اقدام‌آمریکا در فرودگاه بغداد مصداق ترورسیم دولتی است

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی را نه اقدام پیش دستانه و قتل هدفمند بلکه مصداق تروریسم دولتی و جهانی عنوان کرد.

«مهدی ذاکریان» عصر دوشنبه در نشست پیامدهای ترور سردار سلیمانی که در سالن حافظ خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از آفت‌های نظام این است که صداهای ما فقط در داخل ایران است و به خارج ارائه نمی شود. ما صدای جامعه مدنی را نمی شنویم. غربی‌ها هم فکر می‌کنند ما در کشورهای منطقه پایگاه داریم.
وی ادامه داد: با اینکه از طرفداران آقای ظریف هستم اما در کنفرانس مونیخ به آقای ظریف هم انتقاد کردم چرا فرماندهان سپاه و ارتش حضور نداشتند تا صدای ما به گوش دنیا برسد.
ذاکریان تصریح کرد: خیلی سخت است که ما داعش را از منطقه پاک کنیم به جای اینکه به آمریکا صورتحساب بدهیم پول مان را بگیریم، یکی از بهترین سرداران ما ترور شود. 
این استاد حقوق بشر ادامه داد: من منتقد بشار اسد هستم اما این را هم می دانم اگر غربی‌ها اظهارنظر و رفتاری می‌کنند برای سوریه و مردم این کشور نیست.
ذاکریان با اشاره به دو نظر حقوقی برای این اتفاق، یکی از آنها را اقدام پیش دستانه و دیگری را قتل هدفمند عنوان و خاطرنشان کرد: در موضوع ترور سردار سلیمانی هیچ‌کدام از این دو درست نیست و مصداق ندارد؛ این یک عمل تروریستی و مصداق تروریست جهانی است.
وی اضافه کرد: قتل هدفمند زمانی است که اطمینان داریم فردی عملی انجام داده که غیرقانونی و منجر به کشته شدن تعدادی غیرنظامی شده و تروریست است که ادله ای برای این موضوع وجود ندارد. اقدام پیش دستانه یعنی دولتی بخواهد دولتی دیگر را تضعیف کند که این موضوع هم برای سردار سلیمانی مصداق ندارد.پس کشتن کسی که با لباس غیرنظامی و به دعوت از کشوری فعالیت می‌کند، تروریسم است.
ذاکریان ادعای امریکا مبنی بر قرارداد با عراق مبنی بر تامین امنیت این کشور گفت: آمریکایی ها در سال ۲۰۰۸ قصد داشتند عراق را ترک کنند که عراقی‌ها گفتند بمانید. این قرارداد برای افزایش امنیت عراق بود نه کشتن مهمان عراق.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

سرخط اخبار سیاست