وزیر امور خارجه فرانسه: دیپلماسی هنوز زنده است

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه فرانسه در واکنش به ترور سردار سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس در حمله پهپادی آمریکا، با تاکید بر موضع این کشور مبنی بر کاهش تنش‌ها میان تهران - واشنگتن گفت: هنوز جایی برای دیپلماسی وجود دارد.

«ژان ایو لودریان» در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ب. اف. ام» فرانسه بدون اشاره به اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، فقط از انتخاب‌های بد برای تشدید خطرناک تنش‌ها بین تهران و واشنگتن ابراز تاسف کرد و گفت: در مذاکراتی که با دیگر مقام‌ها انجام داده‌ام، هیچ کس خواهان جنگ نیست. همه می‌گویند باید جلوی تنش‌ها گرفته شود؛ همچنان می‌توان بحران را از راه‌ سیاسی حل‌وفصل کرد.
وی تاکید کرد، اگر امروز نتوان آتش جنگ را خاموش کرد، خطر واقعی برای به راه افتادن یک جنگ (جدید) در خاورمیانه وجود دارد.

او همچون برخی هم سِلفان اروپایی خود با بیان اینکه ایران از هرگونه انتقام‌جویی خودداری کند، پاسخ ایران به این اقدام تروریستی آمریکا را سبب به خطر افتادن حیات ائتلاف علیه داعش دانست؛ از نظر او، یکی از اولویت‌های منطقه، حفظ این ائتلاف در سوریه و عراق است. «ائتلاف علیه داعش نمرده است و باید دنبال شود.»
وزیر امور خارجه فرانسه همچنین خواستار مذاکره تهران و واشنگتن برای کاهش تنش‌ها شد.

لودریان در ادامه به شروع گام پنجم برجامی ایران اشاره و با یادآوری نشست اضطراری این هفته وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره این مساله و شرایط بحرانی منطقه، خودداری از کاهش بیشتر تعهدات برجامی از سوی تهران را خواستار شد.
وی بدون اشاره به وظایف برجامی اروپا، گفت: توافق هسته‌ای ایران با اتخاذ تصمیم‌های بد از سوی ایران و آمریکا هر دو ماه یک بار متوقف می‌شود.
ایران بارها اعلام کرده تا زمانی که اروپا تعهدات خود در توافق هسته‌ای را محقق نسازد، اجرای همه این پنج گام‌ِ منطبق بر برجام، ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین در این مصاحبه، اعلام کرده که پاریس در روزهای آینده درباره راه‌اندازی سازوکار حل اختلاف توافق هسته‌ای تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، ‌ آلمان، انگلیس و فرانسه دیروز(دوشنبه ۱۶ دی) درپی ترور سردار قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و گام پنجم ایران در خصوص برجام، در بیانیه‌ای مشترک خواستار ادامه پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و خودداری از خشونت شده‌اند.
در بیانیه مشترک منتشر شده سه عضو اتحادیه اروپا در توافق هسته‌ای (برجام) طرفین بر اهمیت کاهش تنش‌های اخیر در عراق و ایران تأکید شده است.

براساس این بیانیه، سه کشور اروپایی برجام اعلام کرده‌اند که بار دیگر بر تعهد خود را برای ادامه مبارزه با گروه تروریستی داعش که همچنان در اولویت قرار دارد، تاکید می‌کنند. «ضروری است که از این نظر ائتلاف را حفظ کنیم و از مقامات عراقی می‌خواهیم که همچنان به پشتیبانی لازم از ائتلاف ادامه دهند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیروز گفت که جمعه این هفته( ۲۰ دی‌ماه) شورای امور خارجی در مورد تحولات اخیر ایران و عراق تشکیل جلسه می‌دهد.
جوسپ بورل در صفحه توئیترش نوشت: من برای بررسی و گفت‌وگو در مورد تحولات اخیر ایران و عراق، برگزاری شورای امور خارجی با حضور همه اعضای اتحادیه اروپا در بعدازظهر جمعه را خواستار شدم.  
او گفت که اتحادیه اروپا نقش کامل خود را برای کاهش تشدید تنش‌ها در منطقه ایفا خواهد کرد.  

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای  را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی به منظور حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.  

بر این اساس، یکشنبه شب ۱۵ دی ماه، گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات در برجام از سوی ایران اعلام شد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت واز این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق روال ادامه خواهد یافت.
براساس این بیانیه، در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است. سازمان انرژی اتمی موظف شده در این چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم را با هماهنگی رئیس جمهوری اتخاذ کند.

۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =