مرمت مسجد تاریخی "سیریزجان" کازرون آغاز شد

شیراز- ایرنا- مرمت مسجد تاریخی "سیریزجان" که متعلق به دوران اسلامی است و در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون واقع شده است، آغاز شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون، پنجشنبه با بیان این مطلب به ایرنا افزود: با توجه به نفوذ رطوبت به پی بنا، عملیات مرمتی و حفاظتی شامل خاکبرداری در مجاورت بیرونی دیواره ها، مرمت پی سنگی با سنگ و ملات سیمان، اجرای بلوکاژ در کانال حفر شده و بتن شیب بندی به ضخامت ۱۰ سانتی‌متر با نظارت کارشناس حفاظت و مرمت پایگاه پژوهشی میراث جهانی بیشاپور و با همکاری این اداره آغاز شد. 

محمد جواد جوکاری بیان داشت: سقف این مسجد با مصالح چوب و گل پخته، دیواره‌های آن از سنگ و گچ ساخته شده، بر روی پشت بام آن تعدادی طاق هلالی شکل در ۲ ردیف موازی قرار گرفته، پوشش سقف این بنا نیز بیشتر از نی است که با ملاط گل روی آن را کاهگل و اندود کرده‌اند.

او گفت: همچنین سقف جناقی شکل این مسجد بر روی ستون‌‏های قطور گچی قرار گرفته است.

به گفته جوکاری، هزینه اولیه مرمت این بنای تاریخی که بیش از ۱۲۰ میلیون ریال است از سوی هیات امنای مسجد و اهالی محلی تامین و پرداخت شده است.

وی ادامه داد: این مسجد در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به شماره ۲۸۲۵۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در سال‌های گذشته و هم اینک به عنوان مکانی برای نمازگزاران از آن استفاده می‌شود.

شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =