رایزنی پاکستان با قطر و کویت در خصوص تحولات منطقه

اسلام‌آباد- ایرنا- وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه رایزنی های منطقه ای خود برای بررسی تحولات اخیر مربوط به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی در حمله تروریستی آمریکا، روز سه‌شنبه با همتایان کویتی و قطری خود به گفت وگو پرداخت.

وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد: «شاه محمود قریشی» در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه قطر درخصوص تحولات و اوضاع امنیتی منطقه بحث و تبادل نظر کرد.

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است: پاکستان و قطر بر انجام تلاش های مشترک جهت تنش‌زدایی در منطقه موافقت کردند.

وزیر خارجه پاکستان همچنین با همتای کویتی خود درخصوص تحولات جاری در منطقه رایزنی کرد.

قریشی یکشنبه گذشته ضمن گفت وگوی تلفنی با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران، با همتایان خود در ترکیه، امارات و عربستان نیز ارتباط برقرار کرد.

پس از اقدام تروریستی آمریکا در خاک عراق و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش، وزیر خارجه پاکستان ضمن مخالفت شدید این کشور با هرگونه اقدام یکجانبه و تهاجمی در منطقه، خواستار خویشتن داری طرف ها شد و گفت: اسلام آباد از هیچ تلاشی برای کمک به تنش زدایی دریغ نخواهد کرد.

«شاه محمود قریشی» شب گذشته خطاب به نمایندگان مجلس ملی پاکستان گفت: ما غم و اندوه ملت ایران را درک می کنیم و نسبت به روابط تاریخی خود با ایران نیز غافل نیستیم و اطمینان می دهیم که هرگز از خاک پاکستان علیه کشورهای دوست و همسایه استفاده نخواهد شد.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.

در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

وزارت امور خارجه ایران هم با صدور بیانیه ای این اقدام تروریستی آمریکا را محکوم کرد و نشست فوق العاده تشکیل داد. همچنین سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران چند بار به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به آمریکا به وی اعلام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =