«حمام میرزا رسول» مهاباد پربازدیدترین موزه آذربایجان‌غربی

مهاباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهاباد گفت: موزه مردم‌شناسی «حمام میرزا رسول» این شهرستان با سه‌هزار و ۳۸۶ بازدیدکننده طی امسال پربازدیدترین موزه آذربایجان‌غربی شناخته شده‌است.

غلامرضا عبده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حمام میرزا رسول یکی از اماکن تاریخی مهاباد و از جمله بناهای اواخر دوره صفویه و اوایل دوره قاجاریه است که به دلیل شیوه خاص معماری، تزیین داخلی و خارجی و آجرنماهای زیبای آن از اهمیت تاریخی زیادی در منطقه برخوردار بوده و مورد استقبال گردشگران قرار گرفته‌است.

وی ادامه داد: امسال نیز نظیر سال گذشته این موزه از لحاظ تعداد بازدیدکننده به عنوان پرطرفدارترین موزه باستان‌شناسی معرفی شده‌است.

وی اضافه کرد: موزه مردم‌شناسی مهاباد علاوه به اینکه دارای یک‌هزار و ۱۸۷ قلم انواع اشیای فرهنگی، تاریخی و مطالعاتی است؛ مکان آن نیز به دلیل اینکه یک حمام عمومی در دوره صفوی بوده همواره مورد توجه علاقه‌مندان و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهاباد اظهار داشت: در این حمام جلوه‌هایی از فرهنگ غنی و قدیمی این منطقه به نمایش گذاشته شده است و لباس‌ها و پوشش‌های مختلف مردانه و زنانه برای آیین‌های مختلف و متداول منطقه در آن به چشم می‌خورد.

وی با بیان اینکه از نظر تعداد اشیای اهدایی، موزه مهاباد در سطح کشور کم‌نظیر است و نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند، عنوان کرد: این موزه همه‌روزه جز روزهای تعطیل از ساعت هشت و نیم صبح تا ۱۵ برای بازدید مسافران و شهروندان مهیا شده‌است.

حمام میرزا رسول یکی از اماکن تاریخی مهاباد است که پس از مرمت و بازسازی توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده است؛ این بنای زیبا که قدمت آن به اواخر دوره صفویه برمی‌گردد توسط شخصی به نام میزرا رسول ساخته شده است.

در قسمت‌های دیگری از موزه انواع ابزارآلات و ادوات مورد استفاده در قدیم در مشاغل مختلف کشاورزی، آهنگری، طبابت، پخت نان، سفالگری و مسگری و حتی ریسندگی و رنگرزی دیده می‌شود.

در این موزه همچنین انواع ظروف سفالی، مسی و مفرغی و انواع سکه‌های قدیمی که در این مناطق معمول بوده و امر داد و ستد با آنها صورت می‌گرفت و نام حاکمان دوران خود را به یادگار دارند، دیده می‌شود.

در مهاباد، آثار تاریخی و باستانی زیادی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مقبره‌های «فخریگاه»، «بداق سلطان»، «برده کنته»، «پردی سور» (پل سرخ)، «مسجد سور»، حوضخانه‌های «شاه‌درویش»، «عباس‌آقا» و «رستم بیگ» اشاره کرد.

آذربایجان‌غربی دارای ۱۱ موزه شامل موزه باستان شناسی، موزه سنگ سه‌گنبد ارومیه و موزه مردم شناسی ارومیه، موزه باستان شناسی حسنلو، کاخ موزه باغچه‌جوق، مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب، موزه مردم شناسی مهاباد، موزه باستان شناسی میاندوآب و پنج موزه خصوصی است.

مهاباد دارای ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =