بورل: گمانه‌زنی درباره سانحه هواپیمای اوکراینی غیر مسئولانه است

لندن – ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هرگونه گمانه‌زنی درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکرین در آسمان تهران را غیر مسئولانه دانست.

جوسپ بورل روز جمعه پس از پایان نشست فوق‌العاده وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل(پایتخت بلژیک) بدون ارائه هیچ گونه گمانه زنی درباره این حادثه افزود که طبق اطلاعات وی، تحقیقات در زمینه جریان دارد.  
وی با بیان اینکه از اظهارنظر برخی رهبران سیاسی درباره این سانحه مطلع است تصریح کرد که اظهار نظر درباره چنین موضع حساسی بدون دسترسی به اطلاعات محکم کار غیر مسئولانه‌ای است.
هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۷۹ سرنشین که صبح چهارشنبه تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد حوالی شهر جدید پرند در استان تهران به دلیل حادثه آتش‌سوزی سقوط کرد.
شایعاتی در مورد شلیک موشک به سمت این هواپیما در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد. برخی کشورهای غربی نیز مدعی شدند که یک موشک به صورت اشتباهی به سمت این هواپیما شلیک شده است.
ایران هرگونه ادعای حمله موشکی به این هواپیما را رد کرده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از اظهارات خود برجام را به سود منافع اروپا توصیف کرد و افزود؛ ما به حفظ برجام متعهد و قویا معتقد هستیم که باید برجام را تاجایی که ممکن است حفظ کنیم.

حفظ برجام به سود منافع اروپاست
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز تاسف مجدد از خروج آمریکا از برجام افزود: ما معتقدیم که این توافق عنصر کلیدی معماری نظام منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است و برای ثبات منطقه سند حیاتی است. از این جهت از ایران می خواهیم که بدون فوت وقت به اجرای کامل تعهداتش بازگردد.
وی از سازمان انرژی اتمی نیز خواست تا به کار نظارت و راستی آزمایی فعالیت‌های هسته ای ایران ادامه دهد.
بورل همچنین به تحولات خاورمیانه اشاره کرد و با بیان این نکته که منطقه توان تحمل جنگ دیگری را ندارد تصریح کرد که اتحادیه اروپا خواهان کاهش سریع تنش‌ها و خوشتن‌داری حداکثری از سوی تمام طرف‌ها است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد که بحران به وجود آمده نتیجه سال‌ها تلاش برای برقراری ثبات در عراق را تضعیف خواهد کرد. وی تاکید کرد که حل بحران کنونی بایستی از طریق راه‌کار سیاسی صورت گیرد.
بورل افزود، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا او را مامور کرده‌اند تا از طریق تلاش های دیپلماتیک با تمامی طرف‌ها از جمله ایران برای کاهش تنش‌ها رایزنی و از گفت‌وگوهای سیاسی و راه‌حل سیاسی برای منطقه حمایت کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش پرسش و پاسخ عنوان کرد که موضوع فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام مورد بحث قرار نگرفت. او تصریح کرد: آنچه روشن است این است که ما باید برجام را حفظ کنیم.  
بورل دست یابی به توافق جدید با ایران را کاری پیچیده و به لحاظ فنی زمان بر توصیف و تصریح کرد که اتحادیه اروپا از تمام توان خود برای نجات برجام استفاده خواهد کرد. او به این نکته هم اشاره کرد که سازوکار مالی ایران و اروپا موسوم به اینستکس تاکنون کار نکرده و ممکن است در نهایت برجام لغو شود. اما به گفته او وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بر این امر تاکید دارند که بایستی برجام حفظ شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha