هواپیمایی مصر پروازهای خود به بغداد را برای سه روز متوقف کرد

تهران - ایرنا - شرکت هواپیمایی مصر امروز (سه شنبه) در اقدامی عجیب و شتابزده ،‌اعلام کرد که به علت بی ثباتی و شرایط امنیتی حاکم در بغداد از فردا (چهارشنبه) تا روز جمعه هیچ پروازی به این شهر نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت هواپیمایی غیرنظامی مصر با صدور اطلاعیه ای گفته با توجه به شرایط بغداد و اوضاع امنیتی حاکم در این شهر، پروازهای شرکت هواپیمایی مصر به پایتخت عراق به منظور حفظ امنیت مسافران به مدت سه روز متوقف خواهد شد.

این شرکت در تمام ماه های گذشته برغم آشوب ها و خشونت های خونین بغداد، هیچگاه چنین محدودیتی را اعمال نکرده بود. 

تصمیم مصر برای متوقف کردن پروازهای خود به بغداد در حالی صورت می گیرد که معترضان عراقی روز گذشته (دوشنبه) اعلام کردند که در صورت معرفی نخست وزیر جدید عراق به اعتراض‌های خود پایان دهند و اکنون بیش از 10روزی است که التهابات اجتماعی در شهرهای این کشور فروکش کرده است.

معترضان در نامه‌ای به برهم صالح رییس جمهوری عراق اعلام کردند، به محض اینکه رییس جمهوری، نخست وزیر جدید را معرفی کند از میدان تحریر عقب نشینی کرده و فرصت می‌دهند که وی برنامه‌های خود را اجرا کند.

مرحله نخست اعتراضات در عراق روز اول اکتبر (۹ مهر ماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، به طوری که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت سر دادند.

اعتراضات بار دیگر از ۲۵ اکتبر (سوم آبان) با تشویق برخی عناصر داخلی و برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی در عراق آغاز شد و با تشدید خشونت ها، اجازه و فرصت کافی برای اصلاحات ساختاری و قانونی و حتی بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف به دولت عبدالمهدی داده نشد.

سرانجام عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور حدود ۴۰ روز پیش از سمت خود استعفا کرد.

پس از استعفای عبدالمهدی به علت اختلاف‌های سیاسی و گروهی در مجلس، نمایندگان پارلمان عراق هنوز نتوانسته‌اند جایگزین وی را معرفی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =