تهدید مراکز فرهنگی ایران نماد تعرض به دستاوردهای تمدن بشری است

اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: تهدید برای حمله به مراکز فرهنگی ایران درواقع به مثابه تعرض به منافع و دستاوردهای تمدن بشری است زیرا کشور ما، پایگاه مهم تمدنی در جهان است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پانزدهم دی امسال و پس از ترور شهید سردار قاسم سلیمانی در حساب کاربری خود در توییتر مدعی شد که اگر ایران هر یک از آمریکایی‌ها یا دارایی‌های آن را مورد هدف قرار دهد، ما هم ۵۲ نقطه در ایران را هدف قرار می‌دهیم.

ترامپ تهدید کرد که اماکنی را هدف قرار خواهد داد که از نظر "فرهنگی" برای ایران اهمیت دارد و این کار را بسرعت و سخت انجام خواهد داد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در باره این تهدید افزود: حفاظت از میراث و مراکز فرهنگی، یک موضوع انسانی، اخلاقی و بشری است و حتی فارغ از معاهدات بین‌المللی، حفظ و حراست از آنها بر عهده همه انسانهاست.

فریدون الله‌یاری با بیان‌اینکه کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی مختلف برای حفاظت از میراث و آثار فرهنگی و تاریخی در دنیا وجود دارد، اظهار داشت: بر اساس این معاهدات از جمله لاهه، تعرض به میراث فرهنگی حتی در جنگ بین کشورها، امری خلاف قوانین بین الملل است و جنایت جنگی به شمار می‌آید.

وی با بیان‌اینکه رییس جمهوری امریکا با گستاخی در تهدید مراکز فرهنگی ایران، ماهیت واقعی خود و روی دیگر سکه را نشان داد، تصریح کرد: ترامپ علاوه بر صدور دستور ترور سردار بزرگ کشورمان، تهدید به حمله به مراکز فرهنگی کشوری می‌کند که یکی از پایگاه‌های مهم تمدنی بشریت است.

الله‌یاری با تاکید براینکه میراث فرهنگی کشورمان، میراث جهانی و بشری است، خاطرنشان کرد: در جنگ تحمیلی نیز بر اثر حمله‌های هوایی رژیم بعث عراق تعدادی از آثار تاریخی کشورمان از جمله در اصفهان آسیب دید اما حتی صدام نیز با آن همه شرارت به خود اجازه نداد که میراث فرهنگی کشورمان را تهدید و تخریب کند.

وی با اشاره به انعقاد کنوانسیون ۱۹۷۲ میلادی سازمان یونسکو در راستای حفاظت از آثار تاریخی و ثبت جهانی آنها اضافه کرد: حدود ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا این معاهده را امضا کرده‌اند و ملزم به حفاظت از میراث فرهنگی جهانی هستند.

در پی توییت رییس جمهوری امریکا مبنی بر حمله به ۵۲ نقطه از جمله مراکز فرهنگی ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در رشته توییتی نوشت: دونالد ترامپ که با ترورهای بُزدلانه روز جمعه، مرتکب نقض شدید قوانین بین‌المللی شده است، باردیگر تهدید به ارتکاب نقض جدید «هنجار بنیادین» کرده است.

ظریف تاکید کرد: هدف گرفتن اماکن فرهنگی، یک جنایت جنگی است؛ پایان حضور شرورانه آمریکا در غرب آسیا آغاز شده است.

ظریف تاکید کرد: یادآوری برای آنانی که توهم تقلید از جنایات جنگی داعش با هدف قراردادن میراث فرهنگی ما را دارند طی چند هزار سال تاریخ، وحشی‌ها آمده‌اند و شهرهای ما را تخریب کرده‌اند، بناهای مهم را با خاک یکسان کرده‌اند و کتابخانه‌های ما را سوزانده‌اند اما اکنون آنها کجا هستند، ولی ما همچنان با سربلندی این جا هستیم.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران نیز روز دوشنبه نیز با انتشار تصاویری از بناهای فرهنگی و تاریخی اصفهان به تهدید رییس جمهوری آمریکا علیه اماکن فرهنگی ایران واکنش نشان داد و تاکید کرد: میراث فرهنگی متعلق به تمام بشریت است.

حدود ۲۷ اثر تاریخی و فرهنگی کشور ایران در یونسکو ثبت جهانی شده که هفت اثر از بین آنها شامل میدان امام، عمارت کاخ چهلستون، باغ فین کاشان، مسجد جامع عتیق و قنات‌های مون، وزوان و مزدآباد از استان اصفهان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =