تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

تهران-ایرنا- دولت آمریکا اعلام کرد که به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ونزوئلا در راستای افزایش فشارها به دولت کاراکاس است.

رسانه های غربی از واشنگتن گزارش دادند، یک روز پس از ممانعت نیروهای نظامی ونزوئلا از ورود خوان گوایدو رهبر مخالفان به مجمع ملی این کشور، الیوت آبرامز نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که واشنگتن فشارها علیه دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را تشدید می کند.

آبرامز افزود: ما به دنبال اعمال تحریم های بیشتر (تحریم های شخصی و اقتصادی) علیه حکومت ونزوئلا هستیم تا فشارها علیه دولت کارکاس بیشتر شود.

این مقام آمریکایی تصریح کرد که کنگره آمریکا بودجه ای را برای کمک به مخالفان دولت در ونزوئلا اختصاص داده و ما نیز به فکر راههای برای استفاده از این بودجه و همچنین جلب حمایت دیگر کشورها علیه دولت کاراکاس خواهیم بود.

آبرامز افزود: آمریکا تلاش می کند حمایت های دیگر کشورها را از مخالفان دولت ونزوئلا جلب کند.

از سوی دیگر به دنبال تنش اخیر در ونزوئلا مقابل مجمع ملی این کشور، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که نگران تحولات روی داده در انتخاب رئیس جدید مجمع ملی ونزوئلا است. وی از تمامی طرفها در این مناقشه خواست در مسیر کاهش تنش ها و حرکت به سوی یافتن یک راه حل مسالمت آمیز گام بردارند.

لوئیس پارا روز یکشنبه به عنوان رئیس جدید مجمع ملی ونزوئلا انتخاب شد و نیکلاس مادورو نیز وی را به رسمیت شناخت. این در حالی است که مخالفان دولت این انتخاب را رد و اعلام کردند انتخاب لوئیس پارا بر خلاف روال قانونی بوده است. مخالفان اعلام کردند که نیروهای مسلح ونزوئلا از ورود رهبر مخالفان به ساختمان مجمع ملی امتناع کردند تا یک فرد وفادار به مادورو به عنوان رئیس مجمع ملی به جای گوایدو انتخاب شود.

گوایدو پیشتر با زیر سئوال بردن انتخاباتی که به انتخاب مجدد مادورو به ریاست جمهوری منجر شده بود، وی را غاصب قدرت و خود را به دلیل مقام «ریاست کنگره ملی» براساس قانون اساسی رییس جمهوری قانونی خوانده بود.

اتحادیه اروپا نیز با انتقاد از نحوه برگزاری نشست انتخاب ریاست پارلمان ونزوئلا، اعلام کرد که همچنان گوایدو را به عنوان رییس این نهاد قانونگذاری و رییس جمهوری این کشور به رسمیت می‌شناسد.

آمریکا پس از مراسم تحلیف مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را "غاصب قدرت" خواند و اعلام کرد که دیگر وی را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.

پس از آنکه گوایدو در بهمن ماه سال گذشته خود را رییس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت. بیش از ۵۰ کشور دیگر به تبعیت از آمریکا گوایدو را به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا شناسایی کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =