برگزیدگان دهمین جشنواره فیلم عمار معرفی شدند

تهران- ایرنا- آیین اختتامیه دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور اقشار مختلف مردم به ویژه خانواده های شهدا و معرفی برگزیدگان این جشنواره شامگاه جمعه در حوزه هنری برگزار شد.

در این آیین که از ساعت ۱۸:۳۰ امروز در تالار اندیشه حوزه هنری آغاز شد، «محمدصدرا» فرزند شهید مرتضی ابراهیمی از شهدای آبان ماه آغازگر برنامه بود که آیاتی از قران را تلاوت کرد.  در ابتدای این مراسم گزارشی از فعالیت های دهمین جشنواره عمار پخش شد.

جوایز بخش رویای ایرانی 
هیات داوران در بخش مستند رویای ایرانی ضمن تقدیر از دو اثر نبرد امواج و مسیر نو به کارگردانی وحید فرجی، لوح افتخار را به اثر توان دفاعی به کارگردانی علی طادی اهدا کرد.

همچنین هیات داوران در بخش مستند همت مومنانه با تقدیر از  اثر خودکار به کارگردانی محمد ثقفی و خاکریز پرویز به کارگردانی قدرت باقری و اثر دریاچه امید به کارگردانی فاطمه مرزبان لوح افتخار این بخش را به اثر بازار تزارها به کارگردانی مشترک محسن مقصودی و مهدی فریدی به علت جسارت در پژوهش میدانی ظرفیت‌های مغفول و اثر در کنار هم به کارگردانی سید مجتبی خیام الحسینی به علت نمایش دغدغه‌های مسئولانه یک کارآفرین و همکاری دو ملت ایران و افغانستان اهدا کرد.
هیات داوران؛ فانوس این بخش را به دو اثر مجموعه مستند نور (قسمت وطن آرزوها) به کارگردانی مهدی فارسی به علت تصویرگری گوشه‌هایی از جهاد فردی، جمعی و خانوادگی و اثر یکی از ما (سایت هسته ای) به کارگردانی امیرعسگری به علت پرداخت ماهرانه به الگوی بومی از اشتغال زایی روستایی اهدا کرد.

برگزیدگان بخش حافظه ملی

هیئت داوران در بخش مستند حافظه ملی؛ متشکل از عباس سلیمی نمین، موسی حقانی، سید ناصر هاشم‌زاده، محمدحسن روزی‌طلب و یعقوب توکلی، ضمن تقدیر از اثر آسوده بخواب کوروش به کارگردانی علی فراهانی، لوح افتخار این بخش را به اثر آن شش نفر به کارگردانی محمدعلی یزدان پرست به دلیل ایده خوب، موضوع بکر و پژوهش قوی و اثر روایت رهبری به کارگردانی مهدی نقویان به دلیل پاسخگویی به شبهات مهم و استفاده از فیلم‌های دیده نشده و پژوهش خوب اهدا کرد.
همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر پدر طالقانی به کارگردانی محمدعلی محمددوست به دلیل روایت مستند مبارزه های مرحوم آیت الله طالقانی و پرداخت به موضوع های روز و استفاده به جا از آرشیو و پژوهش خوب و همچنین اثر امتحان به کارگردانی سجاد ریاحی به دلیل پژوهش قوی، نوآوری و پرداخت به مسئله‌ای حساس و دشوار اهدا کرد.

برگزیدگان بخش پایش و پالایش  اجتماعی 

هیئت داوران در بخش مستند پایش و پالایش اجتماعی ضمن تقدیر از اثر سایکس پیکو به کارگردانی علی گایینی و اثر این منطقه آلوده به مین است به کارگردانی محسن نقی زاده، لوح افتخار این بخش را به اثر «امیدی ه» به کارگردانی علی زهیری به دلیل پرداخت مناسب به بحث مطالبه عدالت و فساد ستیزی در شهر امیدیه و اثر قصه های همیشگی به کارگردانی بابک مجیدی به دلیل پرداخت هم زمان به بحث محیط زیست و آسیب شناسی زیست محیطی تالاب استیل و اثر رویای آجری به کارگردانی داود مرادیان به دلیل تببین تاریخ سیاست گذاری مسکن به ویژه در دهه اول انقلاب اسلامی با بهره گیری از مستندات آرشیوی و شاهدان و مجریان اهدا کرد.
همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر خصوصی سوزی به کارگردانی محسن اسلام زاده به دلیل تبیین مشکلات و موانع خصوصی سازی، با بررسی روند خصوصی سازی شرکت های ماشین سازی تبریز و اثر سقف آرزوها به کارگردانی علی سلطانی‌وش به دلیل بررسی روند سیاست گذاری مسکن، با بهره گیری از مستندات اهدا کرد.

برگزیدگان بخش مقاومت جهانی 

هیئت داوران بخش مستند مقاومت جهانی را سلیم غفوری، شهاب اسفندیاری، محسن برمهانی، محمدرضا محمدی نجات و حجت الاسلام احمد رهدار تشکیل می دهند که هیات داوران ضمن تقدیر از اثر نخل ها نمی میرند به کارگردانی سید مسعود موسوی والا، لوح افتخار این بخش را به اثر مرثیه ای از انجیل به کارگردانی محمدهادی نعمتی به علت دستیابی به زبان متناسب با مخاطب بین المللی برای انتقال یک میراث معنوی شیعی اهدا کرد.
همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر آقای تغییر به کارگردانی مهدی انصاری به علت استفاده مناسب از آرشیو و پژوهش علمی برای تبیین ماهیت نظام استکبار اهدا کرد.

برگزیدگان بخش مدافعان حرم
هیئت داوران در بخش مستند مدافعان حرم؛ شامل سید سلیم غفوری، شهاب اسفندیاری، محسن برمهانی، محمدرضا محمدی نجات و حجت الاسلام احمد رهدار لوح افتخار این بخش را به اثر مردان زندگی به کارگردانی یحیی رضایی به دلیل ترسیم خلاقانه مجاهدت پزشکان و پرستاران در خط مقدم نبرد اهدا کرد.
همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر شیرینی شام به کارگردانی علیرضا باغشنی به دلیل پرداخت و روایت هنرمندانه و نگاه متفاوت به شخصیت یک رزمنده مدافع حرم اهدا کرد.

برگزیدگان بخش مستند ملت
هیئت داوران در بخش مستند ملت قهرمان؛ حجت الاسلام محمدعلی حیدری، محمد نیکدل، پیام تیرانداز و محسن یزدی ضمن تقدیر از اثر دیلگ به کارگردانی مشترک عباس رفیعی مرغملکی و سید صفی الله حسینی و اثر مادر جبهه‌ها به کارگردانی شهرام میراب اقدم،  لوح افتخار این بخش را به اثر بر اثر زلزله به کارگردانی عبدالکریم شهابی به دلیل تلاش هنرمندانه برای نشان دادن مدیریت جهادی در قالب تعاون و اثر دیوارهای نخی به کارگردانی عباس عمرانی بیدی به دلیل نگاهی جدید به موضوع هم گرایی ملی اهدا کرد که از سوی حاضران با ذکر صلوات و شعار مرگ بر آمریکا همچون سایر برگزیدگان تشویق شدند.
همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر خاطرات موتور سیکلت به کارگردانی امیرحسین نوروزی به دلیل سوژه جذاب و پرداخت مناسب اهدا کرد.

 جایزه ویژه مرگ بر آمریکا به پایان بازی رسید
هیئت داوران در بخش مستند جنگ نرم ضمن تقدیر از اثر مادرانه به کارگردانی علیرضا باغشنی، لوح افتخار ویژه را برای تلاش‌های مستندسازان انقلاب در عرصه پژوهش، به یکی از این آثار و به نمایندگی از دیگران به اثر پایان بازی به کارگردانی مشترک سیدحامد قاسمی و علی رهجو به دلیل پژوهش عمیق و انتخاب یک سوژه ضد آمریکایی اهدا کرد.
 همچنین جایزه ویژه مرگ بر آمریکا نیز به این دو کارگردان اهدا شد.
هیات داوران لوح افتخار این بخش را به اثر پشت کوه های بلند به کارگردانی یزدان کیانی به دلیل به تصویر کشیدن یک روحانی تراز نظام اسلامی در یک اثر به معنای درست نقد درون گفتمانی و اثر محیا  به کارگردانی محمد عقیلی به دلیل روایتی لطیف و کودکانه از اردوهای جهادی و پرداخت غیر مستقیم به مسأله وحدت و تقریب اهدا کرد.
هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر باشگاه شهرت به کارگردانی محمدحسن یادگاری به دلیل انتخاب یک سوژه استراتژیک و راهگشا، و شکل دادن هنرمندانه یک فیلمنامه خوب بر اساس آرشیو اهدا کرد.

لوح افتخار برای مستند شجریان از سپیده تا فریاد 
هیئت داوران در بخش مستند تاریخ فرهنگی، اجتماعی و دفاع مقدس را رحیم مخدومی، سیدمحمد هاشمی، محسن صفایی و محمدصادق باطنی تشکیل می دهند که این هیات ضمن تقدیر از اثر بانو و باروت به کارگردانی احمد احمدپور و اثر بیر عالم سوز به کارگردانی محمد طه امیری، لوح افتخار این بخش را به اثر شجریان؛ از سپیده تا فریاد به کارگردانی مهدی طوسی به دلیل پرداخت هوشمندانه و منصفانه به مسئله ای قابل تأمل در تاریخ هنر انقلاب و همچنین اثر بلتا به کارگردانی سعید محسن یوسفی به دلیل پرداخت دقیق و بیان ساده در باب یکی از رخدادهای مهم دفاع مقدس اهدا کرد.
همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر نبرد بیست و نهم به کارگردانی مهرداد حق‌شناس به دلیل پرداخت با کیفیت به زاویه ای ناپیدا در نبرد امروز ایران و آمریکا اهدا کرد.

 داستان کوتاه و نیمه بلند به فکر بکر رسید
هیئت داوران در بخش داستانی کوتاه و نیمه بلند شامل محمدتقی فهیم، سعید مستغاثی، ابراهیم فیاض و محمدحسین نیرومند ضمن تقدیر از اثر هر روز به کارگردانی محسن مجیدپور و اثر فضانورد به کارگردانی مهدی افضل زاده و اثر آبی کمرنگ به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی، لوح افتخار این بخش را به اثر فکر بکر به کارگردانی یوسف سبحانی به دلیل نوگرایی در پرداخت و توجه به مضامین نو در خدمت سینمای روز ایران و اثر "سوم ب" به کارگردانی مرتضی راوش به دلیل توجه به مضمون کودک و خانواده در سطح جامعه اهدا کرد.
همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر آب هرگز نمی میرد به کارگردانی حسین دارابی به دلیل استفاده از فرم خوش ساخت برای معرفی کتاب دفاع مقدس اهدا کرد.

بهترین بازیگرلن و بهترین جلوه های ویژه
 لوح افتخار بهترین بازیگر به امیرحسین عزیزی برای ایفای نقش در فیلم آبی کمرنگ و تبسم خداپرست برای بازی در "فیلم سوم ب" اهدا شد. 
همچنین لوح افتخار بهترین جلوه‌های ویژه به صالح کشور دوست برای فیلم ستاره زاگرس اهدا شد. 
فانوس بهترین بازیگر به گروه بازیگران نوجوان منطقه پرواز ممنوع متین پاکزاد، متین کرمانی و علیرضا اکبری اهدا شد.

داستانی بلند برای ستاره زاگرس 
هیئت داوران در بخش داستانی بلند؛ ضمن تقدیر از اثر «پینوکیو، عامو سردار و ریسلی به کارگردانی سیدرضا صافی، لوح افتخار این بخش را به اثر ستاره زاگرس به کارگردانی پرویز شیخ طادی به دلیل حماسی بودن و پرداختن به نقش اقوام ایرانی در مبارزه با استعمار اهدا کرد.
هیئت داوران فانوس این بخش را به اثر منطقه پرواز ممنوع به کارگردانی امیر داسارگر به دلیل خلاقیت و هوشمندی در جهت پیوند علم و امنیت با رویکرد امید و آینده در رابطه با نوجوانان» اهدا کرد.
قرار است فیلم منطقه پرواز ممنوع پس از معرفی برگزیدگان برای حاضران به نمایش درآید.

در این مراسم گروه دمام حوزه هنری به مناسبت شهادت سردار شهید قلسم سلیمانی به اجرای برنامه پرداختند و حامد زمانی نیز با خواندن سرودهای حماسی یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم را گرامی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha