۱۶ دی ۱۳۹۸،‏ ۵:۵۲
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83622577
۰ نفر

برچسب‌ها

بحران در انتخاب رییس پارلمان ونزوئلا

تهران - ایرنا - مخالفان و موافقان دولت ونزوئلا بر سر انتخاب رییس پارلمان این کشور وارد بحران جدیدی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعضای حزب سوسیالیست در پارلمان ونزوئلا روز یکشنبه (به وقت محلی) «لوئیز پارا» از اعضای نزدیک به نیکلاس مادورو رییس جمهوری این کشور را به ریاست این نهاد قانونگذاری انتخاب کرد.

این در حالی است که مخالفان دولت به ویژه «خوان گوایدو» رییس جمهوری خودخوانده ونزوئلا، گفته‌اند که نیروهای امنیتی از ورود آنان به پارلمان جلوگیری کرده‌اند.

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، گوایدو در حالی دیده می‌شود که تلاش می‌کند از روی یک فنس عبور کرده و وارد پارلمان شود، اما نیروهای امنیتی جلوی او را می‌گیرند.

برخی اعضای مخالف دولت نیز گفته‌اند که برای ورود به پارلمان مجبور به عبور از 5 ایست‌بازرسی شده‌اند که ماموران امنیتی پس از بازرسی آهسته مدارکشان، برخی از آن‌ها را از ورود منع کرده‌اند.

رهبران مخالف مادور سپس در دفتر یک روزنامه تشکیل جلسه داده و گوایدو را به عنوان رییس پارلمان انتخاب کردند.

گوایدو پیشتر با زیر سئوال بردن انتخاباتی که به انتخاب مجدد مادورو به ریاست جمهوری منجر شده بود، وی را غاصب قدرت و خود را به دلیل مقام «ریاست کنگره ملی» براساس قانون اساسی رییس جمهوری قانونی خوانده بود.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا پس از این اتفاقات در پیامی توئیتری ضمن تبریک به گوایدو، نوشت: دستگیری، رشوه‌گیری و جلوگیری از دسترسی به ساختمان پارلمان نتوانست مجمع ملی ونزوئلا را از مسیر خود منحر کند.

اتحادیه اروپا نیز با انتقاد از نحوه برگزاری نشست انتخاب ریاست پارلمان ونزوئلا، اعلام کرد که همچنان گوایدو را به عنوان رییس این نهاد قانونگذاری و رییس جمهوری این کشور به رسمیت می‌شناسد.

آمریکا پس از مراسم تحلیف مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را "غاصب قدرت" خواند و اعلام کرد که دیگر وی را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.

پس از آنکه گوایدو در بهمن ماه سال گذشته خود را رییس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت. بیش از ۵۰ کشور دیگر به تبعیت از آمریکا گوایدو را به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا شناسایی کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =