۸۰ هزار واحد فرسوده روستایی اصفهان به مقاوم‌سازی نیاز دارد

اصفهان- ایرنا- معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان گفت: ۸۰ هزار واحد فرسوده روستایی این استان به نوسازی و مقاوم‌سازی نیاز دارد.

محسن قوی بیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بر اساس برنامه طرح جامع مسکن روستایی تا سال ۱۴۰۴ سالانه باید پنج هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در روستاهای این استان نوسازی و مقاوم سازی شود.

وی با بیان اینکه سهمیه طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی استان بر اساس این برنامه تعیین می‌شود بیان کرد: ابلاغ نشدن این تسهیلات در چند سال گذشته، موجب عقب افتادن استان از برنامه شده بود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان تصریح کرد: سهمیه مقاوم‌سازی واحدهای فرسوده روستایی استان با درخواست استاندار پیشین اصفهان ۲ برابر شد.

وی ادامه داد: سالانه حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار واحد سهمیه به استان اختصاص داده شده که این تسهیلات از سال ۸۴ تا کنون بین ۶۲ هزار واحد توزیع شده و ۵۲ هزار واحد هم به مرحله پایان کار رسیده است.

قوی بیان خاطرنشان کرد: سهمیه استان اصفهان در بخش بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی امسال ۱۰ هزار واحد است که پرونده واحدهای روستایی پس از تکمیل به بانک‌های عامل معرفی می‌شود.

وی گفت: تا کنون تسهیلات حدود سه هزار و ۸۰۰ واحد روستایی از مجموع ۱۰ هزار واحد ابلاغ شده، که نزدیک به ۷۰ درصد آنها به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند و ۶۰ درصد آنها منجر به انعقاد قرارداد شده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان با اشاره به اینکه طرح جامع مسکن روستایی یک تقسیم بندی شهرستانی هم دارد اضافه کرد: سهمیه بهسازی و نوسازی سالانه مسکن روستایی هر شهرستان در این طرح مشخص شده است.

به گفته وی بیشترین تعداد تسهیلات ویژه در این طرح به شهرستانهای خطر پذیر و زلزله خیز استان اختصاص داده شده است.

وی اظهار داشت: امسال بیشترین سهم با ۵۹۰ واحد به شهرستان فریدونشهر اختصاص پیدا کرد و شهرستانهای سمیرم، فریدن، چادگان و بویین و میاندشت در  رده‌های بعدی اختصاص سهمیه قرار گرفتند.

قوی بیان افزود: شهرستانهای لنجان، فلاورجان و اصفهان هم که از نظر مالی در وضعیت بهتری قرار دارند حجم بالایی از این سهمیه را به خود اختصاص دادند.

وی تاکید کرد : شهرستانهای غربی که با مرکز استان فاصله زیادی دارند برای انعقاد قرارداد با بانک‌ها با مسائل و مشکلاتی مواجه هستند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان بیان کرد: بانک‌ها امسال همکاری بسیار خوبی با ما داشتند و شرایط نسبت به سال گذشته خیلی بهتر شده اما برای جذب صد در صدی نیاز به همکاری و تعامل بیشتری از طرف بانک‌ها وجود دارد.

تسهیلات طرح جامع مسکن روستایی با هدف احداث مسکن مقاوم، تامین مسکن متناسب با نیاز روستاییان، حفظ هویت و سیمای عمومی روستاها و تطبیق کالبد مسکن روستایی با زندگی امروزی به روستاییان ارائه می‌شود.

امسال ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی این استان اختصاص یافته که این رقم در قالب تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی با بازپرداخت پنج درصد و ۱۵ ساله برای مقاوم‌سازی هر واحدهای مسکونی فرسوده روستایی پرداخت می‌شود.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نخستین نهاد سازندگی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد و خدماتی از جمله بسترسازی تامین مسکن قشرهای کم درآمد جامعه، ساماندهی، بازسازی و بهسازی سکونتگاه های مناطق خسارت دیده روستایی، اجرای طرح های هادی روستایی، اعطای تسهیلات قرض الحسنه، صدور اسناد مالکیت روستایی با همکاری اداره ثبت و اسناد و اجرای طرح بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی را به قشرهای کم درآمد جامعه ارائه کرده است.

استان افزون‌ بر پنج میلیون نفری اصفهان دارای بیش از یک هزار و ۷۰۰ روستا و آبادی با جمعیت نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر است.

نزدیک به ۹۰۰ روستای استان اصفهان نیز بیش از ۲۰ خانوار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =