علایی: نفوذ منطقه‌ای ایران آمریکا را ترسانده است

تهران - ایرنا - نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه نفوذ منطقه‌ای ایران، آمریکا را به هراس انداخته است، گفت: نفوذ ایران در منطقه بدلیل همگرایی است و به دوران انقلاب اسلامی نیز محدود نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین علایی عصر دوشنبه طی نشستی در سالن حافظ خانه اندیشمندان علوم انسانی با موضوع پیامدهای ترور شهید سلیمانی با تاکید بر اینکه زنده بودن شهیدان را امروز در تهران و در این تشییع بی سابقه دیدیم، افزود: در واقع مردم حس کردند علاوه بر اینکه سردار سلیمانی فرد بزرگی از حیث اخلاص و اسلامی عمل کردن بود، نقش بزرگی برای تامین امنیت کشور ایفا کرد و در عصر حاضر سرداری به تمام معنا، ملی بود.
وی ادامه داد: تروری که آمریکایی‌ها انجام دادند، ترور اقتدار ملی ایران بود. مردم خواستند به رییس جمهوری ضد فرهنگ آمریکا بگویند اقتدار ایران پابرجا و بیشتر از زمان سردار سلیمانی خواهد بود.
علایی با بیان اینکه آمریکا رییس جمهوری ضد فرهنگ دارد و تهدید کرده ۵۲ نقطه فرهنگی ایران را می زند، تصریح کرد: این موضوع دیوار بی‌اعتمادی بین آمریکا و اندیشه غرب ایجاد می کند. وحشی‌گری آنان از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی بیشتر است اگر داعش سر می‌برد آنها را پودر می‌کنند.
این فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه درباره شهید سلیمانی گفت: از سال ۶۰ سردار را می شناسم و ایشان را در شمار ۱۰ فرمانده برجسته دوره جنگ می‌دانم. حسین خرازی، احمد کاظمی، احمد متوسلیان، ابراهیم همت و مهدی باکری هر کدام توانستند یک سازمان از صفر ایجاد کنند و آن را توسعه دهند و با جنگ های نامتقارن در برابر ارتش آموزش دیده با تاکتیک‌های جنگی مانع موفقیت‌ آن شوند.
علایی درباره مسائلآمریکا با ایران اظهار داشت: آمریکا با ما سه مساله بزرگ دارد؛ یکی اینکه چرا برنامه هسته ای دارید و می‌گویند فعالیت چه صلح آمیز و چه غیرصلح آمیز هسته ای نداشته باشید. مورد دیگر نفوذ منطقه ای و مساله سوم داشتن موشک با برد بلند است که می‌تواند جاهایی مثل اسراییل که مورد نگرانی آنان است را بزند. اسراییل و عربستان هم با آمریکا همسو هستند و حتی می‌گویند باید توافق برجام از بین برود.
وی افزود: اینها حداقل خواسته آنها است حداکثر این است که چرا دولتی تشکیل دادید که زیر بلیت ما نیست. ما شاه و کلانتر جهان هستیم و باید به کشوری عادی تبدیل شوید و این با نبودن این حکومت محقق می‌شود.

نفوذ ما در منطقه به خاطر همگرایی است نه نیروی قدس
علایی درباره موضوع نفوذ ایران گفت: آمریکایی‌ها درک درستی از نفوذ ایران ندارند و فکر می‌کنند تشکیلات مقاومت و قدس یعنی نفوذ، درحالی‌که نفوذ ایران این نیست. کتاب اسدالله علم را بخوانید بسیاری از حرف‌های امروز آمریکا، در زمان شاه هم بود. نفوذ ایران از دریای مدیترانه تا دریای سرخ نفوذ طبیعی است؛ نفوذی نیست که دولت ایران بخواهد دنبال آن برود یا نرود چون بافت مردم در این مناطق به گونه ای است که با ایران همگرایی دارند.
وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها بزرگترین سفارتخانه خود را در بغداد ایجاد کردند و حتی در سفارتخانه فرودگاه زدند و بزرگترین پایگاه‌های نظامی را در این کشور ایجاد کردند اما به ایران می‌گویند چرا شما در عراق نفوذ دارید درحالی‌که ما در عراق پایگاه و تشکیلات نداریم.
عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) افزود: نفوذ ما با نیروی قدس نیست شاید نیروی قدس به یک صدم درخواست‌های کشورهای منطقه نتواند پاسخ دهد؛ نفوذ ما بخاطر همگرایی است. حشد الشعبی را ما در عراق  ایجاد نکردیم. اینها نتیجه تلاش صدام در جنگ علیه ایران است. شهید صدر را کشت چون تحت نفوذ ایران بود نفوذ ایران فرهنگ قدیمی ایران است.
به گفته علایی، حشدالشعبی افرادی هستند که صدام آنان را زمان جنگ بیرون کرد و بعد از صدام به کشورشان برگشتند. آمریکایی‌ها می گویند ارتش ما کار کند حشدالشعبی نباشد چون تحت نفوذ ایران است.
وی ادامه داد: مردم در میدان آزادی بحرین اعتراض می‌کنند و عربستان آن را تحت سیطره نظامی خود درآورد بعد می‌گویند ایران در آنجا نفوذ دارد و این قضیه برای یمن هم مصداق دارد. حوثی‌ها مردم شیعه ای هستند که در طول تاریخ تحت ظلم عربستان بودند.
علایی گفت: نفوذ ایران وابسته به سردار سلیمانی نیست یک نفوذ طبیعی و تداوم داری است که وجود دارد حتی زمانی که انقلاب اسلامی نبود این نفوذ وجود داشت. امام موسی صدر را سر موضوع نفوذ ایران ناپدید کردند آن هم در زمان شاه.

قاآنی سلیمانی دیگر است
نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران درباره محبوبیت سردار سلیمانی گفت: سردار سلیمانی به عنوان یک نظامی عمل نمی‌کرد بلکه در جایگاه ایرانی و شخصیت متفاوت در این کشورها فعالیت می کرد. سردار قاآنی، سردار سلیمانی دیگری است که بقیه نمی‌شناسند آمریکایی‌ها از ایشان بیشتر ضربه خواهند خورد.
وی افزود: معتقدم انتقام، کشتن آمریکایی‌ها نیست آنها هم بنده خدا هستند انتقام این است از منطقه بروند که کار دیروز پارلمان عراق نخستین انتقام بود که گرفته شد و امیدوارم این کارها ادامه یابد.
عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع) ادامه داد: امروز اسماعیل هنیه برای سردار سخنرانی کرد درحالی‌که ما با حماس بر سر سوریه مشکل داریم.

ترامپ نگاه ایرانیان به آمریکا را به نفرت تبدیل کرد
علایی با بیان به اینکه ترامپ نگاه ایرانیان به آمریکا را به نفرت تبدیل کرد و حالا ترور دو تن از برجسته‌ترین نیروها یکی از ایران و دیگری از عراق موجب شد این نفرت به این سادگی ها از بین نرود، گفت: امروز در مراسم تشییع، تمام ذهن مردم پر از نفرت بود، آمریکایی‌ها مرتکب جرم ننگینی شدند و این فاصله را در منطقه ایجاد کردند.
علایی ابراز امیدواری کرد، این شهادت همگرایی بین مردم منطقه را افزایش دهد همانگونه که همگرایی بین مردم ایران و عراق را افزایش داد.

وی در پایان گفت: ما دنبال نفوذ، پادشاهی و سلطه نیستیم، نفوذ یعنی همگرایی.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار سیاست