از نیمکت تا آسمان؛ روایتی از یک شهید دانش‌آموز

بندرعباس- ایرنا- کتاب «از نیمکت تا آسمان» روایتی داستانی از زندگی شهید حسین الله‌پرست شهید دانش‌آموز دوران دفاع مقدس هرمزگان است.

این کتاب به قلم زینب‌الله پرست سال ۹۸ توسط نشر امینان به چاپ رسیده و در کنگره یک‌هزار و ۵۰۰ شهید استان هرمزگان نیز رونمایی شد.

نوبت نخست کتاب «از نیمکت تا آسمان» در ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۰۰ هزار ریال به چاپ رسیده است.

این کتاب شامل هفت فصل شامل "تولد تا نوجوانی، صدای انقلاب،اولین اعزام، امدادگری، یگان دریایی، خاطرات حسین و آخرین نیمکت است.

نویسنده در بخش اول کتاب خود خاطراتی زیبا و خواندنی از زمان تولد حسین را آغاز کرده است.

در این فصل که روایت‌هایی از دوران کودکی او را شامل می‌شود، عنوان‌های زیبایی خاطرات از جمله "زخم پای پدر، فصل بستنی یخی بدون پدر، سرخک، مخروط اج، خرچنگ، وقتی گم شد، مورچه‌های من، آرگیزگردانی، بستنی شب قدر، روزه‌ نوشابه‌ای، خوندغ و باقلا، نیش عقرب، اولین شبی که روی پشت بام خوابیدم و گردوی دزدی برای این فصل انتخاب شده است.

فصل دوم کتاب که به دوران نوجوانی حسین اختصاص دارد با عنوان "شبی که در را کوبیدند" آغاز شده است.

تظاهرات، پیروزی انقلاب، دوچرخه حسین، مسافرت نیمه تمام، ترور رضا، بازیگری حسین، تصمیم مهم، ساکی پر از راز، رازی که پیدا شد و مسابقه دو نیز عنوان‌هایی است که خواننده می‌تواند مشتاقانه به سراغ فصل‌های بعدی کتاب برود.

فصل سوم کتاب با عنوان "اولین اعزام" خاطرات دوران جنگ و جبهه و شروع می‌شود تا فصل هفتم که به گردان ۴۲۲ و خاطرات غواصان این گردان و "لباس غواصی و عینک حسین" به عنوان یکی از بخش‌های زیبای خاطرات این شهید اشاره دارد.

نویسنده کتاب «از نیمکت تا آسمان» بخش پایانی کتابش را به ضمائم و تصاویری از برادر شهیدش و همرزمانش اختصاص داده است.

شهید حسین الله‌پرست برادر زینب الله‌پرست نویسنده کتاب «از نیمکت تا آسمان» است.

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب خود نوشته است: " حسین من؛ می‌خواهم از تو بنویسم، مقدمه‌ای برای کتابت، از تو که آرامش را با جانت برایمان خریدی... برایم نوشتی خواهرجان دوستانم گل بودند و خدا گلچین است، نمی‌دانستی کمتر از بیست و چهارساعت بعد خودت هم گلچین خواهی شد... هنور در فکر هستم کدام بودنت را به رخ بکشم... با بال‌های لباس غواصی پاره‌ای که به تن داشتی تا آسمان خدا پرواز کردی، تو رقتی و ما ماندیم با امتحانانی که هر روز سنگین و سنگین‌تر می‎شود و دل‌های ما سربه هواتر...

"سومین عراقی هنوز با حسین گلاویز بود، آن سوی کانال یکی از عراقی‌ها که پشت آرپی جی نشسته و نظاره‌گر درگیری آنها بود، وقتی دید با شلیکچندین تیر حریف حسین نمی‌شود در دفاع از سرباز عراقی که حسین با او تن به تن می جنگید، سر آرپی جی را به سمت حسین نشانه گرفت، حسین سومین عراقی را که از پا درآورد مانند گلوله‌ای از آتش همراه مهدی و محمد... "

شهید حسین الله‌پرست یادگار محمد و حمیده، دوم اردیبهشت ماه ۱۳۴۵ در بندرعباس متولد شد.

وی فرزند هفتم خانواده است که در پنج سالگی پدرش را از دست داد و مادرش این شهید راه اسلام را بزرگ کرد و چندسال بعد هم با رضایت مادر برای مبارزه با صدام کفر راهی جبهه‌ها شد.

حسین نوجوانی بود که از سال دوم راهنمایی تا چهارم دبیرستان در جبهه حضور مستمر داشت و در تمام این سال‌ها از درس خواندن غفلت نکرد و همواره پیگیر درس و مدرسه اش بود و حتی در جبهه هم درس می‌خواند و امتحان می‌داد.

این شهید دانش‌آموز در عین شجاعت و دلیری و جسارت زیاد بین دوستان و همرزمانش بسیار متواضع و فروتن و از خود گذشته بود.

حسین در عملیات‌های مختلفی از جمله والفجر مقدماتی، رمضان، والفجرهشت، فاو البحار، کربلای چهار و کربلای پنج شرکت کرد.

وی از زمان ورود به جبهه‌های دفاع مقدس تا چند روز قبل از شهادت، تمام حوادث و مشاهدات خود را در دفتری ثبت می‌کرده است.

این شهید دفاع مقدس در والفجر هشت فرمانده آموزشی یگان دریایی و در فاو البحار وکربلای چهار فرمانده آموزشی گروهان غواصی بود و به "حسین غواص" معروف بود.

حسین در سن ۱۹ سالگی در عملیات کربلای پنج فرماندهی گروهان المهدی که یک گروهان آبی خاکی  از گردان ۴۲۲ لشکر ۴۱ ثارالله بود را برعهده داشت.

شهید حسین الله‌پرست که هنگام شهادت دانش‌آموز سال چهارم رشته فرهنگ و ادب دبیرستان بود، هفتم بهمن ۶۵ در حین جنگ تن به تن با عراقی‌ها با اصابت آرپی جی هفت به شهادت رسید.

زینب الله پرست خواهر شهید حسین الله پرست (شهید هنرمند و غواص دوران دفاع مقدس) و نویسنده کتاب حوزه دفاع مقدس است که در رشته مدیریت آموزشی در مقطع کارشناس ارشد تحصیل کرده و در آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس مشغول به کار است.

وی که در حوزه‌های فرهنگی و ادبی فعال است، نخستین اثر خود «عینک حسین» مجموعه‌ای از خاطرات برادرش شهید حسین الله پرست را به چاپ رساند.

این کتاب شامل خاطرات خود، خواهرش و مجموعه‌ خاطرات خود شهید است که توسط اداره کل حفظ ‌آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هرمزگان چاپ شد.

دومین کتاب وی نیز با عنوان «حسین غواص» شامل زندگی نامه شهید حسین الله پرست از تولد تا شهادت را دربرمی گیرد.

سومین کتاب او نیز مجموعه شعری با عنوان «اشک آدمک چوبی» در وصف شهید حسین الله پرست است.

«پیراهنی که نفس می‌کشید» عنوان کتاب دیگر زینب الله‌پرست با محوریت خاطرات شهید دانشجو "محمد قاسمی" از شهیدان دوران دفاع مقدس است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =