دادگستری هرمزگان از تخریب زیستگاه لاک پشت های پوزه عقابی جلوگیری کرد

بندرعباس - ایرنا-- درپی درخواست های مردمی و رسانه ای شدن یک اقدام غیر قانونی، دادگستری هرمزگان از تخریب زیستگاه لاک پشت های پوزه عقابی در ساحل شهرستان بندرلنگه جلوگیری کرد.

رییس کل دادگستری هرمزگان دراین زمینه گفت: در پی گزارش های مردمی مبنی بر ساخت و سازهای غیرمجاز در بندرمقام از توابع شهرستان بندرلنگه و تهدید زیستگاه گونه حفاظت شده و در معرض انقراض لاک پشت پوزه عقابی ، پس از احراز وقوع جرم به منظور حفظ این ذخایر ملی و صیانت از محیط زیست، دستور تخریب مستحدثات غیرقانونی صادر شد. 

علی صالحی پنجشنبه شب افزود: پس از وصول گزارش های مردمی مبنی بر  ساخت و ساز غیر مجاز در ساحل بکر و حفاظت شده بندر مقام از توابع شهرستان بندرلنگه در ۴۰۰ کیلومتری بندرعباس  با ورود دستگاه قضایی استان به منظور حفظ حقوق بیت المال و صیانت از محیط زیست و اراضی ملی ، تمام مستحدثات غیرقانونی و خارج از حریم مجاز در این منطقه تخریب و قلع و قمع شدند
وی ادامه داد:  بلافاصله باحضور دادستان مرکز استان هرمزگان در محل ، مشخص شد: مجری طرح پرورش لارو میگو در ساحل بندرمقام ساخت و سازهایی را خارج از حریم طرح واگذاری انجام داده و با بررسی جوانب امر، ارتکاب تخلفاتی چون؛ تجاوز به حریم دریا در دو نقطه و تجاوز به حریم کوه و صخره‌های ساحل مُکسر در یک نقطه محرز شد.

رییس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی هرمزگان اظهارداشت : همچنین با مشاهده آثار زیستگاه و محل تخم گذاری گونه حفاظت شده و در حال انقراض لاک پشت پوزه عقابی در محل و استماع گزارش اداره حفاظت از محیط زیست و بررسی مستندات و مدارک ثبتی، مشخص شد که تعداد قابل توجهی از تأسیسات ساختمانی در اراضی ملی و خارج از حریم طرح واگذاری احداث شده اند.

 صالحی یاد آورشد پس از احراز تخلفات انجام شده ، بلافاصله ضمن صدور دستور قلع و قمع مستحدثات غیرمجاز توسط مقام قضایی ، در خصوص مالک متخلف این پروژه قرار مجرمیت صادر شد و همچنین شهروند قانونمند و مسئولی که با افشاگری در خصوص این تخلف، موضوع را به مراجع قضایی اعلام کرد نیز به نحو شایسته ای تشویق شد.

به گفته وی با دستور دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرلنگه هم اکنون اجرای طرح پرورش میگو در این منطقه متوقف شده است و  موضوع تخلفات انجام شده توسط مرجع قضایی در حال بررسی است که نتیجه آن متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان ضمن تأکید بر حمایت قاطع دستگاه قضایی هرمزگان از سرمایه گذاری و رونق تولید تصریح کرد: با افرادی که با سوداگری و قانون گریزی و در پوشش سرمایه گذاری مبادرت به تضییع حقوق بیت المال و  دست اندازی به اراضی ملی و تخریب محیط زیست می نمایند به شدت و با قاطعیت برخورد خواهد شد.

 صالحی تصریح کرد: ضروریست که دستگاه های اجرایی در واگذاری اراضی به اشخاص حقیقی و حقوقی ،ضوابط و مقررات قانونی را رعایت کنند و از حیطه وظایف خود خارج نشوند و همچنین پس از احراز صلاحیت افراد و صحت تعهدات مندرج در متن تفاهم نامه،اقدام به انعقاد قرارداد نمایند.

 وی همچنین خواستار اهتمام ویژه دستگاه های اجرایی به گزارش سریع و به موقع تخلفات به منظور تسریع در روند رسیدگی های قضایی، تبادل نظر با رویکرد برنامه محور و افزایش تعاملات بین بخشی برای صیانت و حفاظت از حقوق بیت المال شد.

وی با تأکید بر اینکه در صورت مشاهده تخلفات از سوی دستگاه های متولی با مدیران و مسوولان متخلف برخود قانونی می شود ، تصریح کرد: دستگاه قضایی در جهت حفظ محیط زیست و اراضی ملی به عنوان سرمایه‌های نظام و تحویل آن به نسل‌های آینده خط قرمزی نداشته و با جرایم و تخلفات این حوزه با قاطعیت و بدون اغماض برخورد خواهد کرد.

دراین زمینه ایرنا هفته جاری دو گزارش مردمی و گفت وگوبا مسوولان درخصوص تجاوز به حریم زیست لاک پشت های پوزه عقابی منتشر کرد که بازتاب خوبی برای جلوگیری از تخریب این زیستگاه درپی داشت.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha