تفاهم‌نامه همکاری اتاق‌های بازرگانی سنندج و حلبچه امضا شد

سنندج - ایرنا - تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج و استان حلبچه در اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه در حاشیه دیدار مشترک اعضای این اتاق‌ها به امضای روسای هر ۲ اتاق‌ رسید.

رییس اتاق بازرگانی حلبچه اقلیم کردستان عراق به همراه هیاتی به سنندج سفر کرده است، ‌شرکت در نشست مشترک با رییس و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی سنندج و جمعی از روسای اتحادیه‌ها و شرکت‌های تولیدی کردستان، امضای تفاهمنامه بین دو طرف، دیدار با استاندار کردستان و بازدید از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی از برنامه‌های این سفر است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی سنندج در ارتباط با این سفر به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه به تازگی اتاق بازرگانی استان حلبچه اقلیم کردستان عراق تشکیل شده لذا از اعضای این اتاق دعوت کردیم تا ظرفیت‌های تجاری، صنعتی، کشاورزی و گردشگری استان را به آنها معرفی کنیم.

سید کمال حسینی با اشاره به اینکه ایجاد پل ارتباطی بین تولید کردستان ایران با حلبچه و امضای تفاهم‌نامه بین دو طرف از دیگر اهداف این سفر است، اضافه کرد: قرار نیست هر تفاهم‌نامه‌ای به کار اقتصادی منجر شود بلکه از طریق این اقدام تاثیرگذار همکاری و تعامل بیشتر ایجاد می‌شود که این مساله بستر برقراری و ایجاد فعالیت اقتصادی خواهد بود.

وی یکی از وظایف اتاق‌های بازرگانی را ایجاد نزدیکی و برقراری ارتباط بین تجار و بازرگانان دو طرف است،  اظهار داشت: در این جلسات سعی می‌کنیم شرایطی ایجاد شود که فعالان اقتصادی از طریق اتاق بازرگانی اقدام به کار در اقلیم کردستان عراق کنند 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی سنندج افزود: پیشتر افرادی که فعال اقتصادی و تاجر واقعی نبودند اقدام به کار در اقلیم کردستان کردند ولی نتوانستند این رویه و مبادلات تجاری را به خوبی انجام دهند و مشکلاتی ایجاد کردند.

حسینی یادآور شد: اگر از جاهای شناسنامه‌دار و دارای جایگاه همچون اتاق بازرگانی استعلام می‌شد امروز دیگر شاهد انجام کارهای بی کیفیت توسط تعدادی تولیدکننده غیرواقعی در اقلیم کردستان عراق و نارضایتی مسوولان استان‌های مختلف اقلیم از این نوع تولیدات نبودیم.

وی تاکید کرد: با برگزاری این نشست‌ها و امضای تفاهم‌نامه‌ها به دنبال این هستیم که از این به بعد هر نوع فعالیت اقتصادی که در خاک طرفین انجام می‌شود از مراکز دارای صلاحیت استعلام شود.

تضمین اجرای تفاهم‌نامه بستگی به تلاش دو طرف دارد

رییس اتاق بازرگانی حلبچه اقلیم کردستان عراق هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سفر به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر و امضای پیمان نامه‌ای بین طرفین انجام شده تا فعالیت‌های بازرگانی به شیوه‌ای بهتر پیش رود و کارهای اقتصادی هم تقویت شود.

پیشوا احمدمحمود در ارتباط با ضمانت اجرایی این تفاهم‌نام گفت: خود این تفاهم‌نامه خط همکاری دوجانبه را مشخص می‌کند تا پیوندی و ارتباط بازرگانی بین دو طرف ایجاد و تقویت شود.

وی اضافه کرد: بعد از امضای این تفاهم‌نامه، تفاسیر مربوط به شیوه کار کردن آن در مرحله دوم تهیه می‌شود تا بدین گونه مشکلات اقتصادی که از گذشته بوده برطرف شود.

رییس اتاق بازرگانی حلبچه با اشاره به اینکه تضمین اجرایی این تفاهم‌نامه بستگی به دو طرف دارد، افزود: ما تمام تلاش خود را در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه بکار می‌گیریم و انتظار داریم اتاق بازرگانی سنندج هم در این رابطه کوشا باشد.

احمدمحمود یادآور شد: تعداد زیادی مشوق و امتیاز برای فعالان اقتصادی و تولیدی در نظر گرفتیم تا در کمترین زمان ممکن بدون هیچ مانعی بتواند کار خود را آغاز کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =