رسانه پاکستانی از نشست وزارت‌خارجه آمریکا برای تنش‌زدایی با ایران خبر داد

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه پاکستانی «داون» روز سه‌شنبه از واشنگتن گزارش داد که وزارت امور خارجه آمریکا هفته جاری نشست توجیهی درخصوص مناقشه تهران و واشنگتن برگزار کرد.

بر اساس این گزارش یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا در این نشت از آنچه که دیپلماسی پشت پرده «عمران خان» نخست وزیر پاکستان برای کمک به تنش زدایی واشنگتن با تهران خواند، قدردانی کرد.

در این گزارش بدون ذکر نام مقام آمریکایی، آمده است: روند دیپلماسی خاموش حدود سه سال پیش آغاز و عمران خان نیز یکی از رهبران جهان است که به این دیپلماسی ملحق شد تا برای پیشبرد آن نقش آفرینی کند و هدف آن تنش زدایی میان ایران و آمریکا بود.

این مقام آمریکایی مدعی داشت: رییس جمهوری فرانسه، نخست وزیران ژاپن و پاکستان و سلطنت عمان تماس هایی را با ایران برقرار کردند.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان در جریان سفر خود به نیویورک در شهریورماه امسال جهت شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل از درخواست ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای کمک به تنش زدایی آمریکا و عربستان با ایران خبر داد.

وی همچنین در همین دو زمینه به تهران و ریاض سفر و آمادگی خود را برای پیشبرد طرح میانجیگری در منطقه اعلام کرد.

پس از اقدام تروریستی آمریکا در خاک عراق و شهادت سردار قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش، وزیر امور خارجه پاکستان ضمن مخالفت شدید این کشور با هرگونه اقدام یکجانبه و تهاجمی در منطقه، خواستار خویشتنداری طرف ها شد و گفت: اسلام آباد از هیچ تلاشی برای کمک به تنش زدایی دریغ نخواهد کرد.

«شاه محمود قریشی» شب گذشته خطاب به نمایندگان مجلس ملی پاکستان گفت: ما غم و اندوه ملت ایران را در می کنیم و نسبت به روابط تاریخی خود با ایران نیز غافل نیستیم و اطمینان می دهیم که خاک پاکستان هرگز علیه کشورهای دوست و همسایه استفاده نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =