نارضایتی اعضای کنگره از توضیحات کابینه ترامپ درخصوص ایران

تهران- ایرنا- برخی از اعضای دمکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا از توضیحات اعضای دولت ترامپ درباره تنش با ایران ابراز نارضایتی کرده و گفتند مدارک کافی برای اثبات ادعای طراحی حمله قریب‌الوقوع از سوی سردار قاسم سلیمانی ارائه نشده است.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه، «مارک اسپر» وزیر دفاع، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش و «جینا هاسپل» رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا ساعتی پیش نشست 75 دقیقه‌ای خود در کنگره ایالات متحده برای ارائه توضیحات به قانونگذاران این کشور درباره ترور سردار سلیمانی و حمله موشکی تلافی‌جویانه ایران را به پایان رساندند.

سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا پس از این نشست با خبرنگاران گفت‌وگو کرده و یا اقدام به انتشار بیانیه پیرامون توضیحات ارائه شده توسط اعضای کابینه دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور کردند.

برخی اعضای کنگره آمریکا از نحوه ارائه توضیحات، ناکافی بودن مدارک ارائه شده، خودداری مقام‌های دولت ترامپ از پاسخ به برخی پرسش‌های قانونگذاران و نبود ادله کافی برای تایید ادعای دولت ترامپ مبنی بر قریب‌الوقوع بودن تهدید از سوی ایران پیش از ترور سردار سلیمانی به شدت انتقاد کردند.

«مایک لی» سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا پس از این نشست در گفت‌وگو با خبرنگاران با عصبانیت، این جلسه را "بدترین نشست توجیهی پیرامون مسائل نظامی" در طول 9 سال حضورش در کنگره آمریکا توصیف کرد.
«لی» گفت نظر دولت ترامپ این است که کنگره نباید نقشی در مباحث مربوط به اقدام نظامی علیه ایران داشته باشد و این قابل قبول نیست. وی تاکید کرد که از قطعنامه محدودیت اختیارات جنگی ترامپ حمایت می‌کند.
«رند پال» دیگر سناتور جمهوریخواه نیز توضیحات مقام‌های دولت ترامپ را صرفا کلیاتی دانست که فاقد اطلاعات جزئی بوده و چیزی فراتر از مطالب رسانه‌ها به قانونگذاران نداده است.
پال همچنین اعلام کرد که از طرح محدودسازی اختیارات جنگی دولت آمریکا علیه ایران که در حال حاضر در مجلس نمایندگان آمریکا ارایه شده و قرار است در سنای نیز مطرح شود، حمایت خواهد کرد.
«چارلز شومر» رهبر اقلیت دمکرات در سنای آمریکا نیز گفت که اعضای دولت ترامپ به بسیاری از پرسش‌ها پاسخ ندادند و وقتی با سوال‌های سخت روبرو شدند، اقدام به ترک کنگره پیش از زمان تعیین شده برای جلسه کردند.
برخی سناتورهای دمکرات در این نشست درباره شواهدی که نشان‌دهنده وجود تهدید قریب‌الوقوع و یا طرحی برای حمله به منافع آمریکا در عراق از سوی سردار سلیمانی پیش از شهادتش باشد، پرسیدند؛ اما مقام‌های دولت ترامپ پاسخی به این پرسش‌ها ندادند که نارضایتی اعضای کنگره را در پی داشت.
«ریچارد بلومنتال» سناتور ارشد دمکرات از دیگر قانونگذارانی بود که از این نشست "عصبانی" بیرون آمد و گفت که "عمیقا ناراضی" است.

وی گفت که مشاوران ترامپ "شواهدی که به صورت غیرقابل قبولی مبهم و ناکافی بوده‌اند" درباره قریب‌الوقوع بودن خطر سردار سلیمانی برای نیروهای آمریکایی ارایه داده‌اند.
شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آگاه از جزئیات نشست محرمانه سنا گفت که رفتار و گفتار مقام‌های دولت به ویژه پمپئو به گونه‌ای بوده که به اعضای کنگره القا کند که نباید درباره اقدام دولت ترامپ قضاوت کننده یا آن را زیر سوال ببرند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه در انتقام از ترور سردار سلیمانی در عملیاتی موفق به نام «عملیات شهید سلیمانی» ده‌ها فروند موشک زمین به زمین به پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین‌الاسد» واقع در استان الانبار عراق شلیک کرد.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =