چشم انداز قیمت نفت در پی تنش های اخیر در منطقه

تهران - ایرنا - کارشناسان کویتی حوزه نفت امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور اوضاع ژئوپلیتیک در منطقه و افزایش تنش ها میان ایران و آمریکا را در افزایش قیمت جهانی نفت موثر دانستند و تاکید کردند که نحوه تعامل با این تنش است که روند قیمت نفت را مشخص خواهد کرد.

این کارشناسان افزودند که چنانچه تنش موجود از راه های سیاسی مورد بررسی قرار بگیرد قیمت ها در حال ثبات نسبی باقی خواهد ماند و اگر تنش ها رو به افزایش رود قطعا قیمت نفت روند صعودی را طی خواهد کرد.

«احمد الکوح» از کارشناسان حوزه نفت کویت با بررسی شرایط منطقه گفت: تحولات اخیر باعث شد قیمت نفت تنها در یک روز افزایش ۳ دلاری داشته باشد اما این افزایش موقتی خواهد بود و بار دیگر به روند طبیعی خود بازخواهد گشت.

این کارشناس کویتی با بیان اینکه افزایش قیمت نفت بیش از همه روانی است تا واقعی، تاکید کرد که تمامی کشورهای منطقه به ویژه کشورهای نفتی در تلاش هستند با حفظ ثبات در منطقه، توازن در بازار جهانی و قیمت نفت را کنترل کنند.

کارشناس کویتی: قیمت نفت بین ۷۰ تا ۷۵ دلار در نوسان خواهد بود

«خالد بودی» دیگر کارشناس حوزه نفت در کویت نیز گفت: افزایش تنش ها میان آمریکا و ایران از آن جهت بر قیمت جهانی نفت تاثیرگذار بود که برخی از خریداران اصلی نفت برای تامین مخازن خود در شرایط احتمالی کاهش عرضه، تقاضای بیشتری برای خرید داشتند.

وی وضعیت بازار از لحاظ عرضه و تقاضا را در حالت ثبات دانست و پیش بینی کرد که قیمت نفت در شرایط تنش بین ۷۰ تا ۷۵ دلار در نوسان باشد.

منابع خبری گزارش دادند که نفت برنت امروز (دوشنبه) بیش از ۷۰ دلار در هربشکه در بازارهای جهانی معامله شد؛ این افزایش قیمت درپی تهدید عراق به اعمال تحریم از سوی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا رخ داد.

پارلمان عراق روز گذشته (یکشنبه) با برگزاری نشستی درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج تمامی نیروهای خارجی رای داد. نمایندگان عراقی همچنین خواستار منع استفاده از حریم هوایی عراق به هر دلیلی توسط نیروهای خارجی شد.

به گزارش «بلومبرگ»، نفت برنت امروز دوشنبه برای معاملات آتی به بهای ۷۰.۲۷ دلار معامله شد که این رقم ۱.۶۷ دلار یا ۲.۴ درصد در هر بشکه نسبت به قیمت های روز جمعه گذشته افزایش داشته است.

بهای نفت «یو اس وست اینتر مدی ایت» WTI نیز امروز در هربشکه ۶۴.۳۹ دلار در بازارهای جهانی معامله شد که این رقم با افزایش ۱.۳۴ دلار یا ۲.۱ درصدی در هربشکه با افزایش روبه رو بوده است.

نفت WTI پیشتر شاهد افزایش بها بود و با رقم ۶۴.۴۴ دلار در هر بشکه در معاملات جهانی فروخته می شد که این رقم بالاترین حد خود از ماه آوریل سال گذشته میلادی تاکنون بوده است

بلومبرگ همچنین نوشت: دونالد ترامپ تهدید کرده است که در صورت مجبور شدن نیروهای آمریکایی به خروج از آمریکا، تحریم هایی را علیه عراق، دومین تولید کننده بزرگ نفت در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) اعمال خواهد کرد.

عراق دومین تولیدکننده بزرگ در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است که ماه گذشته ۴.۶۵ میلیون بشکه در روز تولید داشته است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha