۱۷ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۰
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83624204
۱ نفر

برچسب‌ها

سنگین‌ترین ماهواره چین به مدار رسید

تهران- ایرنا- سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره چین با موفقیت به مقصد خود در مدار بالای زمین رسیده است. 

به گزارش روزنامه دیلی میل، ماهواره «شیجیان ۲۰» (Shijian-۲۰) روز یکشنبه با موفقیت به مقصد مورد نظر خود در مدار زمین آهنگ رسید؛ شیجیان ۲۰  اولین ماهواره برای آزمایش فناوری کلیدی  Dongfanghong-۵ است. مدار زمین آهنگ این ماهواره، آن را  ۲۲ هزار مایل بالاتر از چین ثابت نگه می دارد و امکان برقراری ارتباط ۲۴/۷ را فراهم می آورد.

مدار زمین‌آهنگ به مدارهایی در دور کره زمین گفته می‌شود که سرعت زاویه‌ایِ چرخش ماهواره‌ها بر روی این مدارها با سرعت چرخش زمین برابر است. به عبارتی دیگر، مدارهایی هستند که برای پیمودن مسیر کامل آن‌ها به یک روز نجومی (در حدود ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه) نیاز است.

شیجیان ۲۰ روز ۲۷ دسامبر (ششم دی) سوار بر راکت «لانگ مارچ ۵ Y۳» پرتاب شد؛ رسانه‌های چینی لانگ مارچ ۵ Y۳ را قوی‌ترین راکت جهان معرفی می‌کنند. پیش بینی می‌شود این ماهواره و سکوی پیچیده آن برای ماموریت‌های آتی به ماه و دورتر از آن از جمله سفر برنامه‌ریزی شده به مریخ در سال ۲۰۲۰، مورد استفاده قرار گیرد. 

به گفته آژانس فضایی چین، امید می‌رود که این ماهواره در نهایت اهداف گسترده‌ای از جمله ارتباطات، سنجش از راه دور و آزمایش‌های علمی را تامین کند.    

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، ماهواره شیجیان ۲۰ به عنوان یک ماهواره ارتباطی با توان بالا ساخته شده و قادر است یک پهنای باند ۱ Tbps برای سرعت‌های فوق سریع ارائه دهد. همچنین اعتقاد بر این است که این ماهواره سیستم جدید ارتباطات لیزری را برای ماموریت‌های آینده و فناوری پرتاب یونی آزمایش می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش