انتقام ترور سردار سلیمانی مطالبه ملی و فراملی است

تهران - ایرنا - معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل و دستیار حقوق شهروندی وزیر دادگستری گفت: حقوق بین‌الملل، عمل مقابله به مثل را مشروع و قانونی تلقی می‌کند، و از این رو انتقام ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی به مطالبه‌ای ملی و فراملی تبدیل شده است.

محمود عباسی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار قضائی ایرنا با اشاره به ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان وی گفت: حقوق بشر آمریکایی در منجلاب یک جنایت قرار گرفته و آمریکا در مقابل چشمان میلیاردها انسان برای نخستین بار به مصداقی بارز از تروریسم دولتی روی آورد و همه مناسبات جهانی را در هم ریخت.

وی افزود: اقدام آمریکا نشان داد که جامعه جهانی در چه سطحی از هشدار و مخاطره قرار دارد که یکی از مدعیان اصلی حقوق بشر که نفوذ و چیرگی خود را با ابزار زر و زور در جهان گسترده، آشکارا مرتکب جنایت می شود.
عباسی ادامه داد: غرب در سالیان اخیر بارها از خطوط قرمز پا فراتر گذشاته و از تحریم تا تروریست، نامه عمل خود را سیاه کرده به طوری که امروز دیگر کشتی نجات دروغین حقوق بشر غربی به گل نشسته و ارابه حقوق بشر آمریکایی به سختی در سنگلاخ های اخلاقی افکار عمومی، وامانده است.
معاون وزیر دادگستری تصریح کرد:‌ اقدام آمریکا نمایش آشکار تروریسم دولتی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است که صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره افکند و این اقدام باید در دستور کار شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: چنین حرکت پلیدی از سوی دولت آمریکا که تروریسم دولتی سازمان یافته از سوی مقامات آن کشور است، شیب لغزنده ای در تعریف تروریسم و قباحت آن در جامعه بین المللی ایجاد خواهد کرد و پایه گذار بدعتی خطرناک است که دست کشورها، گروه ها و اشخاص را در انجام اقدامات مشابه بی آنکه نگران عواقبِ انگِ تروریستی بودن عمل خود باشند، باز خواهد کرد.
عباسی یادآور شد: جنایت وقیحانه و بزدلانه که شرافت مقاومت را هدف گرفت، زخمی عمیق بر پیکر آزادیخواهان جهان برجای گذاشت؛ زخمی که محتاج مرهم است؛ خونی که خونبها می طلبد و نزدیک است که مشت های گره کرده از سوی ملت های آزاده جهان بر دهان نمایندگان استکبار و استثمار که آمرین و عاملین این جنایت بوده اند، نثار شود و تصویر اقتدار پوشالین آن جنایتکاران را در قاب عبرت ها به چهارمیخ تاریخ کشد.  
معاون وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: ایالات متحده که پیش از این شمشیر از رو بسته و مدعی مبارزه در راه حقوق بشر بود، اکنون تیغ ناجوانمردی را از پشت بر پهلوی حقوق بشر فرود آورد و از همه خط قرمزها عبور کرد. استدلال دروغین و خیال پردازانه مقامات رسمی این کشور در ترور سردار سلیمانی عزیز و همراهان وی، اقدامی پیشگیرانه و پیش دستانه با هدف ممانعت از عملیات خشونت آمیز علیه منافع آنها اعلام شد؛ حال آنکه همه عالم بر این توجیه مضحک خندیدند و امران و مباشرت این جنایت بین المللی هیچ سند و مدرکی برای این فریب و فرافکنی محض ارائه نکردند. هیچ بهانه ای هم، اقدام ماهیتاً تروریستی آمریکا را در این زمینه توجیه نخواهد کرد.

سکوت تأییدآمیز اتحادیه اروپا در جنایت امریکا
دستیار حقوق شهروندی وزیر دادگستری افزود: سکوت تأیید آمیز اتحادیه اروپا در جنایت آمریکا، فراموشی رشادت های سرداری است که در راه مبارزه با داعش نقش اصلی و برجسته را در منطقه ایفا کرد حال آنکه از منافع امنیت ناشی از فروپاشی این گروه تکفیری، بیشترین بهره را اروپایی ها بردند که امروز عاجزانه و منفعلانه، همداستان با تروریسم دولتی آمریکا شده اند.
وی اظهار داشت: از منظر موازین حقوق بین الملل، اقدام خصمانه آمریکا و شخص ترامپ به عنوان منفورترین رئیس جمهوری این کشور و نحوه مبادرت به این جنایت در خاک کشور ثالث نسبت به یک مقام عالی رتبه نظامی کشور دیگر که رسما از سوی میزبان دعوت شده است، علاوه بر این که اقدامی تروریستی و ناقض حقوق بشر و مصداق بارز جنایت جنگی است، نقض آشکار استقلال یک کشور و مداخله و ماجراجویی نامشروع در منطقه نیز به شمار می رود.
این حقوقدان گفت: این اقدام سبعانه از منظر حقوق بین الملل کیفری تروریسم دولتی محسوب می شود و عاملان آن را به عنوان جنایتکاران جنگی در تیررس تعقیب قرار می دهد. جنایتی که حتی در تنافی کامل با قوانین داخلی ایالات متحده آمریکا ارتکاب یافته است.
وی افزود: انجام اقدام تلافی جویانه از سوی ایران در تقابل با اقدام تروریستی دولت آمریکا که در اقدامی سبعانه و ددمنشانه فرمانده رسمی نظامی یک دولت عضو سازمان ملل و همراهان وی را آن هم در خاک کشوری ثالث که خود در آن متجاوزانه و بدون مجوز سازمان ملل حضور دارد به شیوه ای جنایتکارانه به شهادت رساند، مطالبه ملی و فراملی است.
عباسی اضافه کرد: در حقوق بین الملل، عمل مقابله به مثل مشروع و قانونی تلقی می شود، بنابراین دولت جمهوری اسلامی ایران نیز حق دارد که به مقابله به مثل علیه دولت آمریکا در هر کجای جغرافیا و با هر شیوه ای که خود تشخیص می دهد، مبادرت ورزد. این مهم وظیفه شورای حقوق بشر و دیگر مجامع بین المللی را نیز برجسته می کند.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. 
بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ رییس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.
در پی تاکید مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گرفتن انتقام از آمریکا در پی به شهاد رساندن سردار سلیمانی، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی مدعی شد که کشورش با تجهیزات نظامی جدید به هرگونه حمله احتمالی ایران پاسخ خواهد داد.
ترامپ همچنین مدعی شد اگر ایران هر یک از آمریکایی ها یا دارایی‌های آن را مورد هدف قرار دهد، ۵۲ نقطه در ایران از جمله مراکز فرهنگی را هدف قرار می دهد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • maissam IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
    0 0
    فالله خیرحافظا و هو ارحم الراحمین