کانادا و سوئد نمایندگان خود را به سازمان هواپیمایی معرفی کردند

تهران- ایرنا- یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی خبر داد که کانادا و سوئد نمایندگان خود را برای حضور در روند بررسی سانحه سقوط بوئینگ ٧٣٧ اوکراینی به ایران معرفی کردند و گفت: طبق قوانین ایکائو مانعی برای حضور نمایندگان کشورهای مرتبط در روند بررسی حادثه وجود ندارد.

«رضا جعفرزاده» روز پنجشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: مجامع بین المللی از روند بررسی سانحه سقوط بویئنگ ٧٣٧ اوکراین مطلع خواهند شد و سازمان هواپیمایی مانع حضور نمایندگان کشورهایی که در این پرواز مسافر داشتند، نیست.

وی گفت: در نخستین جلسه بررسی سانحه سقوط پرواز اوکراینی، تنها نماینده اوکراین حضور داشت، همچنین کانادا و سوئد نمایندگان خود را معرفی کرده اند که می‌توانند حضوری یا از طریق مکاتبه با ایران در تماس باشند.

جعفر زاده خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین بین المللی صنعت هوانوردی، سانحه در هر کشوری که اتفاق بیفتد همان کشور مسوول بررسی سانحه است؛ ضمن اینکه کشوری که هواپیما به ثبت آن رسیده و کشور سازنده هواپیما هم می‌توانند در روند بررسی  سانحه حضور داشته باشند.

وی گفت: از آنجایی که این پرواز مسافرانی با پنج تابعیت مختلف داشت، کشورهای مرتبط هم می‌توانند به روند بررسی پرونده کمک کنند.

به گفته این مقام مسوول، سازمان هواپیمایی روز گذشته از همه کشورهایی که در این پرواز مسافر داشتند دعوت کرد تا در جلسات بررسی سانحه حضور یابند یا نمایندگان خود را معرفی کنند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی تاکید کرد:‌ بررسی سوانح با هدف جلوگیری از سوانح آینده انجام می شیود و فرایند زمانی خاص دارد، پس از پایان بررسی یک نسخه از گزارش نهایی به ایکائو فرستاده می شود.

جعفرزاده بیان داشت: ایران اثبات کرده که با وجود سه دهه محدودیت در صنعت هوایی، از مقررات عدول نکرده و مطابق قوانین ایکائو رفتار خواهد کرد، در این پیوند کار کارشناسی روی همه شاخص های تاثیرگذار در حادثه سقوط آغاز شده است.

جعفرزاده درخصوص اظهارات نخست وزیر کانادا که گفته «انتظار داریم در تحقیقات نقش داشته باشیم»، گفت: تعداد چشمگیری از مسافران این پرواز تابعیت کانادایی داشتند و به همین دلیل این کشور نماینده خود را معرفی کرده است که ایران هم مطابق قوانین بین المللی مانعی برای حضور و نقش آفرینی کشورهای مرتبط برای بررسی دلیل سانحه ندارد.

به گزارش ایرنا، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز که در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه دیروز (چهارشنبه، ۱۸ دی ماه) از فرودگاه امام خمینی(ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد و همه سرنشیان آن جان باختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =