پنس : ترامپ خروج از برجام را با اروپایی ها مطرح می کند

تهران- ایرنا- مایک پنس معاون اول رییس جمهوری آمریکا مدعی شد که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از اروپایی ها می خواهد تا همانند آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس پنس افزود، ترامپ خواستار آن است که متحدان آمریکا از ایران تقاضا کنند تا این کشور اهداف هسته ای خود را کنار بگذارد و به جمع کشورهای جهان بپیوندد.

به گفته رییس جمهوری آمریکا، ترامپ توقف رفتار "خشونت آمیز" ایران را از اروپایی ها خواستار است.

ترامپ در نطق روز چهارشنبه خود بار دیگر تکرار کرد زمان آن رسیده است که انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین این واقعیت را درک کنند، آنها باید از باقی مانده برجام خارج شوند.

دولت ترامپ اردیبشهت سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته ای که با قدرت های جهان آن را امضا کرده بودند، خارج شد. واشنگتن پس از خروج از برجام تحریم های غیرقانونی را نیز علیه ایران اعمال کرد.

تهران پس از درخواست های مکرر از کشورهای اروپایی برای پایبندی به تعهدات خود در برجام سرانجام اردیبهشت امسال و در سالروز خروج آمریکا از برجام اولین گام خود برای کاهش تعهدات در برجام برداشت.

ایران اعلام کرد که در چندین مرحله تعهدات خود در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد و هر زمان طرفین توافق به تعهدات خود عمل کنند تهران نیز از گام های خود عقب نشینی می کند.

دولت جمهوری اسلامی روز یکشنبه 15 دی طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. طبق بیانیه دولت، ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha