کارگاه آموزشی مد و لباس برگزار شد

تهران-ایرنا- اولین کارگاه آموزشی مجموعه‌سازی با محوریت موضوع نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر یعنی «فر گلستان» با استقبال هنرمندان طراح لباس برگزار شد.

اولین کارگاه آموزشی مجموعه سازی (کالکشن) با محوریت موضوع نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر یعنی «فر گلستان» با استقبال هنرمندان طراح لباس در مؤسسه طراحان مد با حضور سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برگزار شد.

منطقه شمال شرقی ایران مهد تمدن ۷ هزار ساله است و به دلیل قدمت و سابقه تاریخی و وجود ابنیه های مختلف و ویژگی‌ها و تنوع قومیتی با آداب و رسوم مختلف بویژه در گلستان مشهور به رنگین‌کمان اقوام ایران زمین است.

رنگارنگی پوشش لباس‌های محلی اقوام این سرزمین و بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری چون پارک ملی گلستان، برج گنبد قابوس، کاخ موزه گرگان، تپه بازگیر، جنگل شصت کلاً، جنگل شصت کلاته، آبشار کبودوال، پارک جنگلی النگدره، آبشارهای شیرآباد، مسجد جامع گرگان، خانه امیر لطیفی، مدرسه عمادیه، پل تاریخی آق‌قلا و دیوار بزرگ گرگان شمه ای از ذخایر فرهنگی این مرز وبوم است.

در کارگاه آموزشی که با محوریت این ذخایر برگزار شد، الناز حدیدی استاد دانشگاه در رشته طراحی لباس و پارچه، به بررسی اصول علمی و مدرن مجموعه سازی (کالکشن) با هدف به تصویر کشاندن فرهنگ، نشانه شناسی، زبان، اقلیم و قومیت مردمان استان گلستان و خراسان شمالی پرداخت.

همچنین صفیه عظیم پور از طراحان برتر لباس استان گلستان و از فعالان این عرصه به همراه دو تن از بانوان ترکمن به ارائه نمونه لباس‌های سنتی منطقه پرداختند و با تحلیل فرهنگ و تنوع لباسی و نقوش موجود در فرش‌های ترکمن و بافت پارچه‌ها و تفاوت‌های اندک میان پوشش مردم منطقه با سایر اقلیم‌ها، شرکت کنندگان را با انواع فرش‌ها و پارچه‌های ترکمن، پوشش‌های مختلف زنان، زیورآلات، رنگ‌های غالب در پوشش زنان و مردان و… آشنا کردند.

سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس نیز که همواره حمایت خود را از فعالان این عرصه با حضور در بین طراحان و هنرمندان و دوست داران این رشته اعلام کرده است، با بازدید از این کارگاه آموزشی از همه افرادی که در حوزه توانمندسازی مد ایرانی - اسلامی که سازگار با فرهنگ و ارزش‌های مردم ماست فعالیت می‌نمایند، قدردانی کرد و گفت: ما از طراحان ایرانی که بتوانند از پتانسیل‌های موجود در فرهنگ‌ها و اقلیم‌ها و آداب و رسوم ایرانی استفاده کرده و با ارائه طرح‌های اسلامی-ایرانی بتوانند به جذب مخاطبین جوان و نوجوان بپردازند حمایت می‌کنیم و امیدواریم با رونق این صنعت چرخ‌های اقتصادی سرزمینمان ایران پر رونق تر از هر سال بچرخد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار فرهنگ