱۳۸۸ با مقدار ۲۲۱.۸ میلی‌متر  رقم خورد.

رییس اداره هواشناسی قشم تصریح کرد: روستای رَمکان نیز با ثبت ۱۲۷.۵ میلی‌متر باران دومین نقطه پر بارش شهرستان است.

وی افزود: روستای کاروان و شهر سوزا نیز به ترتیب با ثبت ۶۲ و ۵۷ میلی‌متر بارندگی مناطق پر بارش بعدی هستند.

کاملی دیرستانی ادامه داد: میزان بارندگی‌ها در فرودگاه قشم، روستاهای سَلَخ، طَبل و باسعیدو به ترتیب ۳۵.۲، ۳۲.۵،۲۹.۵ و ۲۵.۵ میلی‌متر ثبت شد.

آبگرفتگی در معابر عمومی شهر قشم

بارندگی شدید در شهر قشم باعث آبگرفتگی شدید در خیابان‌ها و معابر عمومی این شهر به ویژه در محله چابهار این شهر شد.

بارش باران از شب گذشته در شهر قشم آغاز شده است و بیشترین بارش ها را استان هرمزگان به خود دیده است و این در حالی است که معابر شهر قشم به دلیل نبود جوی آب و دفع نظام‌کند آب باران، با اندک بارشی دچار گرفتگی معابر می‌شود.

اگرچه سازمان منطقه آزاد قشم و شهرداری طرح‌های مختلفی در شهر قشم اجرا کرده اند و برخی دیگر نیز در دست اجراست، اما مشکل جمع‌آوری آب‌های سطحی همچنان به عنوان مشکلی مهم در دل هر بارندگی، خودنمایی می‌کند.

معاون فرماندار قشم در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارندگی بیش از ۱۴۰ میلی‌متر باعث ایجاد برخی آبگرفتگی‌ها شد.

عباس ماژین افزود: به جز بخش خروجی آب در محله چابهار، مشکل حاد دیگری در شهر قشم وجود ندارد.

وی ادامه داد: تمام مسوولان مربوط در محله چابهار حاضر هستند تا مشکل مربوط به این منطقه نیز مرتفع شود.

معاون فرماندار درباره وضعیت سایر نقاط جزیره نیز خاطرنشان کرد: در روستاها مشکل خاصی وجود ندارد.

وی همچنین گفت: مسیر روستای تورگان، جاده ساحلی قشم در حدفاصل مسیر روستای رَمکان به شهر سوزا و نیز مسیر دوراهی حمیری-دِفاری تا پارک زیتون قشم تا اطلاع بعدی مسدود هستند.

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها

ماژین تصریح کرد: با توجه به پیشبینی هواشناسی مبنی بر ادامه بارندگی ها برای فردا، تمام مدارس نوبت صبح در تمام مقاطع تحصیلی تعطیل اعلام شد.

وی افزود: همچنین تمام مراکز دانشگاهی به جز دانشگاه پیام نور برای روز شنبه تعطیل و امتحانات لغو شده است.

معاون فرماندار قشم ادامه داد: امکان لغو امتحانات دانشگاه پیام نور به دلیل برگزاری همزمان در سراسر کشور، ممکن نشد، اما برای دانشجویان این مرکز شرایط اسکان ۲ روزه فراهم شده است.

هشدار مبنی بر خودداری از تردد دریایی

رییس بنادر و دریانوردی قشم گفت: بررسی داده@ها و نقشه های هواشناسی، نشان دهنده  تداوم بارش باران تا روز شنبه است.

علی اشتری افزود: از نیمه2های امشب شاهد بادهای بسیار شدید شمال غربی تا جنوب غربی در نواحی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان خواهیم بود.

وی ادامه داد: سرعت باد بیش از 40 نات  و ارتفاع موج به بیش از هشت پا تخمین زده می‌شود.

اشتری بیان کرد: توصیه اکید می‌شود که از گونه تردد شناور تا صبح روز یکشنبه، به طور جدی خودداری شود.

جمع آوری بیش از ۱۵۰ تُن گِل و لای از سطح معابر شهر قشم

مدیرعامل شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم نیز گفت: از آغاز بارندگی در شب گذشته تا کنون بیش از ۱۵۰ تُن گِل و لای توسط از سطح معابر شهر قشم جمع آوری شده است.

عباس رنجبری اظهار کرد: ۲۲۵ نیروی خدماتی این مجموعه از دیشب تاکنون با جمع‌آوری گِل و لای معابر شهر قشم، نسبت به رفع آبگرفتگی ها نیز اقدام کرده اند.

وی ادامه داد: در کنار نیروهای خدماتی، ۳۰ دستگاه پرس، پیکاپ و باب‌کت هم برای انتقال آب و گِل و لای حاصل از بارندگی‌های اخیر مشغول خدمات رسانی هستند.

مدیرعامل شرکت تعاونی کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم افزود: از ابتدای بارندگی ها تاکنون ۱۰ مانع نیوجرسی و ۳۰ درب پی وی سی نیز با هدف جلوگیری از ورود آب به خانه‌های مردم در بافت قدیم کارگذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: در نقاط حادثه خیز شهر قشم برای پیشگیری از ورود آب به منازل و مراکز تجاری ۹۰ تُن خاک‌ریزی انجام شده است.

مدیریت پنج نقطه بحرانی شهر درگهان

مدیر امور درگهان نیز گفت: پنج نقطه از شهر درگهان که به خیابان سایت تجاری این شهر منتهی می‌شوند پس از بارندگی ماه گذشته به عنوان نقاط بحرانی شناسایی شده‌اند.

امیر سلکی افزود: با وجود بارش بی سابقه باران، نیروهای خدماتی بر اساس نقشه راه و شناسایی نقاط بحرانی، به بهترین شکل ممکن مشغول ارائه خدمات هستند.

وی با تاکید بر اینکه هیچگونه خسارتی به واحدهای تجاری این شهر وارد نشده است، ادامه داد: با تلاش افزون بر ۱۰۰ نیروی خدماتی، روان آب‌های ناشی از بارش شدید باران به نخستین خروجی هدایت شد.

سلکی تصریح کرد: همچنین پنج دستگاه جمع آوری زباله، چهار دستگاه پیکاپ و حدود ۴۰۰ کیسه ماسه هم در این عملیات استفاده شده‌است.

هم اکنون بارش بشدید باران در شهر قشم ادامه دارد. بر اساس پیشبینی هواشناسی، رگبار باران همچنان تا ظهر فردا ادامه دارد که طی ساعاتی از شدت آن کاسته شده، اما دوباره اوج می گیرد. همچنین تا ظهر شنبه باد شدید از سمت جنوب شرقی و از بعد از ظهر فردا تا روز یکشنبه وزش بادهای شدید جنوب غربی ادامه پیدا می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =