برگزاری سومین نمایشگاه فیگوراتیو با درونمایه بیماری

تهران- ایرنا- سومین نمایشگاه فیگوراتیو محصول همکاری گالری ایرانشهر با انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران در گالری ایرانشهر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، رویداد فیگوراتیو، با هدف ایجاد فرصت و زمینۀ توسعه برای گرایش فیگوراتیو در مجسمه سازی معاصر طراحی شده است. این رخداد می کوشد آن دسته از تجارب فیگوراتیو آزاد و معاصر را که از دیگر تجارب این زمینه، نظیر تندیس ها و مجسمه های شهری متمایزند، در مرکز توجه قرار دهد. دوره های پیشین این رویداد در خانه هنرمندان (۱۳۹۲) و گالری شیرین (۱۳۹۱) برگزار شده است.

سومین دورۀ نمایشگاه فیگوراتیو با ابعادی متفاوت و با به کارگیری رسانه های مختلف هنری در گالری ایرانشهر برگزار می شود.

در فراخوان این رویداد آمده است: «از آنجایی که تنها امکان و شکل «بودن در جهان» بدنی است که در آن و از طریق آن زندگی می کنیم؛ نحوه بودن، تجربه زیسته و آنچه از سر می گذرانیم توأمان به ما و هستی شکل می بخشد. سیر هنر فیگِوراتیو در طول تاریخ بیانگر طرز تلقی انسان از خود و متأثر از اندیشه دوران است.»

 مجسمه سازی، به واسطۀ ویژگی هستی شناختی این رسانه و مادیت آن، همواره با مفهوم بدن در هم تنیده بوده، و بزرگترین محمل پرداخت به بدن در طول تاریخ بوده است.

در این دوره، درونمایۀ «بیماری» به عنوان زمینۀ فکری رویداد در نظر گرفته شده و شماری از آثار به این ایده پرداخته اند. پرداختن به مفهوم بیماری، زمینه ای برای کنکاش و واکاوی در تلقی هنرمند ایرانی از انسان و هستی فراهم می آورد. این رویداد در پی آن است تا با نمایش دیدگاه های گوناگون هنرمندان در قالب ارگانیسم و بدن، زمینه ای برای گفت وگو میان آرا و نگرش های متفاوت فراهم آورد.

امیرحسین ردایی به عنوان دبیر اجرایی، هلیا دارابی، هومن سلیمی و نگار نادری پور اعضای شورای سیاستگذاری وهلیا دارابی، مجتبی رمزی و نگار نادری پور هیات انتخاب آثار این دوره را برعهده دارند.

انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران که در سال ۱۳۷۸ رسماً آغاز به کار کرد؛ در این سال ها، متولی برگزاری نمایشگاه های گروهی مختلف با موضوعات و اهداف گوناگون بوده است که از آن میان می توان به دوسالانۀ مجسمه سازی معاصر ایران، نمایشگاه مجسمه‌های کوچک، نمایشگاه چارسوی خیال، اکسپو مجسمه و نمایشگاه فیگوراتیو اشاره کرد.

مراسم افتتاحیه جمعه بیستم دی ماه ۱۳۹۸ در گالری ایرانشهر از ساعت ۱۶ الی ۲۱ برگزار می شود و نمایشگاه تا تاریخ یکم بهمن ادامه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

سرخط اخبار فرهنگ