تیر آمریکا برای بهره‌برداری از اعتراضات عراق به سنگ خورد

بغداد- ایرنا- آخرین تیر ترکش آمریکا برای بهره‌برداری سیاسی از اعتراض‌های خیابانی عراق، روز جمعه در میدان تحریر بغداد و دیگر مراکز استانی جنوب و مرکز این کشور به سنگ خورد.

ارتش سایبری سفارتخانه آمریکا و متحدان داخلی و منطقه ای آن که در طول روزهای گذشته در شبکه های اجتماعی و رسانه ها تبلیغات گسترده ای برای کشاندن مردم به خیابان‌ها علیه تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکا در پارلمان عراق به راه انداخته بودند، عملاً به دلیل پاسخ ضعیف مردم این کشور ناکام ماندند.
در حالی که ادعا شده بود امروز (جمعه) تظاهرات میلیونی در بغداد در مخالفت با تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان عراق، برگزار می شود، اما در عمل شمار اندکی به این فراخوان پاسخ دادند.
در اعتراضات امروز بنا بود علیه جریان های سیاسی عراقی که در پارلمان به نفع تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی رأی داده بودند و همچنین ضد مرجعیت عالی دینی عراق شعار دهند اما چنین اتفاقی نیفتاد.
حضور مردمی در برخی مراکز استان های جنوب و مرکز عراق بمراتب بیشتر از بغداد بود و برخلاف انتظار آمریکایی ها، تظاهرات امروز به جای ضدیت با قانون اخراج نظامیان آمریکا به مناسبتی برای حمایت از مرجعیت عالی دینی عراق و در رأس آن آیت الله سید علی سیستانی تبدیل شد.
تظاهرکنندگان با شعارهای «سید علی تاج سری» و «صحنه عراق فقط جای سید علی سیستانی است نه آمریکا و آل سعود» بر شکست نقشه آمریکا و متحدانش برای بهره برداری سیاسی از اعتراضات امروز خیابانی عراق صحه گذاشتند.
در میدان تحریر تعداد جمعیت بسختی به چند هزار نفر رسید و عموم معترضان نه آنچه آمریکا و متحدانش انتظار داشتند، بلکه در راستای بیانیه امروز مرجعیت عالی دینی عراق در نماز جمعه، خواستار تسریع در ساماندهی اوضاع داخلی، انتخاب نخست وزیر جدید و انتخابات زودهنگام پارلمانی شدند.
باندهای تندرو «جوکر» که سرکرده آنها به ارتباط با سفارتخانه آمریکا در بغداد شهرت دارد نیز به دلیل استقبال ضعیف مردم نتوانستند نقشه خود را برای به خشونت کشاندن اعتراضات به منصه ظهور برسانند.
برخی گزارش های امنیتی و رسانه ای حاکی از آن بود که باندهای تندرو جوکر امروز می کوشند با استفاده از حضور زیاد جمعیت در میدان تحریر با نیروهای امنیتی عراق درگیر شده و با عبور از پل های «جمهوری» و «السنگ» خود را به منطقه امنیتی سبز برسانند.
پاسخ ضعیف مردم در بغداد و عموم استان های جنوب و مرکز به فراخوان های مشکوک شبکه های اجتماعی که به طور مشخص می خواستند با اعتراضات خیابانی امروز، قانون پارلمانی اخراج نظامیان آمریکا را از اعتبار ساقط کنند، این آخرین نقشه آمریکا را برای ماندن سربازانش در خاک عراق با شکست مواجه کرد.
در طول ماه های گذشته این چندمین بار است که مردم عراق تلاش آمریکایی ها و متحدانش را برای بهره برداری سیاسی از اعتراضات مسالمت آمیز این کشور با شکست مواجه می کنند.
مرجعیت عالی دینی عراق همچنان با توصیه های هفتگی و کانالیزه کردن مطالبات مردمی در حفظ مسالمت آمیز بودن اعتراض ها و جدا کردن صف تخریبگران و خشونت آفرینان از صفوف اعتراضات بر حق مردمی نقش اساسی داشته است.
امروز مصادف بود با یکصدمین روز اعتراض ها در بغداد و استان های مرکزی و جنوبی عراق؛ اعتراض ها از دهم مهرماه ۹۸ آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =